Projekt UpCycle má potenciál nakopnúť cyklistiku v Malých Karpatoch, no Slováci by museli najskôr prekonať lenivosť

  • Lacná dovolenka na Slovensku, či nedostatok voľných dní to je motivácia pre hľadanie oddychu v blízkom okolí. Nemusí to však vôbec znamenať menej hodnotne stráveného času. Malé Karpaty sú totiž pohorím, ktoré nesklame, hoci má len niečo cez 700 metrov nadmorskej výšky. Napokon, častokrát to najcennejšie je to, čo je napohľad najmenej nápadné.
tu9
instagram.com/janusikova/facebook.com/UpCycleoz
  • Lacná dovolenka na Slovensku, či nedostatok voľných dní to je motivácia pre hľadanie oddychu v blízkom okolí. Nemusí to však vôbec znamenať menej hodnotne stráveného času. Malé Karpaty sú totiž pohorím, ktoré nesklame, hoci má len niečo cez 700 metrov nadmorskej výšky. Napokon, častokrát to najcennejšie je to, čo je napohľad najmenej nápadné.

Malé Karpaty ponúkajú množstvo cyklotrás vo svojich nekonečných listnatých lesoch, ale nezaostávajú ani možnosti cestnej cyklistiky na ich úpätí. Cesty prechádzajú krásnymi dedinkami a poliami v nenáročnom teréne. Jednou z možností, ako stráviť pekný dovolenkový deň, či víkend je previezť sa okolo Malých Karpát na bicykli. Trasu si môžeš rozložiť podľa toho, aký štýl prechodu si chceš zvoliť. Či to bude viac ,,na pohodu“, alebo na výkon.

Nie každá cesta je však ideálna, predsa len cyklotrasy nepredstavujú najriešenejšiu tému na Slovensku. Veľakrát sa tu stretávame s chuťou ľudí vyraziť von na bicykel, ale pri prvej zlej skúsenosti s nevhodnými a často nebezpečnými cestami, radosť opadá.

Našťastie na Slovensku žije mnoho ľudí, ktorí sa neboja zobrať osud slovenskej rekreačnej cykloturistiky  do vlastných rúk. Skvelým príkladom je UpCycle – občianske združenie tvorené cyklistami, starajúcimi sa o životné prostredie. Mnohé z ich cieľov sú zamerané na zlepšenie environmentálnej výchovy, cyklistiky a cykloturistiky prostredníctvom zapojenia verejnosti.

 

„Našou misiou je vytvorenie série vysokokvalitných zariadení v Malých Karpatoch zameraných na verejnosť, vzdelávanie, životné prostredie, cyklistiku a cestovný ruch, čo prinesie veľké výhody a obráti niečo dobré na niečo skvelé,“ píše sa na stránke upcycle.sk

Medzi plánované projekty patrí napríklad:

 

Cyklotrasu Tour de Malé Karpaty

Tá má spájať všetky malokarpatské obce bez autodopravy. Táto cyklotrasa by mohla zvýšiť v lokalite podnikanie, cykloturistiku, cyklistiku pre rodiny a voľný čas, ako aj pretekársku a tréningovú cyklistiku, či cyklistiku v rámci cestovania do práce a škôl.

Lesné učebne pre environmentálne vzdelávanie a výskum šetrné k životnému prostrediu 


Učebne majú byť otvorené pre študentov počas týždňa a pre verejnosť, rodinné a spoločenské aktivity počas víkendov. Vznikol by tu obrovský výučbový a výskumný potenciál – nové pracovné miesta a výskumné iniciatívy zapájajúce verejnosť.

Prvotriedne “singletracks” trasy pre horskú cyklistiku (MTB) s návštevníckym centrom

Tie by boli navrhnuté, konštruované a udržiavané tak, aby dosiahli najvyšší štandard moderných MTB centier. Cieľom je usporiadanie UCI podujatia na najvyššej úrovni, pritiahnuť väčší počet cyklo turistov a poskytnúť pre ľudí najlepšie zariadenia na jazdenie v strednej Európe.

Lesné návštevnícke centrum

Poskytne miestnej verejnosti skvelé miesto na návštevu a radosť zo vzdelávania a kurzov o všetkých aspektoch toho, čo sa deje v lese, čím sa posilnia aj väzby medzi ľuďmi a lesnými pracovníkmi.

UpCycle projekt je tu predovšetkým pre malokarpatských obyvateľov a širokú verejnosť. Bez ľudí to však nemá význam. Na to, aby sa podarilo dosiahnuť vytýčené ciele, je potrebná aj tvoja pomocná ruka. Začať môžeš napríklad lajknutím UpCycle FB stránky, kde sa dozvieš o najnovších podujatiach a projektoch, v ktorých môžeš pomôcť svojou zručnosťou, nápadmi, či časom.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK