Rok 2022 bude rokom vakcín a očkovania, tvrdí odborník. Pribudlo viac ako 3 000 nových prípadov

  • Za včerajší deň pribudlo aj 47 úmrtí, no nemocnice sú na tom opäť o niečo lepšie
  • V roku 2022 by sme pandémii mohli dať zbohom, kľúčom k úspechu je očkovanie a liečba ochorenia
očkovanie
Unsplash/Mat Napo
  • Za včerajší deň pribudlo aj 47 úmrtí, no nemocnice sú na tom opäť o niečo lepšie
  • V roku 2022 by sme pandémii mohli dať zbohom, kľúčom k úspechu je očkovanie a liečba ochorenia

Za stredu 5. januára 2021 pribudlo 3 269 nových pozitívne testovaných. Vykonaných bolo 12 432 PCR testov a 20 834 antigénových testov. Pribudlo aj 47 úmrtí. Informuje o tom NCZI.

Výbornou správou je, že počet hospitalizovaných sa znížil o 20. V nemocnici leží v súčasnosti 2 155 pacientov, 1 636 z nich je nezaočkovaných.

Za stredu pribudlo aj 2 518 zaočkovaných.

Rok vakcín

Do roka 2022 sme všetci vstúpili s nádejou, že sa s koronavírusom nadobro rozlúčime. Mnohí z nás taktiež dúfajú, že v tomto roku sa do popredia dostanú vakcíny, ktoré zefektívnia liečbu ochorenia. Dúfajú v to aj odborníci, jedným z nich je aj Jerome Kim, generálny riaditeľ Medzinárodného inštitútu pre vakcíny. Povedal to pre portál CNBC.

Odvolal sa na to, že zatiaľ čo rok 2021 patril vývoju očkovacích látok, v roku 2022 sa budeme zameriavať na samotnú vakcináciu a preočkovanie. Uviedol, že týkať sa to bude každého – ľudí, ktorí do dnešného dňa zaočkovaní nie sú, no aj ľudí, ktorí dostanú booster. 

zdroj: archív Startitup

V tomto roku sa však do popredia dostanú aj pilulky proti koronavírusu. Na konci roka 2021 povolil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv dve pilulky, čo predstavuje veľmi veľký posun v boji s ochorením. 

Pomocou piluliek bude s koronavírusom bojovať aj Slovensko. Ako v decembri informovala agentúra SITA, do krajiny by mali pilulky prísť už čoskoro. Hoci Ministerstvo zdravotníctva pôvodne uvažovalo nad kúpou lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir, napokon sa rozhodlo pre viac ako 32-tisíc balení lieku Paxlovid.

„Aktuálny vývoj pandémie ochorenia COVID-19 si vyžaduje zabezpečiť pre potreby našich občanov dostupnosť všetkých najnovších možností liečby ochorenia COVID-19 v adekvátnych množstvách na základe dátových analýz v čo najkratšom čase,” uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v decembri s tým, že najúčinnejšou ochranou, a zároveň finančne najefektívnejšou, je očkovanie. 

Ako ďalej uviedol Jerome Kim, kľúčovou prioritou 2022 bude dostať vakcíny tam, kde ich je nedostatok a kde ich potrebujú. Podľa Our World In Data dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu približne 59 % populácie. Smutné však je, že v krajinách s nízkymi príjmami toto privilégium dostalo iba 8,5 %. 

Zdroje: NCZ, CNBC, SITA, Our World in Data

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie