Rekonštrukcia Hlavnej stanice začne už budúci rok! Takto bude vyzerať

  • Fiasko s názvom Hlavná stanica sa konečne začalo niekam hýbať. Uvidíme, či aj správnym smerom.
collage
  • Fiasko s názvom Hlavná stanica sa konečne začalo niekam hýbať. Uvidíme, či aj správnym smerom.

Po rokoch prázdnych rečí a zmluvných doťahovačiek to vyzerá, že s Hlavnou stanicou sa spraví aspoň niečo. A úprimne, hocičo bude lepšie ako súčasný stav.

13.8.2013. BRATISLAVA. Hlavná stanica. foto: gabriel kuchta / SME

foto: ciernediery.sk

Železnice sa rozhodli vziať veci do vlastných rúk. Zmluva mesta s firmou Transprojekt, ktorá mala rekonštrukciu stanice a Predstaničného námestia vykonať, totiž končí už tento rok. Takže na realizáciu celého tohto projektu majú už iba mesiac a pol:

2012325

foto: IPR Slovakia

Spoločnosť sľubovala aj podzemnú električku, nákupné centrum a hotel. No z ambicióznych plánov Bratislavčanom ostali iba oči (a na niektorých miestach aj nosy) pre plač.

Transprojekt sa snažil zmluvu s mestom predĺžiť, no magistrát to odmietol. A aby drámy okolo stanice nebolo málo, spoločnosť vraj chce mesto zažalovať za to, že dlhodobo odmieta súčinnosť pri realizácii projektu.

Železnice sa teda rozhodli zrekonštruovať aspoň budovu stanice, ktorú vlastnia.

stanica_v3

foto: modulor.sk

Návrh vynovenej stanice vypracoval ateliér Modulor. Zahŕňa výmenu obvodového plášťa, opravu strechy, nové presklenie na fasáde a interiérové obklady, kamerový systém či rozhlas.

Okrem toho je konečne v pláne aj vybudovanie osobných výťahov ku nástupištiam, takže najmä dôchodcovia sa nebudú musieť pred cestou vlakom dva dni rozcvičovať.

stanica_v7

foto: modulor.sk

Projekt je navrhnutý tak, aby spĺňal európske štandardy a jeho cieľom je získať stavebné povolenie. Firma, ktorá ho postaví, bude známa až po ukončení výberového konania.

Rekonštrukcia má byť zrealizovaná počas roku 2017. Komplexná prestavba zachová súčasný tvar budovy, no jej výzor a najmä kvalita sa zlepšia.

stanica_v4

foto: modulor.sk

Je asi zbytočné písať o tom, aká trápna je celá situácia okolo Hlavnej stanice, ktorá sa ťahá už roky. Uvidíme, či aj tento plamienok nádeje bude sfúknutý neschopnou byrokraciou. Zatiaľ nám ostáva iba dúfať, že po roku 2017 sa budeme za stanicu hanbiť aspoň o trochu menej.

stanica_v2

foto: modulor.sk

stanica_v6

foto: modulor.sk

stanica_v5

foto: modulor.sk

zdroj titulnej fotografie: ciernediery.sk / modulor.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK