Prvá krajina zbrojí na zimu boostrom aj očkovaním proti chrípke. Pribudlo cez 1 000 pozitívnych

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 085
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 199 580
Lekárka, doktorka, sa v Banskej Bystrici pripravuje na podanie vakcíny Novavax proti ochoreniu Covid-19. Britský premiér Boris Johnson v zelenej kravate máva do kamery pre média
TASR/Ján Krošlák TASR/AP, Frank Augstein
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 085
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 199 580

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 641, za predchádzajúci deň pribudlo 16 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 085 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 199 580, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 805 619 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 313 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 171.

Všetkým osobám v Anglicku nad 50 bude od septembra ponúknutá ďalšia posilňovacia dávka proti Covidu, ako aj očkovanie proti chrípke.

Ďalšie kolo „boosterov“ bude k dispozícii aj pre zamestnancov a obyvateľov domovov pre seniorov, zdravotníkov a sociálnych pracovníkov v prvej línii.

Do tejto skupiny budú spadať taktiež opatrovatelia dospelých osôb, ľudia žijúci v jednej domácnosti s osobou s oslabeným imunitným systémom či ľudia, ktorí sú vystavení klinickému riziku, vrátane tehotných žien. Informuje o tom The Guardian.

Boris Johnson uviedol, že kampaň, ktorá propaguje štvrtú dávku, pomôže posilniť „na jeseň a cez zimu našu obranyschopnosť“. Rodený Američan zdôraznil, že cestou z pandémie je očkovanie, ktoré zabezpečí, že „Covid nás už nikdy nebude strašiť“, uvádza agentúra TASR. 

Problémy so subvariantmi omikronu

V súčasnosti mnohé európske krajiny vrátane Británie bojujú proti infekčným subvariantom omikronu známym ako BA.4 a BA.5. Nové podvarianty totiž napádajú zaočkovaných aj „prekonaných“ a zrejme dokážu „prežiť v boji“ s protilátkami, ktoré človek nadobudne. Británia má podľa agentúry AP jednu z najvyšších úmrtností na koronavírus v Európe.

„Poskytli sme naše konečné odporúčania pre jesenný program, aby sme zabezpečili, že Národný (NHS) a širší zdravotnícky systém budú mať čas naplánovať zavedenie vakcíny v dostatočnom predstihu pred zimnou sezónou,“ povedal profesor Anthony Harnden, zástupca predsedu britského Výboru pre očkovanie a imunizáciu (JCVI).

„Posilňovače Covid-19 majú vysokú účinnosť pri zvyšovaní imunity. Tým, že túto jeseň ponúkneme ďalšiu dávku osobám s vyšším rizikom závažných ochorení, dúfame, že výrazne znížime riziko hospitalizácií a úmrtí počas zimy,“ dodal Harnden.

Rozhodnutie britskej vlády padlo po odporúčaní Spoločného výboru pre očkovanie a imunizáciu z mája tohto roku. Skupina ľudí vhodných na booster či vakcínu proti chrípke, ktorú výbor navrhoval, bola pôvodne podstatne užšia než konečná spomínaná skupina.

ÚVZ pripomína odporúčania

Ako informuje agentúra SITA, slovenský Úrad verejného zdravotníctva pripomína viaceré odporúčania, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy. Tieto rady prichádzajú po tom, ako autority na Slovensku zaznamenali nárast v počte prípadov Covidu.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas odporúča ako spôsob ochrany pred infekciou očkovanie. V prípade, že už zaočkovaný si, radí ti využiť posilňujúcu dávku vakcíny. Ďalšou možnosťou, ako sa chrániť pred infekciou, je uprednostňovanie exteriéru a časté vetranie v interiéri.

„V situáciách, kedy ste obklopení ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup, resp. ste v interiéri, odporúčame mať cez nos a ústa riadne nasadený respirátor alebo aspoň jednorazové chirurgické rúško,“ podotýka Mikas.

Hygienik tiež pripomína dôležitosť častého umývania rúk. Zároveň Slovákov vyzýva, aby zvážili účasť na stretnutiach a podujatiach.

„V období, kedy narastá počet prípadov ochorenia Covid-19 v regióne alebo priamo vo vašich sociálnych kruhoch, zvažujte, či sa osobne zúčastníte stretnutí či podujatí,“ uviedol Mikas.

Ďalšia výzva na opatrnosť prichádza aj pre dovolenkárov. „Oboznámte sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii či v tranzitných krajinách a prispôsobte tomu svoje správanie počas pobytu, pripravte si potrebné potvrdenia a vyplňte formuláre, ak sú vyžadované. Vopred si premyslite, ako budete postupovať v prípade výskytu príznakov Covid-19 počas pobytu v zahraničí,“ podčiarkol Mikas.

Zdroje: The Guardian, TASR, SITA, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá