Relbit: jeden z najnádejnejších slovenských startupov končí

  • Startup Relbit patril pôvodne do výstavnej skrine slovenských startupov. Teraz však končí a nám sa podarilo získať informácie, čo sa stalo.
image_1425828443.png
  • Startup Relbit patril pôvodne do výstavnej skrine slovenských startupov. Teraz však končí a nám sa podarilo získať informácie, čo sa stalo.

 

Startup Relbit patril medzi top slovenské startupy a je veľká škoda, že končí. Len pre pripomenutie, tento startup ponúkal unikátne cloudovo-hostingové riešenie s názvom Evia, ktorý bol jediným na slovenskom trhu. Išlo o praktický all-in-one balík, ktorý slúžil na prípravu PaaS prostredia (Platform as a Service), pričom celá infraštruktúra je spravovaná jediným softvérom bez akýchkoľvek zásahov. 

 

 

 

Ako všetci vieme tak Relbit mal našliapnúte na sľubnú kariéru, no momentálne iba dožíva. Čo sa stalo?

„Najväčší problém bol v tom, že trh ako taký sa začal meniť a začalo sa switchovať na inú platformu.“

 

Technológie sa za posledných pár rokov pohli dopredu veľkým skokom a bolo treba sa prispôsobiť zmenám, čo sa však Relbitu vôbec nedarilo, keďže ich riešenie bolo postavené na inej platforme. Koniec Relbitu sa začal písať v dobe, keď zistili, že im začína pomaly krachovať konkurencia. Samozrejme, zo začiatku sa každý poteší, že konkurencia bude menšia, avšak hneď potom sa začali zamýšľať nad príčinou, ktorá nepotešila ani ich samotných.

 

 

Momentálne je Relbit už iba vo fáze dožívania. To znamená, že sa sústredia už iba na ich súčasných klientov. Konkrétne na to, aby ich premigrovali bez ohrozenia ich existencie. Treba však pochváliť „relbiťákov“ za to, akým spôsobom to robia a vôbec, ako sa postavili k tejto celej situácií. Na prvom mieste boli ich klienti, ku ktorým sa postavili veľmi férovo a teraz sa im zo všetkých síl snažia pomôcť, aby ich straty boli čo najmenšie. Niektorým pomáhajú s premigrovaním dokonca zadarmo.

 

 

Obdivuhodne sa postavili aj ku svojím investorom. Dokonca Relbit mal ešte príležitosť pred svojím zánikom raisnúť nejaké peniaze, avšak odmietli to s odôvodnením, že už by ich pravdepodobne ani to nezachránilo.

„Nebudeme si predsa brať od niekoho peniaze, keď dopredu vieme, že by to bola jasná strata. Popravde na takéto veci nemáme žalúdok a nedokázali by sme sa tomu človeku už potom asi ani pozrieť do očí, takže z takého ľudského a ani morálneho hľadiska sme do toho nešli.“

Na Slovensku veľmi nevídané postavenie sa k situácií, takže o to väčší obdiv si zaslúžia.

 

Na záver mi už len zostáva povedať, som rád, že sme sa mohli s Relbiťákmi otvorene porozprávať a dúfam, že si z nich zoberie príklad každý. Pretože failnúť môže každý, dôležité je ale to, ako sa k tomu postavíte.

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE! POMÔŽ TÝMTO AJ TY.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech