Putin označil dialóg za celkom konštruktívny. Biden mu mal jasne vysvetliť, čo bude nasledovať, ak prekročí „červené línie“

  • Prezident Spojených štátov Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa stretli v stredu vo švajčiarskej Ženeve
  • Prezidenti nemali spoločnú tlačovú konferenciu ani občerstvenie
  • Vladimir Putin označil dialóg za celkom konštruktívny. S Bidenom sa dohodli na väčšej spolupráci
  • Témou malo byť aj zasahovanie do vnútorných záležitosti USA. „Vie, že budem konať,“ uviedol Biden
Putin Biden33
SITA/AP, Denis Balibouse
  • Prezident Spojených štátov Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa stretli v stredu vo švajčiarskej Ženeve
  • Prezidenti nemali spoločnú tlačovú konferenciu ani občerstvenie
  • Vladimir Putin označil dialóg za celkom konštruktívny. S Bidenom sa dohodli na väčšej spolupráci
  • Témou malo byť aj zasahovanie do vnútorných záležitosti USA. „Vie, že budem konať,“ uviedol Biden

Prezident Spojených štátov Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa stretli v stredu vo švajčiarskej Ženeve. Bola to ich prvá schôdzka ako prezidentov. Lídri USA a Ruska sa tak na neutrálnej švajčiarskej pôde zišli po 36 rokoch. Naposledy tam v roku 1985 rokovali ich predchodcovia – americký prezident Ronald Reagan a vtedajší šéf Kremľa Michail Gorbačov.

Samit, ktorý rozhodne o ďalšom osude sveta: Biden chce stabilitu, Putin sa vyžíva v chaose a rozklade

Spoločná tlačová konferencia nebola

Ako uvádza agentúra AFP, rozhovory medzi Putinom a Bidenom vo vile La Grange – kaštieli z 18. storočia s výhľadom na Ženevské jazero – sa začali okolo 13.00 h SELČ a mali trvať až päť hodín. Napäté vzťahy medzi obom krajinami ilustruje aj to, že v programe summitu nie je spoločné pohostenie oboch lídrov. „Nebudú spolu jesť,“ potvrdil pod podmienkou zachovania anonymity popredný predstaviteľ americkej delegácie na palube prezidentského špeciálu Air Force One. Okrem toho bude mať po vzájomných rokovaniach každý z prezidentov namiesto spoločnej vlastnú tlačovú konferenciu, píše agentúra Reuters.

zdroj: TASR/AP, Markus Schreiber

Po stretnutí so švajčiarskym prezidentom Guyom Parmelinom obaja lídri začali spoločné rozhovory v knižnici vily La Grange.

Joe Biden priletel do Ženevy v utorok krátko po 16.00 h SELČ v rámci poslednej časti svojej prvej zahraničnej cesty v úrade prezidenta. Počas nej absolvoval summity G7 a NATO v Británii a Bruseli, pričom sa usiloval o posilnenie transatlantických vzťahov.

Platia prísne bezpečnostné opatrenia 

Počas stretnutia Bidena s Putinom budú v Ženeve platiť prísne bezpečnostné opatrenia. Tamojšie úrady dočasne uzatvoria vzdušný priestor nad mestom a v oblasti nasadia okolo 4 000 príslušníkov bezpečnostných zložiek vrátane vojakov.

Vilu La Grange a jej okolitý park obkolesili dvoma kilometrami bezpečnostného oplotenia s ostnatým drôtom. Polícia ohradila bezpečnostnými bariérami aj okolie hotela neďaleko európskej centrály Organizácie Spojených národov (OSN), v ktorom je Biden ubytovaný. 

Bidenov úspech: NATO prvýkrát v histórii označilo Čínu za bezpečnostnú hrozbu. Peking odkázal, že zveličujú

Putin spoločné rokovania s americkou hlavou štátu absolvoval naposledy 6. júla 2018 v helsinskom prezidentskom paláci. Toto stretnutie s jeho vtedajším americkým náprotivkom Donaldom Trumpom bolo nielen ich prvým samostatným, no išlo zároveň o prvú dvojstrannú schôdzku lídrov USA a Ruska od apríla 2010.

19:31 – Biden uviedol, že nie je jeho záujmom vystupovať proti Rusku 

„Povedal som prezidentovi Putinovi, že mojim záujmom nie je vystupovať proti Rusku alebo proti komukoľvek inému, je to pre americký ľud. Boj proti COVID-19, prebudovanie našej ekonomiky, obnovenie vzťahov po celom svete,“ uviedol Biden. Americký prezident uviedol, že cieľom jeho cesty po Európe a aj stretnutia s Putinom bolo znova budovať vzťahy.

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky

Biden uviedol, že zastávanie demokratických hodnôt je to, čo Američania robia a kto sú. „Chcel som, aby prezident Putin pochopil, prečo hovorím to, čo hovorím, a prečo robím to, čo robím – a ako budeme reagovať na konkrétne druhy akcií, ktoré poškodzujú americké záujmy,“ vysvetlil Biden.

Prezident uviedol, že témou rozhovorov boli akcie Ruska, ktoré narúšajú vnútorné záležitosti USA. Putinovi však dal jasne najavo, že „nebudeme tolerovať pokusy o narušenie našej demokratickej suverenity či podkopanie našich demokratických volieb a budeme na to reagovať“.
Putinovi dal Biden zoznam 16 subjektov kritickej infraštruktúry USA, ktoré by sa nemali stať terčom kybernetických či iných útokov. Americký prezident vyjadril zároveň presvedčenie, že Putin bude jeho varovania rešpektovať. „Myslím si, že posledná vec, ktorú (Putin) teraz chce, je studená vojna,“ vyhlásil.

Putinovi mal objasniť aké akcie budú nasledovať, ak dôjde k prekročeniu „červených línií“. „Vie, že budem konať,“ uviedol Biden a dodal, že Rusko utrpí aj na medzinárodnej povesti. 

Preberať mali aj tému ľudských práv a väznenie Navaľného či Putinovu podporu sýrskeho diktátora Baššára al-Asada. Biden povedal, že Spojené štáty budú vždy hovoriť o téme dodržiavania ľudských práv a o prípadoch, keď dochádza k ich porušovaniu. „Upozornil som ho, že preto budeme vyjadrovať naše obavy v takýchto prípadoch, ako je Alexej Navaľnyj,“ uviedol. V tejto súvislosti dodal, že ak by Navaľnyj vo väzbe zomrel, dôsledky „pre Rusko by boli zničujúce“.

Vytočený Biden, Putin v úzkych a trollujúca neter bin Ládina. Tri momenty zo samitu, o ktorých hovorí celý svet

Americký prezident jasne uviedol, že Spojené štáty znova stoja za svojimi spojencami. „Verím a dúfam, že v priebehu tohto a minulého týždňa USA ukázali svetu, že sme späť a stojíme spolu s našimi spojencami,“ dodal Biden. Pripomenul „pevný záväzok“ svojej administratívy vi veci suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny.

Atmosféru summitu označil za dobrú a potvrdil Putinove slová, že atmosféra nebola napätá. 

zdroj: SITA/AP, Peter Klaunzer

Biden uviedol, že je nemožné porovnávať ruských disidentov s útočníkmi na Kapitol, kde bol zabitý policajt. Kritiku ľudských práv v USA zo strany Putina nazval Biden „smiešnou“. Medzi vpádom prívržencov exprezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu a pokojným pochodom za slobodné a spravodlivé voľby je veľký rozdiel, zdôraznil. Reagoval tak na výroky Putina, ktorý väznenie Navaľného prirovnal k obvineniam voči útočníkom na Kapitol, ktorí boli podľa neho uväznení za svoje „politické požiadavky“.

Obaja lídri hovorili i o spolupráci v súvislosti s Iránom a sťahovaní amerických vojsk z Afganistanu. Biden vyjadril nádej, že „existuje skutočná šanca na významné zlepšenie“ vzťahov medzi USA a Ruskom. Spojené štáty sa však nevzdajú svojich princípov a hodnôt.

17:55 – Putin tvrdí, že tlak zo strany Bidena nepociťoval 

Prezident Putin a prezident Biden sa dohodli na návrate svojich diplomatov, uviedol samotný Putin na tlačovej konferencii. Veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov boli pred niekoľkými mesiacmi pre napäté vzťahy Washingtonu a Moskvy povolaní späť do svojich domovských krajín. Termín návratu veľvyslancov zatiaľ podľa Putina nebol určený. Dodal však, že ide len o „technickú otázku“.

Ruský prezident uviedol, že témou stretnutia boli aj zahraničné otázky ako Ukrajina alebo Arktída.

„Myslím, že prezident Biden súhlasí s tým, že základom na urovnania vzťahov na Ukrajine sú minské dohody,“ uviedol Putin. Ruský prezident tvrdí, že ruské manévre pri ukrajinských hraniciach sú prevádzané na ruskom území. Členstvo Ukrajiny v NATO by sa podľa Putina teraz nemalo preberať.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Putin ohodnotil summit pozitívne. „Myslím si, že žiadne nepriateľstvo nebolo….myslím si, že obe strany prejavili vôľu porozumieť si navzájom a nájsť spôsoby, ako zblížiť svoje pozície. Samozrejme v množstve otázok sa naše názory rozchádzajú, ale myslím si, že dialóg bol celkom konštruktívny,“ vysvetlil Putin, ktorý zároveň dodal, že Biden je veľmi odlišný od svojho predchodcu Donalda Trumpa.

Biden, podľa Putina, hovoril aj o svojej rodine, jeho „morálne hodnoty“ označil za „príťažlivé“. Časť rozhovoru v roku 2011, keď mu mal Biden povedať, že nemá dušu si nepamätá. Najmocnejší muž Ruska zatiaľ pozvánku do Bieleho domu nedostal.  

Putin pri rokovaní necítil žiadny tlak. „Rozhovor bol priamy a otvorený,“ opísal rokovania ruský prezident. 

Ruský prezident zároveň uviedol, že sa s Američanmi dohodli na väčšej spolupráci v kybernetickom priestore. Putin označil kyberbezpečnosť za „mimoriadne potrebnú“ pre USA, ale aj pre Rusko. Ruský prezident potvrdil, že s Bidenom diskutovali o jadrových zbraniach, a konštatoval, že Rusko a USA nesú osobitnú zodpovednosť za zabezpečenie globálnej strategickej stability.

Putin opäť odmietol nazvať ruského opozičného politika Alexeja Navaľného menom, označil ho za „tohto gentlemana“ pričom naznačil, že pracuje pre Spojené štáty a je usvedčený zločinec. 

Pri otázkach o ruskej opozícii, Putin tému obrátil na hnutie Black Lives Matter či k útoku na Kapitol.  Britský denník The Guardian v tejto konštatoval, že zatiaľ čo sa Navaľnyj a jeho stúpenci bojujú za slobodné a spravodlivé voľby v Rusku, ľudia, ktorí vtrhli do Kapitolu, sa pokúsili zvrátiť právoplatné výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch.

Putin na kritiku porušovania ľudských práv v Rusku reagoval odsúdením násilností s použitím strelných zbraní v USA a tiež útokov dronmi. Na predošlý výrok Bidena, ktorý ho nazval „vrahom“, Putin reagoval, že vo veľkých amerických mestách sú ľudia zabíjaní strelnými zbraňami každý deň.

17:30 – Stretnutie prezidentov skončilo, uvádza Biely dom

Stretnutie prezidentov skončilo. Limuzína prezidenta Bidena opustila Villa la Grange. Koniec stretnutia potvrdil aj Biely dom. Program dvoch najmocnejších mužov sa ale neskončil, nasledovať budú tlačové konferencie, ktoré majú obaja prezidenti naplánované samostatne. 

Prvé kolo rokovaní trvalo necelé dve hodiny a druhé približne 65 minút, pričom medzi nimi bola 45-minútová prestávka. Summit tak trval kratšie než sa pôvodne očakávalo. Počítalo sa totiž so štyrmi až piatimi hodinami rokovaní.

17: 15 – Reč teľa už teraz naznačuje, že je to úspech pre Putina

Hlavná korešpondentka spravodajstva ABC News Martha Raddatz si všímala aj reči teľa. Raddatz uviedla, že zábery, ktoré médiá zachytili, už robia tento summit Putinovým úspechom. „Myslím, že prezident Putin, videli ste tie obrázky prezidenta Putina s prezidentom Bidenom. To je v podstate to, čo práve chce“ uviedla Raddatz.

zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

„Uvoľnený prezident Putin sediaci na svojom kresle a Joe Biden tiež vyzeral uvoľnene. Všetko je to tak nacvičené. Vedia, že sa na tieto fotky pozerá svet, najmä Vladimír Putin. Chce byť na svetovej scéne,“ dodala.

17:00 – Biden a Putin ukončili prvé kolo rokovaní, pokračujú v rozšírenom formáte

Šéf Bieleho domu Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin ukončili prvé kolo stredajších rokovaní, ktoré sa konajú vo švajčiarskej Ženeve. Ako uvádza agentúra AP, po krátkej prestávke nasledovalo ďalšie z dvoch stretnutí v rozšírenom formáte.

Na prvom kole summitu, ktoré trvalo necelé dve hodiny, sa okrem Bidena a Putina zúčastnili aj šéfovia diplomacií oboch krajín Antony Blinken a Sergej Lavrov a dvojica tlmočníkov.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

Predstaviteľ Bieleho domu potvrdil, že v stredu popoludní sa uskutočnia ďalšie dve schôdzky. Za Spojené štáty sa na nich majú zúčastniť Blinken, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová, veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a odborníci na Rusko z Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) Eric Green a Stergos Kaloudis.

 Medzi členov ruskej delegácie patria Lavrov a jeho námestník Sergej Riabkov, Putinov hlavný poradca pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov, náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov, ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov, ako aj Putinov hovorca Dmitrij Peskov a ruskí vyslanci pre Ukrajinu a Sýriu.

16:35 – Nečakajme, že sa z prezidentov stanú priatelia, uviedol analytik

Analytici sú od začiatku skeptickí ohľadom výsledku stretnutia. Neočakávajú, že by summit niečo vyriešil. Summit Biden-Putin je o „stabilizácii a dosiahnutí väčšej predvídateľnosti“ vzťahov medzi USA a Ruskom, uviedol Matthew Rojansky, riaditeľ Kennan Institute of Woodrow Wilson Center pre CNN.

Biden podľa analytika stanovil očakávania nízko a summitu budú chýbať veľké gestá ako slávnostné podpisy alebo spoločná tlačová konferencia. Môže však existovať určitý záujem hľadať spoločnú reč o jadrovom programe a kontrole zbraní.

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky

„Neexistujú ilúzie, že títo muži budú priateľmi. Nič z toho sa predstieraného, ahoj, ahoj, plesknúc si po chrbte,“ povedal Rojansky. „Je to prinajlepšom vzájomný rešpekt a vzájomné odstrašovanie.“

Cieľom tohto stretnutia je vytvoriť podmienky, v ktorých bude Rusko mať účasť na dialógu s USA, vysvetlil Rojanskij.

16:00 – Heger uviedol, že Rusko môže byť partnerom, musí však rešpektovať pravidlá 

Rusko môže byť partnerom, ale len ak bude rešpektovať pravidlá medzinárodného systému. Povedal to pre agentúru AFP premiér SR Eduard Heger. Slovensko, krajina s približne 5,4 milióna obyvateľov, je podľa AFP jednou z najviac proruských spomedzi postkomunistických krajín a často sa stavia do pozície mosta medzi Ruskom a Západom.

„Chceme budovať dobré vzťahy aj s Ruskom, musí to však byť v súlade s pravidlami, v súlade s medzinárodnými zmluvami, v súlade s našimi zákonmi,“ povedal Heger popri bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum, ktorá sa v týchto dňoch koná v Bratislave.

15:30 – Putin dúfa, že rokovania s Bidenom budú produktívne

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin v úvode stredajších rokovaní so svojím americkým partnerom Joeom Bidenom vo švajčiarskej Ženeve vyjadril nádej, že budú produktívne. Informovala o tom agentúra TASS.

Putin sa zároveň poďakoval Bidenovi za iniciovanie schôdzky. Podľa agentúry AP Biden uviedol, že vždy je lepšie stretnúť sa osobne.

14:50 – Prezidenti spomínajú červené čiary

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, lídri rozhodnú aj o návrate veľvyslancov oboch krajín na svoje pozície. Okrem toho avizoval, že Putin počas rokovaní s Bidenom „ako vždy“ jasne načrtne „červené čiary“, ktoré sú pre Rusko zásadné.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

V podobnom duchu sa vyjadril nedávno aj Biden. Po skončení pondelňajšieho summitu šéfov štátov a vlád NATO v Bruseli zdôraznil, že v otázkach, na ktorých sa Washington a Moskva nedohodnú, „vyjasní, aké sú červené čiary“. Jednou z nich je „zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny“.

14:20 – Vzťahy medzi Ruskom a USA sú najhoršie od studenej vojny 

Summit sa koná v čase vyostrených vzťahov medzi oboma krajinami. Tvrdia, že ich vzťahy sú najhoršie od konca studenej vojny. Obaja prezidenti sa zhodli, že vzťahy ich zemí sú najhoršie za posledné roky. Biden neustále opakuje, že chce „predvídateľné a stabilné vzťahy“. Spolupráci a zlepšeniu vzťahov sa nebráni ani Putin. „(Je potrebné) obnoviť naše osobné kontakty, vzťahy, nadviazať priamy dialóg, vytvoriť skutočne fungujúce mechanizmy interakcie v tých oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol Putin v televízii Rossija-1, uvádza TASR.

13:55 – Očakáva sa otvorenie niekoľkých kontroverzných tém

Očakáva sa, že Biden otvorí niektoré kontroverzné témy ako zasahovanie Ruska do vnútorných záležitostí USA ako sú ovplyvňovanie prezidentských volieb, hackerské útoky na kritickú infraštruktúru štátu či útoky prostredníctvom softvéru Solarwind.  

Nedotknutá nezostane ani zahraničná politika, kde sa očakáva téma Ukrajiny, Bieloruska, Sýrie ale aj záškodnej činnosti Ruska v Európe, ako je sabotáž v muničných skladov v českej obci Vrbětice. Na pretras sa má dostať aj tajomný Havana syndróm, ktorý má trápiť amerických diplomatov i vojakov a podozriví sú práve ruskí agenti GRU a mikrovlnné žiarenie.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Biden už avizoval, že otvorí aj otázku ľudských práv, zásahy voči ruským disidentom či väznenie kritika Kremľu Alexeja Navaľného.

V predvečer summitu Kremeľ oznámil, že program rokovaní obsahuje prakticky všetky témy, ktoré sa týkajú oboch krajín. Ide napríklad o súčasný stav a vyhliadky na rozvoj rusko-amerických vzťahov či otázky strategickej stability, informačnej bezpečnosti a boja proti počítačovej kriminalite.

13:39 – Oboch prezidentov sprevádzajú ich ministri zahraničia

Oboch prezidentov sprevádzajú aj ich ministri zahraničia. Na americkej strane je to minister Antony Blinken, na ruskej dlhoročný minister Sergej Lavrov. 

13:24 – Stretnutie sa oficiálne začalo 

Ruský aj americký prezident sa zúčastnili na oficiálnom uvítaní. Summit sa oficiálne začal, prezidenti si podali ruky a vošli do vily. Rozhovory by mali trvať štyri až päť hodín. Summit sa skladá z diskusie v malom formáte a následne z rokovaní v rozšírenom formáte. Rozhovor prezidentov medzi štyrmi očami nie je v pláne, ale ak si to obaja lídri budú želať, môže sa uskutočniť. Po rokovaniach absolvujú Putin a Biden samostatné tlačové konferencie.

13:20 – Na stretnutie dorazil aj prezident Joe Biden 

Na stretnutie dorazil americký prezident Joe Biden, ktorého tiež privítal prezident Guy Parmelin. Novinárom tiež zakýval, no na ich otázky nereagoval.

Je piatym americkým prezidentom, ktorý sa stretol s Putinom. Nie to ale ich prvé stretnutie, obaja politici sa stretli už v roku 2011, keď bol Biden viceprezident Baracka Obamu a Putin premiérom Ruska. Bidena sa včera reportéri pýtali, či je pripravený na rokovanie s Putinom. „Som vždy pripravený,“ odpovedal Biden podľa ABC News.

13:05 – Ruský prezident dorazil do vily La Grange, kde sa koná stretnutie 

Ruský prezident dorazil do vily La Grange. Novinárom pri vstupe zakýval. Putina privítal švajčiarsky prezident Guy Parmelin. CNN opísalo náladu ruského prezidenta za „uvoľnenú“ a „žoviálnu“.

12:38 – Putin dorazil do Ženevy

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin pricestoval v stredu do švajčiarskej Ženevy na schôdzku so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom, informovala televízia Prvý kanál.

Lietadlo s ruským prezidentom pristálo na ženevskom letisku. Lietadlo s Bidenom tam pristálo už v utorok, pričom amerického prezidenta privítal švajčiarsky prezident Guy Parmelin.

Putin z letiska zamieri do vily La Grange, kde sa uskutoční prvé osobné stretnutie oboch prezidentov od Bidenovej inaugurácie. 

Zdroje: TASR, CNN, ABC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK