Raketová kariéra Jozef Kabaňa, Slováka stojaceho za kompletným dizajnom Bugatti Veyron a inými skvostmi

  • Talentovaný Jozef Kabaň môže byť inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí, ktorí snívajú o hviezdnej kariére. Vďaka rozvíjaniu jeho talentu sa dokázal vypracovať medzi top automobilových dizajnérov.
kover
hypebeast.com/pinimg.com
  • Talentovaný Jozef Kabaň môže byť inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí, ktorí snívajú o hviezdnej kariére. Vďaka rozvíjaniu jeho talentu sa dokázal vypracovať medzi top automobilových dizajnérov.

Jozef Kabaň sa narodil v Námestove v roku 1973. Ako tínedžer sa pustil do štúdia dizajnu na strednej umeleckej škole a odkiaľ zamieril priamo na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde sa venoval priemyselnému dizajnu. V tomto období dostal príležitosť zúčastniť sa súťaže, ktorú organizoval Volkswagen. Išlo o dizajnérsku súťaž pre automobilku Škoda, v ktorej sa umiestnil na druhom mieste. Mal len 20 rokov, no všimla si ho spoločnosť Volkswagen a ponúkla mu štipendium, z ktorého sa vypracoval až na dizajnéra automobilov.

zdroj fotografie:autozeitung.de

Aj napriek tomu, že nemal dokončené bakalárske štúdium, ocitol sa na prestížnej londýnskej Kráľovskej akadémii, kde mohol študovať hneď na magisterskom štúdiu. Na túto školu s najlepším menom v oblasti dizajnu sa dostal práve vďaka štipendiu od Volkswagenu. Keď nastupoval na štúdium v Londýne, škola mu umožnila preskočiť do vyššieho ročníka. Bolo to predovšetkým kvôli jeho skvelým výsledkom z Volkswagenu, kde vytvoril dizajn dvom autám.

zdroj fotografie:autozeitung.de

Jofef Kabaň je podpísaný aj pod fenomenálnym kúskom Bugatti Veyron, na ktorom začal pracovať koncom 90-tych rokov. Má na svedomí kompletný exteriér, okrem kolies, na ktoré mu nezostal čas. Po tejto skúsenosti nabrala jeho kariéra raketové tempo a rozhodol sa odísť do Audi. Po troch rokoch tu už zastával pozíciu vedúceho centra pre dizajn exteriéru.

zdroj fotografie:cardesignnews.com

 Od roku 2008 Jozef znova zmenil svoje pôsobisko a stal sa vedúcim oddelenia dizajnu značky Škoda Auto. V posledných rokoch práve Jozef Kabaň výrazne ovplyvnil imidž a celkovú emocialitu značky. Aj vďaka nemu prišlo ku kompletnému prepracovaniu a novému smerovaniu značky. Zavŕšenie tohto vývojového cyklu predstavuje aj model Škoda Yeti. Jeho posledné kúsky pre Škodu boli síce veľmi odvážne, ale zožali úspech. Ak sa pozrieme napríklad na Superb alebo Kodiaqu, určite sa nedá povedať, že ide o nevydarené kúsky.

zdroj fotografie:twitter.com

Jozef Kabaň už ale viac nebude súčasťou značky Škoda. V druhej polovici tohto roka sa rozhodol odísť do automobilky BMW. Na tomto poste sa bude zodpovedať Adrianovi van Hooydonkovi, ktorý je šéfom dizajnu celej skupiny BMW. Pod ňu spadá aj Mini alebo Rolls-Royce.


Niekomu sa môže zdať, že Kabaň mení automobilky až príliš často. Avšak byť v roli dizajnéra jednej automobilky príliš dlho, môže byť na škodu. Dizajnéri sú ľudia, ktorí potrebujú neustály tok kreatívnych myšlienok a nových podnetov. Práve tie sa môžu začať strácať, ak trávia až príliš veľa času v jednej „ponorke“. Táto zmena môže pre Kabaňa znamenať novú a veľmi potrebnú výzvu v jeho živote.

zdroj:bmwblog.com/autocar.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech