Robot vyriešil Rubikovu kocku za 0,637 sekundy

  • Rubikovu kocku vymyslel maďarský architekt Ernő Rubik pred viac ako 30 rokmi, ale pravdepodobne si nikdy nepredstavoval, že jeho hlavolam môže byť vyriešený tak rýchlo.
snimka-obrazovky-4
youtube.com
  • Rubikovu kocku vymyslel maďarský architekt Ernő Rubik pred viac ako 30 rokmi, ale pravdepodobne si nikdy nepredstavoval, že jeho hlavolam môže byť vyriešený tak rýchlo.

Vďaka šiestim mechanickým rukám, kope kamier a veľmi komplikovaným počítačovým algoritmom dokázal tento robot vyriešiť Rubikovu kocku za okamih, pri čom prekonal svoj predošlý Guinessov rekord. Pri pokuse bola použitá špeciálna „rýchla kocka“ kvôli zníženiu trenia medzi pohyblivými časťami s cieľom udržať čas na minime. Robota zostrojil nemecký inžinier Albert Beer zo spoločnosti Infineon.

foto: youtube.com

Sub1 Reloaded na riešenie potreboval len 0,637 sekundy, čím prekonal predchádzajúci rekord s hodnotou 0,887 sekundy, ktorý stanovila skoršia verzia robota v januári 2016. Mimochodom, my ľudia sa na roboty v tejto disciplíne ani nechytáme. Ľudský rekord s hodnotou 4,904 sekundy od roku 2015 drží Lucas Etter.

Podľa Guiness World Records to robot urobil nasledovne: “Počítač obdrží dve fotografie kocky, identifikuje farbu každého štvorca a pomocou extrémne rýchlej implementácie dvojfázového algoritmu Herberta Kociembu vypočíta riešenie. Riešenie potom posunie mikrokontrolérovej doske Infineon AURIX, kompatibilnej s Arduinom, ktorá riadi 21 pohybov vysoko výkonných krokových motorov pre otočenie každou stranou kocky.”

foto: foter.com

Sub1 Reloaded dokázal prekonať rekord už pred koncom roka 2016 na elektronickom veľtrhu v Mníchove. Odvtedy Guinness World Records strávili istý čas starostlivým skúmaním dôkazov, vrátane zabezpečenia toho, aby kocka a jej premiešanie pred pokusom spĺňali všetky štandardy WCA (World Cube Association).

“Uvedomujeme si, že rýchle vyriešenie Rubikovej kocky nepatrí medzi najnaliehavejšie problémy sveta,” povedal hovorca nemeckej firmy, Gregor Rodehueser pre MailOnline. “Robot bol vyvinutý ako metafora ukazujúca, ako sú konštruované digitálne systémy.” Robot bol vyvinutý s cieľom predviesť rýchlosť a spoľahlivosť mikrokontrolérov Infineon Aurix, ktoré boli vyvinuté, aby samojazdiacim autám pomohli rozpoznať a vyhnúť sa prekážkam v rýchlom čase. Na videu môžeš vidieť rekordný pokus robota, ale pozor, stačí žmurknúť a môže ti to celé ujsť.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech