Respirátory nemusia byť ekologické peklo. Tie z materiálu od slovenského vedca sa v prírode úplne rozložia

  • Československý tím vedcov stojí za novým typom respirátora určeného nielen pre záchranné zložky, ale aj pre bežných obyvateľov
  • Vyrobený je z materiálu, ktorý je schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov a to bez zvyškových mikroplastov
  • Tento materiál pochádza z dielne profesora Alexyho
pavel alexy nonoilen respirátor
fch.vut.cz, nonoilen.com
  • Československý tím vedcov stojí za novým typom respirátora určeného nielen pre záchranné zložky, ale aj pre bežných obyvateľov
  • Vyrobený je z materiálu, ktorý je schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov a to bez zvyškových mikroplastov
  • Tento materiál pochádza z dielne profesora Alexyho

Respirátory sú už nejaký čas povinné v interiéroch nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pomaly ale isto sa však premieňajú na problém. Kým vonku nám stačí nosiť opakovane použiteľné rúško, v MHD či v obchode sa bez respirátora nezaobídeme. Vzniká tak obrovské množstvo odpadu.

Respirátory sa nedajú recyklovať, na skládke sa nerozkladajú a jediným ako-tak ekologickým spôsobom, ako ich zlikvidovať, je spaľovanie. Túto vymoženosť však nemá každá obec. Respirátorové ekologické peklo však môže mať jednoduché riešenie. Rozložiteľné respirátory, aké vymysleli Slováci.

Život zasvätil hľadaniu eko plastu

Profesor Pavel Alexy z Katedry chemickej a potravinárskej technológie sa viac ako 20 rokov venuje výskumu plastov z obnoviteľných zdrojov. Alexy pôsobí na oddelení plastov, kaučuku a vlákien.

Už pred časom verejnosti predstavil materiálu Nonoilen, ktorý je výsledkom dlhodobej spolupráce Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a komerčnej spoločnosti PANARA s.r.o. Najnovšie sa z tohto materiálu budú vyrábať aj biologicky rozložiteľné respirátory. Nonoilen sa dá po novom kúpiť aj ako náplň do 3D tlačiarne, takže si ho so správnym vybavením môžeš vyskúšať aj doma.

Nový typ jednoduchého respirátora má na svedomí tím odborníkov z Fakulte chemickej VUT v Brne.  Ide o produkt, ktorý by bolo možné vyrábať vďaka lacnej technológii podobne ako napríklad plastové poháre. Metóda takzvaného vákuového termoformingu umožní masovú výrobu a dostupnosť nielen pre zložky záchranného systému, ale aj pre bežných obyvateľov.

zdroj: fch.vut.cz

S nápadom výroby respirátorov pomocou tejto technológie začal pracovať v marci 2020 David Paloušek a Radek Přikryl z VUT. 

„Skúsenosti s parametrickým 3D modelovaním, ale aj s ergonómiou masiek vyvíjaných paralelne pre 3D tlač, umožnili za tri týždne vyrobiť formy pre vákuové formovanie plastov a funkčný prototyp respirátora,“ uviedol v oficiálne správe David Paloušek z Ústavu konštruovania FSI VUT. 

Bioplast zo slovenských laboratórii

Odborníci dbajú aj na to, aby boli nové masky vyrobené z materiálov, ktoré môžu byť neskôr rozložiteľné v prírode. To je dôležité najmä pre prípadné využitie v niektorých rozvojových krajinách, kde nie je úplne doriešený zber a recyklácia plastového odpadu. 

Ich respirátor preto tvorí materiál s názvom Nonoilen (Non oil – bez ropy) práve z dielne profesora Alexyho. Ide o bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný. Jeho výnimočnosť je práve v opakovanom využívaní a v jeho odolnosti voči vysokej teplote, ktorá je až 100 stupňov.

Tento materiál je mimoriadne trvácny, pričom je však schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov bez zvyškových mikroplastov.

Perfektné vlastnosti

Plus je aj fakt, že nový typ respirátora je neuveriteľne ľahký a pomerne poddajný. Aj s filtrom a gumičkami váži menej ako 25  gramov. Len pre predstavu, hmotnosť najľahších respirátorov z textilu sa pohybuje na úrovni 10 gramov. Respirátory s výmennými filtrami vážia až desaťkrát viac. 

Nový typ respirátora je koncipovaný tak, aby bola výmena textilného filtra naozaj jednoduchá. Kvalita filtra následne určí konečný stupeň ochrany. V neposlednom rade treba spomenúť, že materiál samotnej masky je umývateľný a dá sa dezinfikovať alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami.

zdroj: fch.vut.cz

Tím odborníkov už testoval respirátor s filtračnými textíliami pre triedu FFP 1 a 2. Ak je správne nasadený, je všetok vzduch nádychu aj výdychu filtrovaný. 

Tvorcovia respirátora majú teraz v pláne koncept výroby ponúknuť firmám, ktoré s vákuovým termoformingom pracujú. Spoločne s vhodným investorom by radi urobili zhodnotenie reálneho využitia v praxi. Prípadného výrobcu následne čaká ešte celý rad certifikácií.

Článok bol pôvodne publikovaný v apríli 2020.

Zdroje: VUT, nanoilen.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá