Psa si môžeš na Slovensku adoptovať konečne aj online, prelomový projekt uľahčí fungovanie útulkov

  • Zima je pre útulky a ich zvieracích obyvateľov mimoriadne náročným obdobím
  • Chladné počasie, nedostatok personálnych či finančných kapacít – to je len zlomok problémov, s ktorými sa útulky na Slovensku potýkajú
  • Výrazne im môže pomôcť nový adopčný projekt Nájditesa.online
pes
TASR/Dano Veselský, Mike Egerton/PA via AP
  • Zima je pre útulky a ich zvieracích obyvateľov mimoriadne náročným obdobím
  • Chladné počasie, nedostatok personálnych či finančných kapacít – to je len zlomok problémov, s ktorými sa útulky na Slovensku potýkajú
  • Výrazne im môže pomôcť nový adopčný projekt Nájditesa.online

Zvierací ombudsman v týchto dňoch prosí ľudí o pomoc s dočasnou opaterou zvierat. Tá spočíva v dočasnom prichýlení „útulkáča“ k sebe domov – kým trošku vyrastie, zotaví sa zo zranenia, alebo sa len jednoducho na pár týždňov zahreje u niektorej z rodín.

Pri tejto príležitosti vznikla aj špeciálna stránka, vďaka ktorej si svojho nového člena rodiny môžeš vybrať aj z pohodlia domova. Ide o projekt, ktorý dokonale prepája útulky, psíkov a rodiny na jednom prehľadnom mieste. Nájditesa.online uľahčuje celý proces výberu tvojho nového psa prostredníctvom špeciálneho dotazníka a samotnej online adopcie.

Zvieracie útulky na Slovensku pre koronavírus bojujú o prežitie, ľudia často suplujú štát

Jednoducho si navolíš, o akého psa máš záujem. Vyfiltrovať si tak môžeš napríklad len začipovaných, očkovaných, malých, alebo len veľkých psov. Je to na tebe, dokonca si môžeš zvoliť aj preferovanú farbu srsti.

„Ak si myslíte, že by ste zvieratko z útulku vedeli medzi seba na pár dní či týždňov prijať a to nielen na Vianoce, ale kedykoľvek v roku, zapíšte sa do databázy dočaskárov, ktorú nájdete na tomto odkaze na našom novom adopčnom webe www.najditesa.online,” približuje Zvierací ombudsman.

Adoptoval by si si zviera z útulku?

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Samotná registrácia ťa k ničom nezaväzuje, avšak treba počítať s tým, že sa ti môže ozvať útulok v tvojom okolí, keď bude hľadať pre zvieratá dočasný domov. Je pritom naozaj je z čoho vyberať, vedel si, že v slovenských útulkoch ročne skončí až 12 000 psíkov? Podľa odborníkov pritom častokrát ide o tie najlepšie zvieratá.

„Zvieratá z útulku sú podľa nás tie najúžasnejšie stvorenia. Sú neskutočne vďačné, užívajú si každé pohladenie, plnú misku a teplo domova. Tým, že ľudia zachránia zvieratko z útulku, uvoľnia miesto pre iné zvieratko z ulice. Zároveň tým získajú skvelého a vďačného priateľa,“  vyjadrila sa pre Startitup šéfka útulku Zatúlaný chlpáčik z Liptovského Hrádku – Darina Červená.

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

 

Na Slovensku vo veľkej väčšine najväčší záujem vzbudzujú malé šteniatka. Ľudia si však podľa šéfky útulku často neuvedomia, že to malé rozkošné šteniatko raz vyrastie, a nebude mu stačiť len vylihovanie na gauči. Naopak ťažšie sa adoptujú staršie a veľké psíky. „Aj preto nás vždy najviac poteší adopcia psíka, ktorý je v útulku už niekoľko rokov, bez akéhokoľvek záujmu zo strany ľudí, a odrazu sa nájde rodinka, ktorá mu poskytne nový a krásny život,“ dopĺňa Darina Červená.

Zvierat pribúda, no peniaze nie sú

Ak nemáš možnosť si psa adoptovať či poskytnúť mu dočasnú opateru, útulkom výrazne pomôžeš aj finančnou podporou či materiálnymi darmi – granulami, dekami či hračkami.

„Peňažné dary pre útulky znamenajú viac možností pre psíkov. Každé euro pomôže našim psíkom zlepšiť ich osud alebo zachrániť život,“ píše Zvierací ombudsman.

V Banskej Bystrici založili jedinečný koncept útulku pre rastliny. Kvetúlok zachraňuje zanedbané a nechcené kusy

Ľudí na svojej facebookovej stránke vyzýva na pomoc aj Československý kastračný program: „Financie sa míňajú, chorých zvierat  pribúda, nevládzeme. Je nás tu  53 100 fanúšikov, keby každý zadal trvalý príkaz len na jedno jediné euro alebo kúpil aspoň balík sena, či meter dlažby, bez problémov by sme dokázali ďalej fungovať so všetkými nákladmi na veterinu, prevádzku a budovanie Centra.“

Konštatujú, že útulkom pomáha dokola stále len pár tých istých ľudí, ktorým tieto zvieratá nie sú ľahostajné a chcú ich zachrániť spolu s útulkami.

„Prosím vás na kolenách, pridajte sa k pomoci aj ostatní, kto tak ešte neurobil. Aj vaše jedno euro alebo objednávka materiálu môže pomôcť zachrániť ďalší život,“ dodal tím Československého kastračného programu.

Zdroje: najditesa.online, Zvierací ombudsman, Československý kastračný program

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá