Nákazlivá choroba zabila v Poľsku už 9 domácich maznáčikov. Podozrivé je mäso

  • Záhadné úmrtia mačiek na vtáčiu chrípku v Poľsku vyvolávajú obavy
  • Desiatky ochorení a najmenej deväť úmrtí boli zaznamenané po celej krajine
mackycover
ilustračný obrázok, TASR/František Iván, Unsplash/Amber Kipp
  • Záhadné úmrtia mačiek na vtáčiu chrípku v Poľsku vyvolávajú obavy
  • Desiatky ochorení a najmenej deväť úmrtí boli zaznamenané po celej krajine

Posledné dni sa poľskými médiami šíri správa, ktorá vo viacerých ľuďoch vyvoláva obavy. Ide totiž o záhadné úmrtia mačiek na vtáčiu chrípku H5N1. Po celej krajine ide o desiatky ochorení, pričom už najmenej deväť mačiek na chorobu uhynulo.

Mačky boli chované v poľských oblastiach Poznaň, Trojmestie a Lublin, čo sú mestá roztrúsené po celej krajine, ako pripomína britský server Express.

Generálny veterinárny inšpektorát uviedol, že doteraz bolo otestovaných 11 vzoriek, z ktorých 9 bolo pozitívnych na vtáčiu chrípku H5N1.

„Pracuje sa na vytvorení protokolu na monitorovanie choroby u mačiek s cieľom zhromaždiť podrobnejšie údaje o jej priebehu a výskyte. Zdroj nákazy zatiaľ nebol identifikovaný,“ píše inšpektorát v správe, pričom dodáva, že v prípade potvrdených prípadov ide o iný vírus ako ten, ktorý v posledných týždňoch spôsobil v Poľsku ochorenie u čajok.

Záhadné okrem iného je aj to, že infikované mačky boli aj tie, ktoré podľa informácií neopúšťali svoje domovy. Nenakazili sa tak z divých vtákov. Pre poľskú televíziu TVN24 sa veterinárka Dorota Sumińska vyjadrila, že podľa nej je vírus vtáčej chrípky v prostredí prítomný už dlhší čas.

„Dúfam, že ide o vírusy, ktoré sa vyskytujú v prostredí, takže niektoré mačky by ich mali poznať. Určite bude existovať veľká skupina mačiek odolných voči tomuto ochoreniu,“ povedala.

Polish News uvádzajú, že živý vírus vtáčej chrípky našli vo vzorke hydinového mäsa, ktoré jedna z infikovaných mačiek podľa majiteľov zvieraťa konzumovala surové. Podľa laboratória je však ešte skoro na závery a nie je ešte isté, že toto hydinové mäso bolo naozaj zdrojom infekcie všetkých zvierat.

Zavádzanie preventívnych opatrení

Veterinárka okrem iného vyzvala majiteľov mačiek, aby nepodliehali panike, ale radšej dodržiavali všetky preventívne opatrenia. „Zachovávajme hygienické štandardy,“ povedala.

Inšpektorát majiteľom mačiek prísne odporúča, aby svojich domácich miláčikov nepúšťali von a hlavne, aby im zabránili prísť do styku s voľne žijúcim vtáctvom. Medzi preventívne opatrenia patrí aj dôkladné vydezinfikovanie rúk, ale aj obuvi, či kŕmenie mačiek len jedlom, ktorého zdroj poznajú.

„Ak je to možné, mačky treba držať vo vnútri. Každému vypusteniu zvieraťa na balkón, terasu by malo predchádzať umytie podláh štandardnými čistiacimi prostriedkami,“ zhrňuje úrad.

Prvýkrát sa správa o infikovaní mačky vtáčou chrípkou objavila 19. júna, keď veterinár v západnom Poľsku nahlásil úmrtie mačky, ktorá mala práve respiračné a neurologické príznaky. Len minulý týždeň bolo identifikovaných približne 70 prípadov.

Rýchly priebeh ochorenia

Poľská televízia podľa dostupných informácií prezradila, že spomínané ochorenie má akútny priebeh, čo znamená, že u zvierat sa vyskytuje vysoká horúčka, dýchavičnosť či neurologické poruchy.

„Zvieratá hynú v krátkom čase. Krvné testy ukazujú zvýšené parametre pečene a trombocytopéniu. Ide o veľmi nešpecifické príznaky a nevieme im pomôcť,“ povedala pre televíziu Paulina Grzelakowska, riaditeľka veterinárnej kliniky Tri-City v Gdansku.

Nákazy mačiek vírusom H5N1, ktoré sa objavili v Poľsku, nie sú prvé objavené prípady v Európe. Ešte koncom minulého roka bola totiž utratená mačka žijúca v blízkosti kačacej farmy vo Francúzsku.

„Celosvetová situácia v súvislosti s vírusom H5N1 je znepokojujúca vzhľadom na široké rozšírenie vírusu medzi vtákmi po celom svete a čoraz viac hlásení o prípadoch u cicavcov vrátane ľudí,“ povedala ešte vtedy Sylvie Briandová, predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie. „WHO berie riziko tohto vírusu vážne a vyzýva všetky krajiny na zvýšenú ostražitosť,“ dodala.

Zdroje: Express, GIW, TVN24, Polish news

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá