Prevratný vedecký objav: Vedci prekonali dôležitý míľnik v liečbe rakoviny a mŕtvice

  • Vedci vyvinuli potenciálnu terapiu na opravu hematoencefalických bariér
  • Výskum sa zameriaval na molekulu 6-F4, ktorá zmiernila závažnosť mŕtvice u myší
mozogcover
Ilustračný obrázok, Unsplash/ CDC, Unsplash/Robina Weermeijer
  • Vedci vyvinuli potenciálnu terapiu na opravu hematoencefalických bariér
  • Výskum sa zameriaval na molekulu 6-F4, ktorá zmiernila závažnosť mŕtvice u myší

Vedci podľa najnovších informácií vyvinuli prvú potenciálnu terapiu na opravu hematoencefalických bariér, no zatiaľ len u myší. Toto zistenie však môže zmeniť liečbu a prevenciu ochorení, ako mŕtvica či rakovina. V skratke ide o to, že sa zistilo, ako zastaviť prienik patogénov a toxínov do mozgových buniek.

Ako pripomína portál Science Alert v prípade, že veci nefungujú, ako majú, tak patogény môžu bariéru prelomiť, pričom niektoré preniknuté rakovinové bunky sa môžu stať nádormi. Bolo totiž dokázané, že Covid preniká cez bariéru, kde spôsobuje mozgovú hmlu spolu s premnoženými bielymi krvinkami, čo môže viesť k autoimunitným ochoreniam, ako je skleróza multiplex.

„Nepriepustná hematoencefalická bariéra je spoločnou cestou pre mnohé mozgové ochorenia, takže schopnosť uzavrieť túto bariéru bola dlho hľadaným cieľom v medicíne,“ povedal hematológ Calvin Kuo zo Stanfordskej univerzity, ktorý mal výskum na starosti.

Podľa neho bolo doteraz ťažké nájsť nádejný liek, ktorý by prenikol cez hematoencefalickú bariéru, zároveň aj nájsť spôsob, ako tento únik zastaviť.

Čo je to hematoencefalická bariéra?

Je fyziologická bariéra, ktorá oddeľuje krv od mozgu a centrálneho nervového systému. Je to dôležitý ochranný mechanizmus, ktorý zabraňuje voľnému prechodu niektorých látok a mikroorganizmov z krvi do mozgu. Ide o toxické látky, niektoré lieky, vírusy, baktérie a ďalšie potenciálne škodlivé častice, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie mozgu. Je to zároveň dôležitý mechanizmus, ktorý udržuje správne vnútromozgové prostredie a chráni mozog pred poškodením.

Hlavnou funkciou HEB je regulovať prechod látok z krvného obehu do mozgu a naopak. Táto selektívna priepustnosť zaisťuje, že životne dôležité látky, ako sú kyslík, glukóza a aminokyseliny, môžu prechádzať z krvi do mozgových tkanív, aby poskytovali energiu a živiny potrebné pre správne fungovanie mozgu.

Práca výskumníkov pod vedením už spomínaného hematológa sa zameriavala na konkrétnu rodinu receptorov nazývaných frizzled, pričom podľa informácii majú tieto proteíny signalizovať dráhu Wnt, ktorá sa podieľa na podpore regenerácie tkanív a hojenia rán. Zároveň je to dôležitá zložka pri udržiavaní zdravej hematoencefalickej bariéry.

„Doteraz neexistovali žiadne liečebné postupy zamerané konkrétne na hematoencefalickú bariéru,“ povedal hematológ Kuo, ktorému na základe predchádzajúcich výskumov vyšlo, že mutácie v géne frizzled môžu spôsobiť problémy s hematoencefalickou bariérou, najmä s jedným konkrétnym frizzled receptorom nazývaným FZD4, ako o tom informuje portál.

„Vyhodnotili sme novú terapeutickú triedu molekúl, ktoré možno použiť na liečbu nepriechodnej hematoencefalickej bariéry,“ dodal.

Znižuje závažnosť mŕtvice

Vo výskume stanfordský tím vedcov myšiam podával molekulu 6-F4, ktorá znížila závažnosť mŕtvice a zlepšil prežívanie v porovnaní s myšami, na ktorých spomínaná liečba nebola aplikovaná. Vedci preto dúfajú, že vďaka tomuto zisteniu, by sa molekula dala prerobiť do formy liekov, ktoré by sa raz mohli bežne podávať ľuďom.

„Dúfame, že to bude prvý krok k vývoju novej generácie liekov, ktoré dokážu opraviť hematoencefalickú bariéru pomocou úplne odlišnej stratégie a molekulárneho cieľa, ako sú súčasné lieky,“ dúfa Kuo.

Len nedávno sme ťa informovali o tom, že čínski vedci našli v odľahlej oblasti kmeň huby Aspergillus fumigatus, ktorý môže vyvolávať rôzne choroby. Obzvlášť znepokojujúce je, že sa zdá byť rezistentný voči súčasným liečivám. Štúdia bola publikovaná v mSphere.

Ako informuje portál Phys.org, táto huba predstavuje veľké nebezpečenstvo a vzbudzuje strach z možnej novej pandémie. Odborníci vzali vzorky huby Aspergillus fumigatus z oblasti troch súbežných riek v provincii Yunnan v Číne. Prišli na to, že približne sedem percent týchto vzoriek je rezistentných na štandardné lieky.

Zdroje: Science Alert, SIU, Phys.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá