Rada RTVS kritizuje očkovaciu lotériu a Matovičovo „čudesné salto mortale“. Zarytí antivaxeri budú ešte zarytejší

  • Minister financií prehlásil, že očkovacia lotéria nemala slúžiť ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti, ale mala odmeňovať už zaočkovaných
  • Podpredseda orgánu dohľadu verejnoprávneho média dnes na rokovaní Rady RTVS hovoril o ministrových výrokoch ako o čudesnom salte mortale
  • Ďalšia členka Rady RTVS tvrdí, že by program radšej zastavila
Byť zdravý je výhra
TASR/Jaroslav Novák Unsplash/Mufid Majnun
  • Minister financií prehlásil, že očkovacia lotéria nemala slúžiť ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti, ale mala odmeňovať už zaočkovaných
  • Podpredseda orgánu dohľadu verejnoprávneho média dnes na rokovaní Rady RTVS hovoril o ministrových výrokoch ako o čudesnom salte mortale
  • Ďalšia členka Rady RTVS tvrdí, že by program radšej zastavila

Ak by sa prostredníctvom očkovacej lotérie podarilo naplniť deklarovaný zámer prispieť k zvýšeniu zaočkovanosti, dali by sa „prižmúriť oči“ nad morálno-etickým problémom, ktorý vysielanie programu v jeho začiatkoch prinieslo.

Pri najnovších vyjadreniach tvorcu celej myšlienky sa však natíska otázka, aký je skutočný zmysel a zámer programu. Pri hodnotení relácie Byť zdravý je výhra to na rokovaní Rady RTVS uviedol podpredseda orgánu dohľadu verejnoprávneho média Martin Kákoš.

Reagoval na informácie, že relácia zatiaľ neprispieva k výraznému zvyšovaniu zaočkovanosti populácie proti ochoreniu COVID-19 a v tejto súvislosti i na slová ministra financií Igora Matoviča  (OĽANO), ktorý po stredajšom (25. 8.) rokovaní vlády povedal, že lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti, ale ako prostriedok na odmenu zaočkovaných.

Zaregistroval si sa do očkovacej lotérie?

Je to čudesné salto mortale,“ poznamenal Kákoš k týmto vyjadreniam, poukazujúc na rozpor s pôvodnými vyhláseniami označujúcimi program za jeden z nástrojov, ktoré majú prispieť k zvýšeniu zaočkovanosti.

Zarytí antivaxeri budú po tejto relácii ešte zarytejší“

Právny expert rady Tomáš Caban poznamenal, že už samotný formát postavený na žrebovaní finančných prémií pre zaočkovaných nemá potenciál osloviť tých, ktorí sa doteraz nedali zaočkovať či s očkovaním váhajú. „A zarytí antivaxeri budú po tejto relácii ešte zarytejší,“ doplnil ho člen rady Ján Uličiansky.

Členka rady Dóra Hushegyiová priznala, že ak by to bolo na jej osobnom rozhodnutí, program by zastavila. „Verejné prostriedky, ktoré sú určené na výhry, by sa efektívnejšie minuli v školstve, zdravotníctve či kultúre,“ upozornila.

S ďalšími členmi rady však ocenila, že i napriek defektom pôvodného nápadu a parametrov relácie zo strany zadávateľa a rovnako krátkosti času na realizáciu dokázal RTVS vytvoriť reláciu, ktorá prostredníctvom dokrútok a príbehov zaočkovaných prináša aj edukačný rozmer a propaguje význam vakcinácie.

Rezník tvrdí, že má zmysel, ak pomôže zvýšiť percento zaočkovanosti aj v malej miere

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník skonštatoval, že už od začiatku bolo jasné riziko projektu, nazdáva sa však, že ak táto relácia práve prostredníctvom skutočných príbehov respondentov pomôže zvýšiť čo i len v malej miere počet zaočkovaných a zmierniť negatívne dosahy tretej vlny pandémie, má zmysel.

Rovnako ako má zmysel diskutovať o téme pandémie a prinášať v debatách vecnú konfrontáciu názorov o prijímaných opatreniach. RTVS musí k zaočkovaným i nezaočkovaným pristupovať rovnako,“ zdôraznil Rezník.

Rada RTVS ešte pred spustením relácie prijala uznesenie, že reláciu bude hodnotiť v dvojtýždňovej periodicite. Predseda rady Igor Gallo informoval, že v doterajšom priebehu vysielania dostala rada k relácii štyri podnety od verejnosti.

Štatistiky očkovania

Igor Matovič včera prostredníctvom oficiálneho profilu na Facebooku informoval, že do očkovacej lotérie sa ku 10.30 včerajšieho dňa prihlásilo milión ľudí. Registrácia do očkovacej lotérie je možná od 1. augusta 2021, s vysielaním sa začalo 15. augusta 2021.

Zo stránky NCZI vyplýva, že 1. augusta, teda v deň spustenia registrácie, bolo prvou dávkou zaočkovaných 2 265 577 ľudí, dnes, 25 dní od spustenia registrácie, je 1. dávkou zaočkovaných 2 362 777 ľudí. Od spustenia lotérie sa teda aspoň prvou dávkou dalo zaočkovať 97 200 ľudí. V čakárni je ku dňu 25. 08. 2021 iba 2 604 ľudí a od 1. augusta sa len vyprázdňuje. 1. augusta v nej bolo viac ako 8 000 ľudí.

Útvar hodnoty za peniaze nedávno vyčíslil, že ak by sa prostredníctvom lotérie podarilo presvedčiť aspoň 6 000 ľudí na očkovanie, náklady na ňu sa oplatia. V súčasnosti však chýba prieskum, ktorý by ukázal, koľko ľudí lotéria skutočne motivovala.

Zdroje: TASR, MFSR, NCZI, Čakáreň

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie