Robotická vážka – kam sa už robotika posunula

  • Prepojenie hmyzu spolu so snímačmi je dnešná realita, ktorá nám v budúcnosti môže veľmi pomôcť.
  • Prepojenie hmyzu spolu so snímačmi je dnešná realita, ktorá nám v budúcnosti môže veľmi pomôcť.

Vedci z multidisciplinárnej výskumnej spoločnosti Draper, využívajú myseľ hmyzu na ovládanie techniky, ktorú nesie.

Projekt DragonflEye sa zameriava na vytvorenie dronov kyborgov, ktoré v budúcnosti môžu riadiť aj ľudia. V tomto projekte sú vážky vybavené „batohmi“, ktoré obsahujú senzory a solárny zdroj energie. Neurónovými sieťami je zabezpečené riadenie letových ciest vážky.

Pozri sa, čo všetko už dokáže kyber-dron vážka:

Video: vimeo.com

V 37-sekundovom videu, spoločnosť Draper ukazuje živú vážku, ktorá je vybavená touto technológiou. Vo videu sa na vážku položí guľôčka, pravdepodobne prepojovacia látka, ktorá spojí telo vážky so senzorovým zväzkom.

Akonáhle je hmyz upravený, technik ho uvoľní a môžeš vidieť ako lieta. Ako keby bola vážka nezaťažená žiadnym batohom. Z videa nevieme, či má vážka letieť rovno, či si sama volí cestu alebo či je ovládaná človekom.

V januárovej tlačovej správe spoločnosť podrobne opísala svoj proces nasledovne: Optický nerv vážky stimulujú svetlom, a tým ovplyvňujú prirodzené navigačné signály hmyzu.

Inžinieri zo spoločnosti Draper, museli prekonať rôzne prekážky, aby dokázali vytvoriť technicky kvalitný optrod, ktorý bude dostatočne malý pre optický nerv vážky.

Tento systém posúva hranice zbierania energie, snímania pohybu, algoritmov, miniaturizácie a optogenetiky. To všetko v systéme dostatočne malom na to, aby ho dokázal odniesť aj hmyz.

Foto: draper.com

Proces, ktorý vidíme vo videu sa javí pre hmyz ako neškodný. Inžinieri tvrdia, že rovnaké technológie môžu byť aplikované aj na iné druhy hmyzu. Napríklad čmeliaky by mohli byť nasmerované na opeľovanie špecifických polí a následne optimalizované.

Existuje veľa aplikácií pre drobné, tiché, prakticky nedetekovateľné robo-vážky v spravodajských a vojenských sférach. Technológia by mohla byť užitočná pre viac než len lietanie. Wheeler predpovedá, že „niekedy tie isté nástroje môžu viesť k liečebným postupom u ľudí“.

Technológia je len na začiatku. Spoločnosť Draper zatiaľ neposkytla žiadne informácie týkajúce sa požiadaviek na technológiu. Zatiaľ je to veľmi neurčitý pohľad na celé využitie tohto pokroku v budúcnosti.

Zdroj článku: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK