Revolučná alternatíva k tradičnej káve. Objav prospešné účinky liečivých húb

  • Medicinálne huby sú známe svojimi jedinečnými vlastnosťami
  • Majú bohatú históriu, ktorá sa tiahne naprieč storočiami a kontinentmi
Žena pijúca kávu
Freepik
  • Medicinálne huby sú známe svojimi jedinečnými vlastnosťami
  • Majú bohatú históriu, ktorá sa tiahne naprieč storočiami a kontinentmi

Káva patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete. Posledné známe údaje ukazujú, že v roku 2021 dosiahla spotreba kávy na Slovensku priemerne 2,8 kilogramu na osobu, čo predstavuje takmer 8 % nárast oproti roku 2020, podľa údajov Štatistického úradu SR.

Káva je viac než len chutný a povzbudzujúci nápoj; jej konzumácia je spojená s mnohými zdravotnými prínosmi. Výskumy ukazujú, že pitie kávy môže znižovať riziko ochorení pečene, srdcových chorôb, rakoviny alebo Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

Hoci bežná káva ponúka množstvo výhod, niektoré kávové zmesi obsahujú pridané ingrediencie, ako sú napr. medicinálne huby. Tieto prísady môžu zvyšovať pozitívne účinky kávy na náladu, energiu a ďalšie oblasti zdravia.

„Liečivé huby sa používajú ako diétne potraviny, doplnky stravy a nová trieda liekov nazývaná ‚hubové liečivá‘,“ hovorí pre Live Science profesor Giuseppe Venturella, výskumník z Univerzity v Palerme v Taliansku.

„Rôzne zlúčeniny medicinálnych húb využívajú aj kozmetické firmy pre ich kryciu schopnosť, aktiváciu epidermálneho rastového faktora, antioxidačné, antialergické, antibakteriálne a protizápalové aktivity, stimuláciu aktivity kolagénu, inhibíciu autoimunitného vitiliga a liečbu akné.“

Výhody medicinálnych húb

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Live Science, Nutrients, Frontiers, EveryDayHealth, Dr.Axe, Pubmed

Najnovšie videá

Trendové videá