Ročne zabije 5,5 milióna ľudí. Vedci odhalili prelomový faktor, ktorý zvyšuje možnosť mŕtvice o desiatky percent

  • Na štúdii sa zúčastnilo asi 30-tisíc Číňanov
  • Až 80 percent svetovej populácie žije vo svetlom znečistenom prostredí
Srdcové ochorenia, infarkt, kardiovaskulárne ochorenia
Wikimedia Commons/J. Heuser Unsplash/Robina
  • Na štúdii sa zúčastnilo asi 30-tisíc Číňanov
  • Až 80 percent svetovej populácie žije vo svetlom znečistenom prostredí

Portál National Library of Medicine uvádza, že podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 1970 mŕtvica „rapídne rozvíja klinické príznaky fokálnej (alebo globálnej) poruchy mozgovej funkcie so symptómami trvajúcimi 24 hodín alebo dlhšie, alebo vedúcimi k smrti bez zjavnej inej príčiny ako vaskulárneho pôvodu“.

Mŕtvica je zároveň celosvetovo druhou najčastejšou príčinou smrti s ročnou úmrtnosťou okolo 5,5 milióna ľudí. Záťaž mŕtvice nespočíva len vo vysokej úmrtnosti, ale vysoká chorobnosť má za následok aj to, že až 50 % preživších je chronicky postihnutých.

Aj preto je mŕtvica, teda cievna mozgová príhoda, choroba nesmierneho významu pre verejné zdravie s vážnymi ekonomickými a sociálnymi dôsledkami.

Nie je žiadnym tajomstvom, že rizikovými faktormi sú zvýšený tlak, cukrovka či obezita. Portál American Heart Association v týchto dňoch publikoval štúdiu Outdoor Light at Night, Air Pollution, and Risk of Cerebrovascular Disease: A Cohort Study in China, ktorá poukazuje na ďalší, menej zjavný rizikový faktor.

Vzorkou bolo takmer 30-tisíc Číňanov

Renomovaný portál Euronews podotýka, že výskumníci zistili, že ľudia vystavení najvyšším úrovniam umelého vonkajšieho svetla v noci mali o 43 percent zvýšené riziko vzniku cerebrovaskulárnych ochorení v porovnaní s tými, ktorí boli vystavení najnižšej úrovni. Cerebrovaskulárne ochorenia zahŕňajú mŕtvicu a iné stavy ovplyvňujúce prietok krvi mozgom. 

„Napriek významnému pokroku v znižovaní tradičných kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako je fajčenie, obezita a diabetes 2. typu, je dôležité pri našom úsilí o zníženie globálnej záťaže kardiovaskulárnymi ochoreniami zohľadniť environmentálne faktory,“ cituje jedného z hlavných autorov štúdie Jiana-Binga Wanga, výskumníka na oddelení verejného zdravia a oddelení endokrinológie detskej nemocnice, Lekárskej fakulty univerzity Zhejiang, portál Science Daily.

„Potrebujeme vypracovať účinnejšie politiky a stratégie prevencie, aby sme znížili záťaž chorobami spôsobenými environmentálnymi faktormi, ako je svetlo, ako aj znečistenie ovzdušia, najmä pre ľudí žijúcich v najhustejšie obývaných a znečistených oblastiach sveta.“ 

Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie spájali zvýšené vystavenie jasnému umelému svetlu v noci s rozvojom kardiovaskulárnych ochorení, toto je jedna z prvých štúdií, ktorá skúmala vzťah medzi vystavením sa svetelnému znečisteniu v noci a potenciálnym rizikom pre zdravie mozgu a mozgovú príhodu.

Predmetom výskumu bolo 28 302 dospelých žijúcich v čínskom meste v Ningbo, priemyselnom prístavnom meste s viac ako 8,2 miliónmi obyvateľov na východnom pobreží Číny. Takmer 60 percent účastníkov tvorili ženy a priemerný vek bol 62 rokov.

Účastníci štúdie boli vystavení obytnému vonkajšiemu nočnému svetlu hodnotenému satelitnými snímkami, ktoré mapovali svetelné znečistenie. Prípady mŕtvice potvrdili nemocničné lekárske záznamy a úmrtné listy. Euronews dopĺňa, že medzi účastníkmi štúdie sa u 1 278 ľudí vyvinulo cerebrovaskulárne ochorenie, vrátane 777 prípadov ischemickej cievnej mozgovej príhody, najbežnejšieho typu mozgovej príhody, pri ktorej zrazenina blokuje prietok krvi do mozgu.

Prečo umelé nočné svetlo zvyšuje riziko mŕtvice?

Onet zdôrazňuje, že v súčasnosti až 80 percent svetovej populácie žije v prostredí znečistenom svetlom. Hoci sa jasné vonkajšie svetlá používajú na zlepšenie viditeľnosti okolia v noci (čo zvyšuje bezpečnosť a pohodlie), ich príliš veľké množstvo môže mať negatívny vplyv na naše zdravie.

Avšak prečo umelé nočné svetlo zvyšuje riziko mŕtvice až o 40 percent? Vedci vysvetľujú, že neustále vystavovanie sa tomuto typu svetla inhibuje produkciu melatonínu, hormónu, ktorý podporuje spánok. To narúša naše vnútorné biologické hodiny, čo následne vedie k poruchám spánku, čoho výsledkom je zvýšenie rizika zhoršenia kardiovaskulárnych funkcií.

Štúdia naznačuje, že zníženie vystavenia umelému vonkajšiemu svetlu, najmä v mestských oblastiach, môže byť účinným preventívnym opatrením. Na zníženie zaťaženia chorobami spôsobenými faktormi životného prostredia, ako je svetlo a znečistenie ovzdušia, sú tiež potrebné účinnejšie predpisy a stratégie.

Euronews pripomína, že predkladaná štúdia taktiež skúmala úrovne znečistenia ovzdušia a prišla k záveru, že jeho možné účinky sú nezávislé od vystavenia svetlu. Ľudia vystavení najvyšším úrovniam typu znečistenia ovzdušia spojeného so spaľovaním benzínu, oleja, nafty alebo dreva, mali o 41 percent zvýšené riziko vzniku cerebrovaskulárnych ochorení v porovnaní s účastníkmi s najnižšou úrovňou vystavenia.

Ľudia vystavení najvyšším úrovniam znečistenia ovzdušia spôsobeného prachom alebo dymom mali o 50 percent zvýšené riziko cerebrovaskulárnych ochorení v porovnaní s tými, ktorí boli vystavení najnižším úrovniam.

Zdroje: Science Daily, Euronews, Onet , National Library of Medicine, American Heart Association

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá