Prokrastinácia, večný nepriateľ. Ako ju poraziť?

  • Všetkým nám je tento výraz snáď známy. Odkladanie dôležitých úloh na niekedy nabudúce. Stane sa to občas každému, tak prečo by nás to malo vzrušovať? Prokrastinácia môže viesť k depresiám, nespavosti alebo k tomu, že si ťa ostatní prestanú vážiť.
prokr
  • Všetkým nám je tento výraz snáď známy. Odkladanie dôležitých úloh na niekedy nabudúce. Stane sa to občas každému, tak prečo by nás to malo vzrušovať? Prokrastinácia môže viesť k depresiám, nespavosti alebo k tomu, že si ťa ostatní prestanú vážiť.

Strach z neúspechu

Môže ťa zastaviť na tvojej ceste. Zrazu sa nemôžeš sústrediť na nič, čo robíš, pretože máš strach z toho, že výsledok nebude dosť dobrý. Ako poraziť strach z neúspechu? Skutočná chyba, ktorú môžeš urobiť je to, že sa radšej nebudeš snažiť vôbec. Môžeš sa toho o sebe predsa veľa naučiť, ak sa dokážeš poučiť z chýb.

Strach z úspechu

Mnohí z nás si neveria, a tým sabotujú samých seba. Často potom hľadáš iné činnosti, ako rozptýlenie. Ako poraziť strach z úspechu? Uvedom si svoje priority. Nastav „pevné“ hranice pre všetko v tvojom živote a začni sa rozhodovať podľa seba. Čím viac poznáš svoju cenu, tým budeš úspešnejší.

Strach zo zmeny

Aj keď sa chceš zmeniť k lepšiemu, niekedy ťa strach z neznáma núti robiť kroky, ktoré ani nechceš. Obávaš sa zmeniť to, pretože zvyk je silný nepriateľ. Prekonaj tú každodennú rutinu a urob niečo inak. Stačí sa usmiať na ľudí na ulici a sám pocítiš tú zmenu … Každá dobrá zmena, môže byť desivá.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt favim thinking man

foto: favim.com

Neviem ako

Aké ľahké je niečo odložiť, len preto, že nevieš, ako to urobiť. Nevedomosť ťa môže desiť a frustrovať. Čím ju poraziť? Uč sa nové veci a odmietni strach z neznáma. Rob malé kroky vo svojich osobných projektoch a pôjde to lepšie. Dieťa sa tiež učí chodiť postupne.

Zlyhanie pri štarte

Spomeň si na Nový rok, ako všetci hovoria svoje predsavzatia a behom pár dní to vzdajú. Ak predsavzatie nie je zábavné alebo jednoduché, máme tendenciu sa na to vykašľať. Ako ovládnuť ľahostajnosť? Predstav si, že chodíš do práce neustále neskoro. Môže to byť znamenie toho, že by si mal zmeniť prácu, pretože nemáš rád tú súčasnú. Neboj sa opýtať na radu, urob, čo musíš a potom sa uvoľni a rob, čo ťa skutočne baví.

Málo pozornosti, únava

Pokiaľ si neporiadny alebo máš večne plný diár, práve únava, môže byť príčinou tvojej prokrastinácie. Každé rozhodnutie sa ti zdá príliš ťažké. Ako sa zbaviť nepozornosti? Skús sa po minúte zamerať na svoje zmysly jednotlivo. Vnímaj iba, čo počuješ, potom čo vidíš a čo cítiš. Uvidíš, ako tvoja myseľ zbystria.  

coffee-grunge-hipster-hot-chocolate-favim-com-2613699

foto: favim.com

Posledná chvíľa

Vieš, kto si. Rád čakáš na poslednú chvíľu a myslíš, že nátlak ťa bude motivovať k lepším výsledkom. Čas ťa presvedčil, že je to väčšia zábava. Ako odkladanie poraziť? Aj keď, je ťažké tento zlozvyk poraziť, je tu riešenie – rozdeliť si prácu na viac častí. Pracuj na úlohe, ale niečo si nechaj na koniec. Tvoj výsledok potom bude presnejší, včas hotový a bez stresu.

Perfekcionizmus

Strach z toho, že svojou prácou nikdy nedosiahneš úplnú dokonalosť a okolie ťa bude kritizovať. Nakoniec dospeješ k záveru, že nemá zmysel sa snažiť. Ako tomu predísť? Bav sa s ľuďmi o ich predstavách a inšpiruj sa tým. Dosiahneš tak lepšie výsledky. Niekedy ťa prekvapí, že ľudia viac ocenia snahu, ako výsledok. Pamätaj, dôležitá je cesta, nie destinácia. ;)

zdroj: everydaypowerblog.com, zdroj titulnej fotografie: inc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech