Ukrajina zaradila Roberta Fica na blacklist za šírenie proruskej propagandy

  • Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny zaradila Roberta Fica medzi 75 osôb šíriacich propagandu
  • Pred jeho správaním varovali už v minulosti
Vojaci na Ukrajine pália z dela. Pri výbuchoch a streľbe si zakrývajú uši. Robert Fico si podáva ruku s Vladimirom Putinom
TASR/AP, Evgeniy Maloletka TASR/Pavel Neubauer
  • Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny zaradila Roberta Fica medzi 75 osôb šíriacich propagandu
  • Pred jeho správaním varovali už v minulosti

Na zozname osôb šíriacich či podporujúcich ruskú propagandu, ktorý zverejnil orgán ukrajinskej národnej bezpečnosti, figuruje aktuálne 75 ľudí.

Popri americkom senátorovi Randovi Paulovi či tohtoročnej neúspešnej kandidátke na prezidentku Francúzska Marine Le Penovej na ňom svieti aj meno bývalého premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica.

Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) pred Ficovými výrokmi a statusmi na Facebooku varovala už v minulosti, informovali sme.

Aktuálne však Euractiv uvádza, že Centrum boja proti dezinformáciám, ktoré spadá pod RNBO, slovenského politika skutočne zaradilo medzi osoby, ktoré „propagujú naratívy v súlade s ruskou propagandou“.

Okrem slovenského expremiéra na tomto zozname nájdeš už iba jedno meno z Vyšehradskej štvorky. Ide o poľského novinára a politológa Tomasza Jankowskeho.

Problémy s darovaním systému S-300

Keď Slovensko v apríli Ukrajine darovalo systém protivzdušnej obrany S-300, Fico tvrdil, že prezidentka Zuzana Čaputová s premiérom Eduardom Hegerom nás otvorene ťahajú do vojny.

„Darovanie multimiliónového systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine je vojnovým činom s nedozernými následkami pre Slovensko,“ vyhlásil Fico v apríli tohto roku.

Expremiér taktiež tvrdil, že systém S-300 je výkonnejší a presnejší ako americké systémy Patriot, ktorými naša armáda nahradila sovietske systémy darované Ukrajine.

„Čaputová s Hegerom darovali Ukrajine jediný systém v slovenskom vlastníctve a ako alternatívu akceptujú navozené americké Patrioty, ktoré nie sú ani v našom vlastníctve a ani ich nevieme používať,“ uviedol ďalej. Popri Ficovi stál s rovnakými názormi aj Peter Pellegrini.

RNBO na tieto výroky reagovala

RNBO sa vtedy rozhodla vyjadriť svoj odpor voči Ficovým výrokom. Na sociálnej sieti Facebook uviedla, že okrem nesúhlasu s darovaním systému S-300 Fico tiež v minulosti obvinil Ukrajinu z nedodržiavania Minskej dohody.

„Bývalý predseda vlády SR Robert Fico, známy aj svojimi proruskými postojmi, šíri správy o tom, že Slovensko kvôli Ukrajine a Spojeným štátom stratilo ‚kvalitný, niekoľkomiliónový obranný systém‘. Tvrdí tiež, že ‚Slovensko je ťahané do vojny na Ukrajine’. Politik, samozrejme, neukazuje, kto v tejto vojne bojuje,“ uvádza RNBO.

„Robert Fico tvrdil, že: Ukrajina na rozdiel od Ruska nedodržiava Minskú dohodu. Nesmieme viniť Rusko za konflikt na Ukrajine. Sankcie uvalené na Rusko musia zrušiť,“ napísala ďalej ukrajinská rada národnej bezpečnosti a obrany.

Práve tieto výroky zaradili slovenského bývalého premiéra na ukrajinský čierny zoznam. Centrum boja proti dezinformáciám ich aktuálne pripomína.

Fico podľa zodpovedných osôb šíril presvedčenie, že Ukrajina na rozdiel od Ruska neplní podmienky Minských dohôd. Ďalej tvrdil, že sa nedá preukázať ruská zodpovednosť za konflikt na Ukrajine a nakoniec uvádzal, že Západ by mal zrušiť sankcie voči Moskve.

Centrum ďalej uvádza, že 60 percent z osôb zaradených na zoznam, má podľa nich „ospravedlňovať činy Ruska, hoci tvrdia, že sympatizujú s obyvateľmi Ukrajiny“.

Ocitli sa tu aj osoby, ktoré Putinov režim otvorene podporujú. Treťou skupinou sú tí, ktorí síce ruskú agresiu odsudzujú, ale zároveň sa stavajú proti dodávkam zbraní na Ukrajinu.

Ficovo správanie nevydržal ani Heger

Premiér Eduard Heger sa v čase Ficovej kritiky voči darovaniu systému S-300 nachádzal osobne na Ukrajine. Po návrate na Slovensko hneď na letisku naznačil, čo si myslí o Ficových a Pellegriniho výrokoch.

„Ukrajina v tejto chvíli potrebuje každého priateľa a každú pomoc,“ povedal premiér. Poznamenal, že krvou bojujú nie len za seba, ale aj za nás.

„Nenahovárajme si, že sa nás to netýka. Viete, prečo Pellegrini a Fico môžu povedať, že sa nás to netýka? Pretože sú to ruskí predajcovia,“ skonštatoval Heger s tým, že ak by Ukrajina nebojovala, ruské jednotky by sa momentálne nachádzali na našich hraniciach.

Ficova reakcia

Podľa Ficových slov ho ukrajinský vládny úrad pre boj proti dezinformáciám označuje za šíriteľa dezinformácií o vojne na Ukrajine, lebo má na ňu iný názor než ukrajinská alebo aj slovenská vláda. Napísal to v utorok na sociálnej sieti.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Presnejšie povedané, každý, kto má iný názor ako ukrajinský prezident (Volodymyr Zelenskyj), je zločinec. Taká je liberálna demokracia, aj na Slovensku. Keď máte iný názor, najskôr sa vás snažia mediálne umlčať a kompromitovať, keď to nefunguje, tak vás zatvoria,“ napísal Fico.

Ako pokračoval, na Ukrajine v skutočnosti prebieha vojna medzi Spojenými štátmi a Ruskom, pričom Ukrajina je „pod absolútnou kontrolou USA“.

„Nie som ani na strane USA, ani Ukrajiny či Ruska, som na strane Slovenska, zdravého rozumu a pravdy,“ dodal Fico.

Zdroje: Euractiv, Facebook, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá