Riešenie zdražovania podľa poslancov: Tabák radí Slovákom žiť „študentský režim“. Žiak a Gyimesi odporúčajú šetriť

  • Poslanci NR SR radia občanom, ako prežiť časy inflácie
  • Energiami treba šetriť
  • Kritika padla aj na súčasnú vládu
  • Tabák radí žiť trebárs z 50 dolárov na týždeň, tak to robila ona za študentských čias
Romana Tabák
Startitup
  • Poslanci NR SR radia občanom, ako prežiť časy inflácie
  • Energiami treba šetriť
  • Kritika padla aj na súčasnú vládu
  • Tabák radí žiť trebárs z 50 dolárov na týždeň, tak to robila ona za študentských čias

Pri návšteve parlamentu, s cieľom zistiť názory poslancov na vydanie Roberta Fica, naše otázky „zablúdili“ aj k téme zdražovania.

Rôzni politici ukazujú prstom a dôvodov, prečo zažívame vlnu zdražovanie, je podľa nich niekoľko. A dokonca dávajú rady, ako šetriť.

Nesvitá na lepšie časy

Otázku „Čo by ste poradili Slovákom, keď sa musia popasovať so zdražovaním?“ sme ako prvému položili Miroslavovi Žiakovi. Kandidát za stranu SaS pripomína, že obrovskú infláciu nespôsobili kroky vlády, ale vojna na Ukrajine. Zároveň si však myslí, že je potrebné, aby situáciu riešila koalícia.

Myslím si, že by bolo dobré, aby sme hľadali spôsoby, ako pomôcť ľuďom.“ Priznáva však, že občania si zatiaľ budú musieť poradiť svojpomocne.

Za tú dobu budú musieť ľudia nájsť nejaké spôsoby, ako šetriť a ako neplytvať peniazmi v tejto ťažkej dobe,“ hovorí Žiak. Optimisticky však dodáva, že verí, že vláda nájde spôsoby, ako toto kritické obdobie prekonať.

olano sas poslanci
zdroj: Startitup

Svoje rady a prognózy ponúkol aj György Gyimesi zo strany OĽANO. Ten upozorňuje, že zdražovanie nie je len záležitosťou súčasnosti, ale aj minimálne blízkej budúcnosti.

Odhalil aj informácie z finančného výboru, na ktorom sa poslanci dozvedeli, že „inflácia bude rásť, a bude rásť aj v budúcom roku“.

Slovákom odporúča šetriť bežnými spôsobmi, ako napríklad obmedzením používania osobného automobilu, zrieknutím sa kúpy vecí, ktoré nepotrebujú k životu či kúrením v nižšej intenzite. Dodáva však: „Tým, samozrejme, nechcem povedať, aby sme žili v zime. Nie som Veronika Remišová.

Vláda stagnuje

Poslanec strany SMER-SD Ján Richter obracia svoju pozornosť na vládu. Tvrdí, že vláda by mala preskúmať spôsoby kompenzácie občanov.

Môžu to byť priame dotácie, môžu to byť isté úľavy, daňové alebo iné.“ Dodáva, že treba vnímať reálne dopady, ktoré môžeme pozorovať už dnes. „Veď už dnes máme infláciu na úrovni 11 % a bude sa to len ďalej zvyšovať.

Slovensko porovnáva so zvyšnými krajinami, ktoré podľa jeho slov reagovali oveľa pohotovejšie a efektívnejšie. „Treba povedať, že tu vláda úplne odmietla pomoc bežným ľuďom,“ kritizuje Richter.

Zabudli sme na dôchodcov a seniorov, ktorí sú najzraniteľnejšou kategóriou. Vo väčšine prípadov nemajú možnosť si inde privyrobiť.

Prstom ukazuje konkrétne na Matoviča, ktorý podľa jeho slov „sedí na kase bez ohľadu na potreby ľudí“.

„Budget“

Finálnou respondentkou je Romana Tabák, ktorá obyvateľstvu ponúka praktické, aj keď azda nedomyslené riešenie. Ako príklad používa svoje mladšie roky.

Keď som bola študentka, mali sme na týždeň spravený rozpočet, myslím, že to bolo okolo 50 dolárov,“ spomína Tabák. „Z tejto sumy sme si nakúpili potraviny a na celý týždeň sme si spravili jedálniček.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá