Revolučné veterné turbíny napodobňujú kolibríky pre výrobu čistej energie

  • Príroda je často tým najlepším zdrojom inšpirácie.
collagebb
  • Príroda je často tým najlepším zdrojom inšpirácie.

Nová veterná turbína z Tuniska, ktorá “máva krídlami” znamená revolučný prelom v oblasti mechaniky. Podľa Tyer Wind boli vedci až donedávna obmedzení ich schopnosťou aplikovať nové chápanie pohybu zvierat a ľudí na stroje. V oblasti veternej energie má toto obmedzenie za následok pomerne jednoduché a relatívne neefektívne turbíny. Za použitia 3D Aouinian kinematiky, ktorú vyvynul Anis Aouina vznikli jedinečné veterné turbíny inšpirované jediným vtákom, ktorý je schopný trvalo sa vznášať na mieste, kolibríkom.

foto: inhabitat.com

Tyer Wind v ich mávajúcej veternej turbíne replikoval mechanizmus, ktorý umožňuje kolibríkom lietať na mieste. Jej krídla vo vzduchu pohybom opisujú číslo 8. Má dve vertikálne krídla na vertikálnych osiach vyrobené z uhlíkových vlákien, z ktorých každé meria 1,6 metra a tie premieňajú kinetickú energiu vetra na elektrinu. Dohromady obe krídla predstavujú plochu približne jeden meter štvorcový a ich menovitý výkon je 1kW.

Hassine Labaied, partner a spoluzakladateľ Tyer Wind, povedal pre portál Inhabitat, že toto je prvýkrát, kedy mechanické zariadenie úspešne napodobnilo pohyb kolibríka a na videu môžeš vidieť skúšobný stroj v súčasnosti testovaný v Tunisku. Skupina hovorí, že ich počiatočné testy energetickej účinnosti, aerodynamického správania a odolnosti materiálu sú povzbudivé. Tým, ktorí chcú vedieť ďalšie technické podrobnosti, odporúčajú pozrieť si toto PDF.

3D Aouinian kinematika podľa Tyer Wind nachádza uplatnenie aj v iných technológiách, vrátane motorov s vonkajším spaľovaním, bežných spaľovacích motoroch, čerpadlách a pohone lodí. Uvidíme, ako sa táto technológia osvedčí pri veterných turbínach, no zatiaľ to vyzerá sľubne.

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com/inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech