Vytočený Biden, Putin v úzkych a trollujúca neter bin Ládina. Tri momenty zo samitu, o ktorých hovorí celý svet

  • Samit amerického prezidenta Joe Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina plní stránky novín
  • Kým analytici sa nevedia zhodnúť, kto je víťaz samitu a aký bude mať dopad, svet zaujali aj iné veci
  • Momentálne sa riešia tieto tri momenty z neho
Summit
SITA/AP/InfoWars. Alexander Zemlianichenko, Patrick Semansky
  • Samit amerického prezidenta Joe Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina plní stránky novín
  • Kým analytici sa nevedia zhodnúť, kto je víťaz samitu a aký bude mať dopad, svet zaujali aj iné veci
  • Momentálne sa riešia tieto tri momenty z neho

Samit amerického prezidenta Joe Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina nepriniesol žiadne výrazné politické výsledky pre obe krajiny. Rozchádzajú sa aj názory analytikov na tom, kto bol víťaz summitu. Kým analýza CNN uvádza, že Putin dostal všetko, čo chcel, komentár novinára Maxa Boota vo Washington Post naopak tvrdí, že „Biden zotrel úškrn z Putinovej tváre“.

Putin označil dialóg za celkom konštruktívny. Biden mu mal jasne vysvetliť, čo bude nasledovať, ak prekročí „červené línie“

Skutočný výsledok samitu možno uvidíme až o celé mesiace, teraz však celý svet hovorí o troch momentoch z neho.

1. Prekrúcajúci Putin

Ruský prezident Vladimir Putin prišiel na summit v uvoľnenej nálade a tá mu zostala do konca, a to aj na tlačovej konferencii, ktorú mali obaja prezidenti samostatne. Pozornosť ruských a svetových médií si evidentne užíval, aj keď na ich otázky neodpovedal priamo alebo dokonca prekrúcal.

Očividné to bolo na otázke redaktorky ABC News Rachel Scott, ktorá sa do Putina tvrdo pustila. „Zoznam vašich politických oponentov, ktorí sú mŕtvi, uväznení alebo uväznení, je dlhý … a teraz ste zabránili tomu, aby sa o funkciu uchádzal každý, kto podporuje (Alexeja Navaľného). Takže moja otázka je, pán prezident: čoho sa tak bojíte?“

Putin jej odpovedal, že ľudia okolo Navaľného sú zahraniční agenti a extrémisti. Vzápätí tému zvrátil na hnutie Black Lives Matters.  „Amerika mala nedávno veľmi závažné udalosti po dobre známych udalostiach, po zabití Afroameričana, sa vyvinulo hnutie známe ako Black Lives Matter,“ uviedol Putin. „To, čo sme videli, boli neporiadok, ničenie, porušenie zákona atď. Cítime súcit so Spojenými štátmi americkými, ale nechceme, aby sa to stalo na našom území.“

Scott sa ale nedala odbiť a Putinovi odkázala, že nezodpovedal jej otázku a znova sa spýtala prečo sú jeho kritici mŕtvi, vo väzení alebo otrávení.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Putin vzápätí otočil na tému útoku na Kapitol. „Pokiaľ ide o to, kto zabíja, kto koho uvrhuje do väzenia, ľudia prišli na americký Kongres s politickými požiadavkami. Viac ako 400 osôb bolo obvinených,“ uviedol Putin, pričom tvrdil, že protestujúci neohrozovali políciu žiadnymi zbraňami. „Nechceme pripustiť, aby sa to isté stalo v našej krajine. “

Biden kritiku ľudských práv v USA zo strany Putina nazval „smiešnou“. Medzi vpádom prívržencov exprezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu a pokojným pochodom za slobodné a spravodlivé voľby je veľký rozdiel, zdôraznil. Rovnako reagovali aj americké médiá, ktoré ju nazvali republikánskou propagandou.

2. Nahnevaný Biden

Komplikáciám s médiami sa nevyhol ani americký prezident Joe Biden, ktorý dokonca vyzeral nahnevane. Do konfliktu sa dostal na tlačovej besede s reportérkou CNN Kaitlan Collins, ktorá sa ho spýtala, prečo si je istý, že Putin zmení svoje správanie. „Nie som si istý, či zmení svoje správanie. Prečo to dopekla stále robíte? Kedy som povedal, že som si istý?,“ odpovedal rozhnevaný Biden. „Povedal som: Čo zmení ich správanie, je to, ak na ne reaguje zvyšok sveta a znižuje to ich postavenie vo svete. Nie som si istý ničím. Konštatujem iba skutočnosť.“

zdroj: SITA/AP, Peter Klaunzer

Reportérka Collins uviedla, že Putin predtým nezmenil svoje správanie, pričom upozornila, že dokonca na tlačovej konferencii po stretnutí s Bidenom ruský prezident poprel účasť na kybernetických útokoch a zjavne zľahčoval porušovanie ľudských práv. „Tak ako to zodpovedá konštruktívnemu stretnutiu?“ opýtala sa.

„Ak tomu nerozumiete, ste v zlom biznise,“ odsekol Biden.

CNN uvádza, že prezident sa neskôr reportérke ospravedlnil. „Nemal som byť taký múdry chlapík s poslednou odpoveďou, ktorú som dal,“ povedal Biden.

Americký prezident sa novinárom posťažoval, že mu redaktori „nikdy nepoložia“ kladné otázky. „Aby ste boli dobrým reportérom, musíte byť negatívni, že musíte mať negatívny pohľad na život, zdá sa mi,“ povedal Biden.

Americký prezident väčšinou reaguje pokojne na otázky novinárov. K jeho ostrej reakcii mohla prispieť aj únava z náročného pracovného programu.

3. Trollujúca neter najznámejšieho teroristu v dejinách

Zdá sa to bizarné, ale neter najznámejšieho teroristu v dejinách Usáma bin Ládina je veľkou podporovateľkou Donalda Trumpa. Noor bin Ládin dokonca prišla do švajčiarskej Ženevy trollovať prezidenta Bidena s vlajkou, na ktorej stálo „Trump vyhral“, uvádza the Hill.

Neter teroristu tak šíri Trumpove ničím nepodložené klamstvá o zmanipulovaných voľbách, ktoré zmietli zo stola súdy v desiatkach amerických štátov.

Švajčiarska polícia sa vyhrážala bin Ládinovej, že ju zatkne. V rozhovore, ktorý neskôr poskytla pravicovej stránke InfoWars, uviedla, že polícia jej zabavila vlajku. „Myslela som si, že žijeme v slobodnej krajine, ale zjavne nie,“ povedala.

Ládin sa už v minulosti preslávila ako fanúšička Trumpa, keď mu vyjadrila podporu na stránkach pravicového média New York Post. Neter teroristu uviedla, že jediný spôsob, ako zabrániť ďalšiemu 11. septembru je zvoliť Trumpa. Pripomenula, že počas Obamovej administratívy, keď bol Biden viceprezident, sa rozmohlo teroristické hnutie ISIS.

„Kúsky neveriacich lietali ako prachové častice,“ spieval bin Ládin po útoku na Dvojičky. Ako sa stal z milionára terorista

Trumpa podľa vlastných slov podporuje už od roku 2015.

Noor bin Ládin nie je jedinou neterou teroristu, ktorá zaujala médiá. Známa je aj Wafah Dufour, ktorá pôsobí ako speváčka v punkovej kapele a známa je aj randením so spevákom Johnom Legendom.

Zdroje: CNN, Washington Post, TASR, CNN, the Hill, InfoWars, New York Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech