Roman Yablko Hraška je ozajstný webový rebel

  • Dnes Vám prinášame rozhovor so zvláštnym, svojským, ale zaujímavým a aktívnym človekom.
image_1431116343.jpeg
  • Dnes Vám prinášame rozhovor so zvláštnym, svojským, ale zaujímavým a aktívnym človekom.

 

K svojmu menu sa dostal, tak pomerne zvláštne, kreatívne. No ale viac nechám, aby hovoril on.

 

Povedz nám niečo o sebe, čím sa živíš a čo ťa baví.

Čau, volám sa Roman, hovoria mi Yablko a robím stránky. A učím iných. Robiť stránky a programovať. Často ma to živí a väčšinou aj baví:) Okrem toho ma baví vyrábať trhlé videápísať a mať blbé reči. V podstate stále musím niečo vyrábať a bastliť, inak som smutný. A keďže som totálne ľavý a v skutočnom živote nepoužiteľný, bastlenie prebieha v počítači.

 

Tvoje články sú dosť, odlišné. Nehovoria ti ludia že si divný?

Mark Twain hovorí “Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect.” A keď si mám vybrať, či budem počúvať ľudí alebo Marka Twaina, vyberiem si Marka Twaina :).

 

10671214_492978940837401_8309672117478573447_n

 

 

To znie fér. Ako dlho sa venuješ web dizajnu a ako si sa k tomu dostal?

Moja pamäť je super na zbytočné detaily, nepodstatné trivia fakty o filmoch a hudobníkoch, a zapamätám si celé standup rutiny. Ale keď sa ma niekto spýta “Kedy si skončil školu?” alebo “Koľko rokov sa venuješ webdizajnu?” alebo “Koľko chameleónov sa práve skrýva v tvojej izbe?” tak som stratený.

A tak pre jednoduchosť hovorím, že sa tomu venujem tak 10 rokov. Samozrejme s tým, že tie prvé neboli za peniaze. Išlo o spomínané bastlenie. Na základnej a strednej sme s kamarátmi vyrábali malé, hlúpe hry. Potom prišiel internet, niekto spomenul PHP, vraj je to jednoduché, tak som si povedal, že si naprogramujem blog. Vtedy to bolo in, bolo u nás mnoho platforiem, ale ja som si povedal, že si také spravím sám. Aby som vedel, ako to funguje. Tak som si spravil. A potom mi niekto povedal, že za také sa dá mať peniaze a najesť. Tak som to vyskúšal. A fungovalo!

Ono… nepamätám si, že by som do bytu pozval nejakého chameleóna. Ale je to chameleón. Nikdy nevieš. Nikdy nevieš, koľko ich tam je.

 

 

IMG_3563m

 

 

Čiže máš nejaké IT vzdelanie alebo si sa učil všetko sám?

Mám IT vzdelanie, ale všetko som sa naučil sám :). Ok, to nie je celkom fér. Chodil som na gymnázium so zameraním in informatiku a tam som dostal základy programovania. Potom som chodil na 2 IT vysoké školy a tam som dostal akurát nervy a bolesť hlavy. Čo sa týka programovania pre web, tam som sa naučil všetko sám. Musel som. Všetci musíme. Čo nevadí, ak ťa to baví.

 

Kto/ čo ťa najviac inšpiruje?

Na twitteri sledujem @Kurt_Vonnegut, čo každý deň zdieľa hlášky od Kurta Vonneguta. Čo je fajn. Predvčerom som videl dokument o Gore Vidalovi, ktorého nekompromisná úprimnosť bola rozhodne inšpiratívna. Vždy, keď človek počuje Neil deGrasse Tysona, nemôže sa nezapáliť pre niečo, čokoľvek.

Všeobecne, ak ma niečo inšpiruje, nebude to z IT prostredia. Veľa ľudí robí chybu, že sa príliš zamerá na svoje odvetvie a hľadá inšpiráciu a motiváciu a všetky odpovede v ňom. V IT/biznis svete potom zdieľajú hore dole žvásty o biznis lídroch a čítajú o Stevovi Jobsovi dokola, čakajúc na vykúpenie.

Ale keď študuješ iba svoje odvetvie, budeš mať akurát dobrý prehľad o ľudoch, ktorí sú dobrí v tvojom odvetví. Neznamená to nutne, že sám v ňom budeš dobrý. Iba budeš mať zdestilovaný prehľad o tom, čo robia tí, ktorí sú. Na druhej strane záujem o kompletne iné odvetvia a umenia ti vie povytvávať nové, organické spojenia, ukázať nové cesty.

Ja sa napríklad zaujímam o hudbu, film, hry. To povie každý, ale ja tým nemyslím, že počúvam hudbu, pozerám filmy a hrám hry a to je celé. Čítam rozhovory s tvorcami, scenáristami, čítam kritiku, knihy a eseje od umelcov, pozerám o nich dokumenty… zaujímam sa o tvorbu týchto vecí, rozmýšľam nad ňou a skúšam ju sám. A to všetko sa nejakým spôsobom odrazí v mojom rozmýšľaní a robote a prístupe k problémom.

Prestanem tu drístať, možno o tom zosmolím článok. Medzičasom tu je zopár mien, ktoré mi preleteli hlavou pri slove “inšpiratívni”: Doug Stanhope, George Carlin, Maria Bamford, Dan Harmon, Tig Notaro, Tina Fey, najnovší Sleater-Kinney album, v poslednej dobe John Oliver… chcel som to obmedziť na žijúcich, ale Georga Carlina nevynechám.

 

 

yablko_lektor2

 

 

Čo ťa viedlo k tomu, aby si vytvoril web rebela?

Webrebel je Webdesign kurz z pohľadu programátora. Už roky píšem a točím videá a rôznych technológiách (jQuery, PHP frameworky) ale základný stavebný kameň všetkého je HTML. A CSS. A dnes Javascript. Už dlho som teda chcel spraviť sériu, ktorá by pokryla základy.

Rozmýšľal som nad tým roky. Ale nechcel som do toho ísť sám. Ja som chcel venovať kurzu, chcel som tvoriť a učiť, nechcel som mať na starosti administratívu. To by bolo moc. Tak som sa skontaktoval s chalanmi z learn2code.sk, začal u nich učiť a pomaly ich presviedčať, aby šli aj do videí:) A spolu sme to dali dohromady.

 

 

Máš ešte aj nejaké web projekty pre klientov? Ktorý z tvojich projektov ti najviac priniesol do života?

Posledných pár mesiacov som sa venoval hlavne učeniu, takže som veľa klientských projektov nerobil. Z klientských projektov som najspokojnejší s tými, ktorými sa nemôžem prezentovať. Rôzne malé aplikácie pre interné účely firiem, atď. Ale čo mi dalo najviac? Určite Webrebel. Alebo možno prvé video seriály, na ktorých som pracoval. Spraviť niekomu stránku je fajn, ale niekoho niečo naučiť? Inšpirovať a zapáliť pre tvorbu? S tým sa nedá porovnávať.

 

 

Chystáš niečo nové?

Práve som spustil PHP (+MySQL +Laravel) Webrebela. Chcem to spraviť tak, že aj keď seriál ešte nie je dokončený, bude ho od začiatku možné kúpiť. Seriál začína s pár videami a ďalšie a ďalšie sa budú odomykať hneď, ako ich dokončím. Takže namiesto niekoľkomesačného čakania na hotový produkt, sa ľudia môžu začať učiť hneď a tiež svojimi pripomienkami a otázkami korigovať samotnú tvorbu seriálu. Pre aktuálne novinky z kuru môžete sledovať všetky tie facebooky twitteri, kto má záujem:)

 

 

Posledná, zákerná otázka. Popri všetkej tej práci máš čas aj na iných?

Mám čas, pretože pre mňa je čas nekonečne dôležitejší ako peniaze. Keď na to príde, peniaze sa dajú vyrobiť, čas nie.

Ak máte záujem zistiť viac o Romanovi tak ho nájdete na jeho webe yablko.sk na Facebooku a rovnako aj na twitteri (@yablko) .

 

 

 

zdroj: sketcher.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech