Rok 2020 mohol vyzerať úplne inak, nebyť korupcie a zatajovania. Vyšetrovanie ukázalo, kto môže za pandémiu

  • Dôvodom, prečo sa koronavírus tak rýchlo rozšíril, je korupcia, rodinkárstvo a zatajovanie informácií
  • Čínsky úrad dovolil testovať ľudí len spriazneným firmám
  • Hrubé pochybenia a tajné dohody spôsobili rýchle rozšírenie koronavírusu
koronavírus čína
TASR/AP Photo/Ng Han Guan
  • Dôvodom, prečo sa koronavírus tak rýchlo rozšíril, je korupcia, rodinkárstvo a zatajovanie informácií
  • Čínsky úrad dovolil testovať ľudí len spriazneným firmám
  • Hrubé pochybenia a tajné dohody spôsobili rýchle rozšírenie koronavírusu

Tajnostkárčenie a bratríčkovanie v poprednom čínskom úrade pre kontrolu chorôb (CDC) viedli k rozsiahlym nedostatkom testov a pochybeniam kompetentných. Ako počas vyšetrovania zistila agentúra Associated Press, tieto aspekty následne bránili včasnej reakcii po prepuknutí koronavírusu.

Nebyť korupcie, nestalo by sa to

Podľa vyšetrovania, ktoré bolo založené na skúmaní rôznych dokumentov a rozhovoroch so zamestnancami úradu a odborníkmi na zdravie, spomenutý čínsky úrad udelil výhradné distribučné práva na testovacie súpravy trom vtedy neznámym spoločnostiam zo Šanghaja, s ktorými mali vysokí predstavitelia CDC osobné vzťahy. V minulosti pritom pri výskytoch rôznych ohnísk nákazy spolupracovali na prípadoch laboratóriá v celej Číne.

Ako podľa teba vznikla pandémia koronavírusu?

Šanghajské spoločnosti – GeneoDx Biotech, Huirui Biotechnology a BioGerm Medical Technology – zaplatili CDC za informácie a práva na distribúciu. CDC a jej materská inštitúcia, Národná zdravotnícka komisia, sa následne pokúsili zabrániť ďalším vedcom a organizáciám v testovaní vírusu pomocou vlastných súprav. Zároveň prevzali kontrolu nad všetkými vzorkami pacientov.

Zatajovali do poslednej chvíle

Nedostatočne fungujúce testovacie programy bránili vedcom a príslušným orgánom, aby zistili rýchlosť šírenia vírusu. Čínske úrady medzi 5. a 17. januárom neoznámili žiadny nový prípad koronavírusu, a to napriek tomu, že po stovkách pribúdali infikovaní v meste Wu-chan, kde vírus prvý raz zachytili.

Pribudlo 32 nových úmrtí a takmer 2 000 nových prípadov koronavírusu

Orgány tak nemohli včas podniknúť niektoré kroky, ako sú napríklad varovanie verejnosti alebo zákaz zhromažďovania sa. Nedostatok testovacích súprav spolu s ďalšími chybami a oneskoreniami umožnili vírusu preniknúť z Wu-chanu ďalej a rozšíriť sa do celého sveta, kde dosiaľ ochorenie COVID-19 potvrdili u viac ako 64 miliónov ľudí a spôsobilo smrť 1,5 milióna osôb.

„Keď máte iba tri spoločnosti poskytujúce testovacie súpravy, potom sú aj kapacity testovania dosť obmedzené. Toto bol hlavný problém, ktorý viedol k rýchlemu nárastu počtu prípadov a úmrtí,“ povedal čínsky odborník na zdravie Jen-čung Chuang. Čínske ministerstvo zahraničia ani ďalšie orgány a spomenuté spoločnosti sa zatiaľ k výsledkom vyšetrovania nevyjadrili.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK