Režisérovi dokumentu o Rytmusovi zrušili film. Dôvodom má byť šikana, psychické problémy a samovraždy

  • Film Kto je ďalší? vyvolal na Slovensku diskusiu a školy odmietli tento film premietať
  • Dôvodom má byť nedosatatočný edukatívny charakter filmu. Tvorcovia filmu však oponujú a hovoria o obrovskom úspechu
  • Ku kritike sa pridali aj psychológovia a politici
BeFunky-collage (4)
Režisér Kto je ďalší?: Miro Drobný vpravo(vľavo), Snímka z filmu (vpravo)
  • Film Kto je ďalší? vyvolal na Slovensku diskusiu a školy odmietli tento film premietať
  • Dôvodom má byť nedosatatočný edukatívny charakter filmu. Tvorcovia filmu však oponujú a hovoria o obrovskom úspechu
  • Ku kritike sa pridali aj psychológovia a politici

Kto je ďalší? To je názov snímky režiséra Miroslava Drobného, ktorý nakrútil film o kyberšikane na školách, psychických problémoch mladistvých a ich sklonu k samovraždám. V súčasnosti má mať filmu červenú na základných a stredných školách na Slovensku.

Už pred premiérou filmu sa zdalo, že snímka bude výnimočne úspešná. Prekonala totiž rekordy v počte kín, ktoré tento film zaradili do svojho programu.

Po istom čase sa však vynorili pochybnosti a problémy s filmom, ktoré si kládli otázky o tom, či je vôbec takto nakrútený film vhodný pre maloletých alebo študentov na základných a stredných školách. Film sa stal jedným z najnavštevovanejších doposiaľ.

Antikampaň sa mala rozbehnúť dva mesiace po premietaní

Kto je ďalší je postavený na troch samostatných príbehoch. V prvom z nich sa rapperka Aless Capparelli otvorene prizná k pokusu o samovraždu, ku ktorému ju dohnala kyberšikana a útoky jej spolužiakov. Z druhého sa divákom a diváčkam zatočí hlava.

Predstavia sa v ňom známi rooftoperi Vadim Makhorov a Vitalij Raskalov a krásna modelka Angela Nikolau, ktorých spája láska k výškam a adrenalínu, ale aj honba za lajkami na sociálnych sieťach. Nelegálne lozia po najvyšších budovách svetových metropol s cieľom získať čo najatraktívnejšiu selfie.

Posledný príbeh, v ktorom sa v hlavnej úlohe predstaví Anita Sonnberger, ukáže tínedžerku, ktorú cez internet sexuálne vydierali. Problémy so samotným filmom začali podľa režiséra filmu dva mesiace po premietaní.

„Antikampaň začala až po vyše 2 mesiacoch premietania filmu v kinách, keď ho už videlo viac ako 50-tisíc divákov. Spustila ho jedna skupinka, ktorá rozposielala konšpiratívne, nepravdivé informácie o filme. Je možné, že sa ich dotkla rola kňaza,“ hovorí pre Startitup Miroslav Drobný.

Režisér hovorí aj o fyzických vyhrážkach a dokonca padli aj vyhrážky smrti. Súčasne dostáva stovky e-mailov a nenávistných reakcií, ktoré si sám vysvetliť nevie.

„Stretávame sa až s chorobnou posadnutosťou niektorých našich oponentov, píšu desiatky mailov po celom Slovensku, aj do zahraničia, na svojich Facebookoch majú 5 príspevkov o filme denne, celé ich rodiny nám píšu negatívne komentáre. Je to choré, neviem, ako inak to pomenovať. Pritom majú nula skúsenosti z filmovej tvorby pre deti a mládež alebo len z obyčajnej prevencii šikany. Film pravdepodobne niektorým z nich napĺňa ich nenaplnené osobné či profesionálne ambície,“ približuje režisér filmu.

zdroj: Film Kto je ďalší?

Pravdu je ťažké nájsť

Ministerstvo školstva zaslalo riaditeľom základných a stredných škôl usmernenie, v ktorom neodporúča účasť žiakov na filme Kto je ďalší?. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Usmernenie opiera o názor odborníkov.

Film vyvoláva diskusie už niekoľko týždňov. Ministerstvo školstva sa od neho verejne dištancovalo. Odborníci Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorý je priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva, spochybnili preventívny a vzdelávací zámer filmu.

Rezort Martiny Lubyovej (SNS) sa vo svojom usmernení opiera práve o ich tvrdenia. Riaditeľom odporúča nezúčastňovať sa na projekciách filmu a seminároch tvorcov. Slovenský film Kto je ďalší? využívali školy ako prevenciu proti kyberšikane.

Tvorcom filmu vytýkajú vulgárny slovník

Režisér filmu na svojej stránke na sociálnej sieti svoje dielo bráni. Podľa neho film poukazuje na nástrahy, ktoré čakajú vo virtuálnom priestore internetu najmä na tínedžerov. Drobný vo svojom statuse poukazoval na antikampaň proti jeho dielu.

Tvrdí, že od začiatku novembra sa začali vytvárať iniciatívy so znakmi „sektárskych“ praktík, iniciované úzkou skupinou ľudí. Na obranu filmu cituje z publikácie „1 000 výpovedí o filme Kto je ďalší? 1 000 dôvodov na riešenie“, ktorú vydal pri príležitosti desiatich týždňov premietania filmu.

Režisér tvrdí, že im najviac vytýkajú slovník, ktorý je použitý vo filme. „Som autorom scenára, presne viem, kde a prečo som použil nadávku. Vo filme sú napríklad SMS správy, ktoré dostala kyberšikanovaná osoba a tými správami je šikanovaná. Je to jednoduchá a pravdivá ukážka, čo to kyberšikana je a ako vyzerá,“ hovorí Drobný pre Startitup.

Podľa jeho slov je potrebné s prevenciou začať už na základných školách, neskôr nemusí byť účinná. Sám pápež František sa podľa Drobného len pred niekoľkými dňami vyjadril, že maloletí používajú práve mobilné telefóny a filtre používané pre počítače sú tu neúčinné.

Zároveň vyjadril obavu, že priemerný vek prvého prístupu k pornografii je momentálne 11 rokov a má tedenciu sa ešte viac znižovať.

zdroj: Film Kto je ďalší?

Odborníci sa diskusie nezúčastnili

Do následnej diskusie po filme pozvali aj odborníkov, ktorí dielo kritizovali. Agentúru SITA o tom informoval Dodo Mikláš z Access Production. Oslovení odborníci však pre agentúru SITA uviedli, že na diskusii a ani na premietaní sa nezúčastnia.

V pozvánke tvorcov filmu sa uvádza, že premietanie organizujú so zámerom, aby si médiá vytvorili komplexný názor a získali tak dostatok informácií.

Pre vyváženosť argumentov do diskusie pozvali tvorcovia filmu Andreu Madarasovú Geckovú z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, detského psychiatra Jána Šubu a psychiatričku a psychoterapeutku Natáliu Kaščákovú. Film dostal podporu aj od samotného premiéra Petra Pellegriniho.

Psychológovia sa postavili voči filmu kriticky

Ku kritike filmu sa pridal aj Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie. Ten konštatuje, že vo filme absentuje tzv. pozitívny jazyk, to znamená empatické formulácie, podporné vety reflektujúce stav osôb, ktoré vo filme vystupujú. Film nenapĺňa  základný edukatívny rozmer – edukáciu  pozitívnym prístupom.

Výskumný ústav tvrdí, že rozumie autorovi filmového diela a tomu, že sa snažil poukazovať (obrazovo, či verbálne) na rôzne príčiny vzniku kyberšikany, rooftoppingu a sexuálneho vydierania, resp. zneužívania, ktoré však neboli pre starší školský vek podané konzistentne, ale len v náznakoch.

„Toto môže u detí, žiakov viesť k neobjektívnemu zovšeobecňovaniu namiesto popísania príčin a následkov,“ opisuje svoje stanovisko Ústav. Podľa režiséra Drobného však film získal podporu iných ministerstiev.

„Podporu sme mali a máme od niekoľkých ministerstiev. Jediné, ktoré zmenilo stanovisko je školstvo. Chápeme ich, je tam toľko starostí a problémov, že pridávať si ďalšie obhajobou vzdelávacieho filmu 3 mesiace pred voľbami, nie je ich priorita. Vrchol všetkého je, že ministerstvo neodporučilo ani semináre s nami na tému prevencie či kyberšikanovania, ktorých sme absolvovali už takmer 70. Každý z nich končil potleskom a zúčastnilo sa ho vyše 6000 pedagógov či študentov. Musíme ale dodať, že na ministerstve školstva je veľa špičkových odborníkov, ktorí nám osobne povedali, že lepší nástroj prevencie ešte nevideli. Netreba všetko, čo sa negatívne o filme píše brať vážne. Už dávno tu nejde o film,“ hovorí pre Startitup Drobný.

zdroj: Režisér Miroslav Drobný (vpravo)

Podľa Drobného je nespochybniteľným dôkazom, že film pozitívne zasiahol cieľovú skupinu 12+, a dostal vyše 1800 reakcií od tínedžerov z celého Slovenska, ktorí film hodnotia iba pozitívne. „Ani po vyše 3 mesiacoch od premiéry negatívne spätné väzby od nich neprichádzajú,“ hovorí.

Režisér ďalej hovorí, že film získal ich pozornosť, dôveru a srdcia. Najmä však zásadným a merateľným spôsobom znížil šikanu na tých 400 školách, ktoré zobrali svojich žiakov na film. „To isté platí aj o sextingu a ďalších témach filmu. Zachránili sme desiatky ľudských životov. Preto vieme, že to celé malo zmysel,“ uzatvára.

Film sa doteraz premietal po celom svete a získal ocenenia alebo bol nominovaný na vyše 15 ocenení.

Zdroje: Ktojedalsi.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá