Rodina Antalovcov vyrába vo Fiľakove pozlátené fotoknihy, ktoré vlastní pápež, Putin alebo Obama

  • Rodinná firma Antal sa radí medzi priekopníkov vo svojej oblasti. Ich precízna práca a skvele zvládnuté detaily ich dostali medzi lídrov na trhu.
knihacover
zdroj fotografie:facebook.com/antalphotobooks/.antalphotobooks.com
  • Rodinná firma Antal sa radí medzi priekopníkov vo svojej oblasti. Ich precízna práca a skvele zvládnuté detaily ich dostali medzi lídrov na trhu.

Antalovci sú  jedinou firmou na svete, ktorá na svoje ručne vyrábané fotoknihy vyšíva nápisy nitami zo zlata alebo striebra. Dokonca aj strany niektorých z ich kníh sú pozlátené 23-karátovým zlatom. Len tento samotný  proces pozlátenia zaberie aj mesiac. Zaujímavosťou je aj to, že na nanášanie zlatých plátkov na ich knihy musia používať výlučne štetec z chvosta veveričky. Na žiadnom inom totiž plátky zlata nedržia.

zdroj fotografie:facebook.com/antalphotobooks

Fotoalbum z dielne Antalovcov má doma niekoľko významných osobností. Patrí medzi nich aj monacké knieža Albert II, ktorému sa tak zapáčil, že si knihy z fiľakovskej dielne necháva vyrábať ako dar pre rôznych štátnikov. Jeden z fotoalbumov poputoval aj do obývačky ruského prezidenta Vladimíra Putina. Pýši sa ním aj náš pán prezident Andrej Kiska, prezident Azerbajdžanu, pápež alebo Obama.

Fotoalbumy vychádzajúce pod logom Antal sa ale na Slovensku príliš neohrejú. Prevažná väčšina výrobkov totiž putuje za hranice našej krajiny, či už do Európy, Kanady alebo Dubaja. Začiatky biznisu rodiny Antalovcov sa však nedajú považovať za jednoduché. V časoch, keď začínali, nebola v Československu dostupná fototechnika, preto sa museli pobaliť a vycestovať do Nemecka. Odtiaľ sa im  v kufri auta podarilo prepašovať prvú profesionálnu fototechniku. V tomto prípade však risk znamenal aj zisk.

zdroj fotografie:facebook.com/antalphotobooks

V súčasnej smartfónovej ére sa môže zdať technika, ktorú Antalovci  používajú na zhotovovanie fotografií ako dávno prežitá. Všetko robia chemicky na fotografický papier a používajú špeciálny UV lak z vlastnej dielne. Aj vďaka nemu dostávajú ich fotoalbumy záruku 200 rokov. Práve kvôli precíznej tradičnej technike ich služby vyhľadávajú uznávaní fotografovia z rôznych kútov sveta.

zdroj fotografie:facebook.com/antalphotobooks

Antalovci majú vo svojom portfóliu viac ako 3500 unikátnych rámov. Členovia rodiny pritom robia všetko ručne, či už ide o rámovanie, vytváranie obalov alebo špeciálne darčekové kazety. Nájsť tie správne postupy na výrobu však nebolo vôbec jednoduché. Perfektnej technike predchádzalo niekoľko pokusov a omylov. V súčastnosti však aj maličký omyl napácha veľké škody. Ak sa napríklad vo vnútri knihy nájde malý kaz, kniha musí poputovať priamo do koša.

zdroj fotografie:antalphotobooks.com

Špeciálnym detailom na ich fotoknihách je aj krémový art papier, ktorý špeciálne pre nich vyrába španielska firma. Tá obnovila ich výrobu len kvôli Antalovcom, aj preto si museli objednať hneď 4 tony papiera.

zdroj fotografie:antalphotobooks.com

Určite ťa zujíma za akú cenu sa produkty vyrobené pod značkou Antal Photo Books dajú zohnať. Závisí to zväčša od počtu strán, veľkosti ale aj tebou navolených detailov. Keďže ich produkty vyrábajú ručne na mieru a z kvalitných materiálov, cena sa vyšplhá aj na niekoľko sto eur.

zdroj:antalphotobooks.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá