Rodina zo Slovenska darovala SNG zbierku diel v hodnote niekoľkých miliónov eur

  • SNG dosiahla jeden z najdôležitejších miľníkov v celej jej histórii
  • Rodina Zubaľovcov jej venovala jednu z najvýznamnejších súkromných zbierok na Slovensku
  • Jej hodnota presahuje sumu 3,5 milióna eur
sng
fb:SNG
  • SNG dosiahla jeden z najdôležitejších miľníkov v celej jej histórii
  • Rodina Zubaľovcov jej venovala jednu z najvýznamnejších súkromných zbierok na Slovensku
  • Jej hodnota presahuje sumu 3,5 milióna eur

Slovenskej národnej galérii sa podarilo niečo, čo je na Slovensku naozaj nevídané. Naša národná galéria získala novú rozsiahlu akvizíciu diel. Veľkorysý dar od Zbierky Linea, ktorá je jednou z najvýznamnejších súkromných zbierok na Slovensku, obsahuje viac ako 150 umeleckých diel v odhadovanej nadobúdacej hodnote približne 3,5 milióna eur.

Bežný rozpočet národnej galérie na nákup diel sa pritom pohybuje na úrovni okolo 60-tisíc eur ročne. Sochy, maľby, grafiky, kresby, objekty a inštalácie sú reprezentatívnym výberom z výsledkov zberateľského úsilia dvoch generácií rodiny Zubaľovcov.

„Je to dosť osobná záležitosť. Zbierku inicioval a začal otec, ja spolu s bratom len pokračujem v tom. My to vnímame tak, že na našom mieste by to urobil každý,“ komentoval pre TASR veľkorysý dar galérii Roman Zubaľ, pre ktorého je zberateľstvo vášeň. 

„Zrazu máte tých predmetov veľa, vzniká pocit zodpovednosti za tie veci, prezentovanie umelcov, čo s tým ďalej bude. Je škoda, aby sa to roztratilo, aby sa to v ďalších generáciách rozptýlilo. Snažili sme sa nájsť riešenie, ktoré by zachovalo zbierku na večnosť,“ dodáva.

V budúcnosti plánuje SNG špeciálne sprístupniť diela z daru návštevníkom stálych expozícií zrekonštruovanej budovy SNG. V kolekcii pre SNG sa nachádzajú niektoré vzácne artefakty starého umenia od polovice 18. storočia, portréty a krajinomaľby z 19. storočia napríklad od Eduarda Majscha, Karola Marka st. či Ladislava Mednyánszkeho.

Moderna je bohato zastúpená dielami autorov pôsobiacich v rôznych umeleckých okruhoch napríklad:  Anton Jasusch, Július Jakoby, Edmund Gwerk, Elemír Halász-Hradil, ale aj Martin Benka, Miloš Alexander Bazovský, Mikuláš Galanda, Ľudovít Fulla, Bedrich Hoffstädter či Vincent Hložník.

Najväčšiu časť daru tvoria diela autorov a autoriek zo 60. až 80. rokov 20. Storočia. SNG v tomto dare získava aj konvolút diel súčasného umenia od Ivana Csudaia, Ilony Németh, Romana Ondáka, Borisa Ondreičku, Doroty Sadovskej, Svätopluka Mikytu, Emöke Vargovej a ďalších.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech