PS/SPOLU žiadajú prerátanie hlasov. Podali ústavnú sťažnosť 

  • Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu podala ústavnú sťažnosť v súvislosti s parlamentnými voľbami
  • Ústavný súd SR žiadajú, aby prerátali odovzdané hlasy vo voľbách, ten bude mať 90 dní, aby o sťažnosti rozhodol
TASR - Jakub Kotian
  • Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu podala ústavnú sťažnosť v súvislosti s parlamentnými voľbami
  • Ústavný súd SR žiadajú, aby prerátali odovzdané hlasy vo voľbách, ten bude mať 90 dní, aby o sťažnosti rozhodol

O tomto kroku informoval na svojom facebookovom profile Michal Truban, ktorý bol volebným lídrom PS/Spolu. 

„Nerobíme to preto, že by som si robil nádeje, že to môže zásadne ovplyvniť výsledok a nebodaj posunúť PS/Spolu do parlamentu. Úprimne, myslím si, že šanca na také niečo je mizivá,“ priblížil Truban. 

Voľby sú podľa jeho slov základom demokracie, preto musia prebiehať tak, aby o ich priebehu a výsledku neboli pochybnosti.

„Inak sa zahrávame s dôverou v celý náš politický systém. Ak sú naozaj vo volebných procesoch diery, ktoré spôsobujú, že výsledky volieb neodrážajú reálnu vôľu ľudí, potrebujeme ich identifikovať a opraviť. Ak nie kvôli týmto voľbám, tak kvôli tým, ktoré nás ešte čakajú,“ ozrejmil Truban.

Dnes podávame sťažnosť na Ústavný súd a žiadame, aby nariadil prerátanie hlasov.Nerobíme to preto, že by som si robil…

Gepostet von Michal Truban am Mittwoch, 11. März 2020

O prešetrenie tejto situácie a podanie sťažnosti žiadali podľa Trubana stovky voličov a voličiek. Podľa jeho informácií nahlásili voliči v 631 okrskoch nezarátanie minimálne 872 preferenčných hlasov. 

„Minimálne v 189 prípadoch došlo k porušeniu Ústavy SR a volebného zákona v súvislosti s umožnením a realizáciou poštového hlasovania zo zahraničia. Žiadame súd o zaujatie stanoviska, či bolo pravidlo o koalíciách aplikované rovnakým princípom pre všetky kandidujúce subjekty a či bola dodržaná zásada rovného prístupu. Preto žiadame Ústavný súd SR, aby nariadil prerátavanie hlasov v problémových okrskoch, požiadal Slovenskú poštu o vydanie všetkých neprevzatých zásielok s hlasmi voličov a aby prešetril situáciu v prípadoch okrskov, v ktorých sa vyskytli štatistické anomálie,“ dodal Truban.

Nevzdávame sa. Chcem vám všetkým poďakovať za podporu, ktorej sa nám od vás dostávalo. Makali sme naplno, ale…

Gepostet von Michal Truban am Montag, 2. März 2020

Podľa ústavného právnika a doterajšieho šéfa Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Báránya majú šancu uspieť, ak by dokázali, že sčítaním hlasov alebo označením miest, kde boli ukrátení na hlasoch, v skutočnosti boli tieto hlasy v ich prospech odovzdané. Na Slovensku sa ešte neudial zásah súdu do celoštátnych výsledkov parlamentných volieb, informuje SITA.

Zdroje: facebook.com/miso.truban, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech