ROZHOVOR: Dasha navrhuje lode pre miliardárov: Zlato a krištáľ už dnes nepredstavujú luxus, boháči si cenia iné veci

 • Dasha Moranova je rodáčka z Česka, ktorá patrí medzi svetovo uznávané interiérové dizajnérky
 • Precestovala množstvo krajín a napokon sa usídlila v Amsterdame, kde má vlastné dizajnérske štúdio
 • Jej najväčšou vášňou je dizajnovanie jácht. Lode, lietadlá či domy však navrhuje len pre tých najbohatších
Dasha Moranova
archív Dasha Moranova
 • Dasha Moranova je rodáčka z Česka, ktorá patrí medzi svetovo uznávané interiérové dizajnérky
 • Precestovala množstvo krajín a napokon sa usídlila v Amsterdame, kde má vlastné dizajnérske štúdio
 • Jej najväčšou vášňou je dizajnovanie jácht. Lode, lietadlá či domy však navrhuje len pre tých najbohatších

Dasha Moranova je rodáčka z Českej republiky, ktorá sa už viac než 15 rokov pohybuje v interiérovom dizajne. Pracovala v tých najlepších dizajnérskych štúdiách, kde si svoje lode, lietadlá a paláce nechávali navrhovať tí najbohatší ľudia.

Podpísaná je aj pod superjachtou Eclipse, ktorá patrí ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi. Ide o jednu z najdrahších súkromných lodí na svete.

„Moja vášeň pre jachting sa zrodila počas pobytu na Malorke, kde som navrhovala obrovskú vilu pri mori s veľkým bazénom v dome i na záhrade. Nechýbal ani krásny wellness, domáce kino a domček pre služobníctvo. Bol to vysnený projekt. Krátko nato som dostala príležitosť pracovať na, v tom čase, najväčšej súkromnej superjachte, aká bola kedy postavená, približuje Dasha, ktorej dizajnérska cesta začala už počas štúdia na vysokej škole, keď si ako odbor zvolila práve dizajn.

„Vtedy som sa úplne nadchla pre štúdium produktového dizajnu. Mojím profesorom na univerzite bol Slovák František Burian, ktorý má určite zásluhu na mojom rozvoji a prvotnom pohľade na dizajn. Okrem toho som počas štúdia pracovala pre časopis Marianne bydlení, kde som robila s úžasnými ľuďmi. Presne tam som sa začala viac venovať interiérovému dizajnu, než len samotným produktom,“ dodáva dizajnérka.

Dasha Moranova
zdroj: archív Dasha Moranova

Počas svojej kariéry si vybudovala pevné vzťahy s mnohými dodávateľmi, námornými architektmi, zástupcami vlastníkov, lodenicami a výrobcami nábytku s cieľom vytvoriť vynikajúce interiéry. V každom interiéri rada používa prírodné materiály, nové technológie, nečakané kombinácie a nemôže chýbať ani prvok prekvapenia.

Dasha žila a pracovala v mnohých krásnych mestách po celej Európe ako je Londýn, Hamburg, Barcelona, ​​Palma de Mallorca a Praha. Každý kút sveta ju pri jej práci nesmierne inšpiroval. Dnes ju však nájdeme v Amsterdame, kde žije spoločne so svojou osemročnou dcérou Hettie.

 • Čím je dnešný luxus iný, než bol kedysi
 • Na čom pracovala v Česku a na Slovensku
 • Čo bolo jej úlohou pri projekte superjachty Eclipse
 • Ktoré doplnky sú pre majiteľov na ich lodiach najdôležitejšie
 • Ako Dasha oddychuje, keď práve nepracuje

Interiérový námorný dizajn si podľa Dashy vyžaduje použitie nevšedných materiálov, správnych detailov a precíznosť. Hovorí, že dizajnovať interiér lodí je prekrásna práca, pre ktorú je všetko vyrobené presne na mieru.

Vo svojej tvorbe sa zaoberáš najmä luxusným dizajnom. Čo je dnes, podľa teba, považované za luxus?

Osobne si myslím, že dnešné poňatie luxusu je už úplne iné, ako kedysi. Dávnejšie bolo luxusom najmä veľké množstvo zlata, krištáľu a lesku v interiéri. Dnes je viac zameraný na well-being.

Samozrejme, stále ide o použitie najlepších prírodných materiálov, drahých kameňov a hodvábnych kobercov, ale do veľkej miery dbá aj na to, ako sa o seba staráme my sami. K čomu vedie vybudovanie domu s wellnessom, saunou, bazénom, masážnou miestnosťou či telocvičňou. Práve to dnes predstavuje základné prvky luxusu.

Čím sa naše slovenské či české poňatie interiérového dizajnu líši od iných krajín?

Česko-Slovensko si prešlo komunizmom, čo na ľuďoch zanechalo iné vnímanie. A taktiež iný pohľad na vec, na „krásno“ ako také. No aj vďaka tomu dnes dokážeme byť v rovnakej línii, alebo dokonca vynikať medzi ostatnými štátmi. Sme veľmi pracovitý a cieľavedomý národ. Je veľa úžasných českých a taktiež aj slovenských dizajnérov. Všetkým veľmi fandím.

Ako by si zhodnotila podmienky pre interiérových dizajnérov na českej a holandskej scéne?

Čo sa týka podmienok štúdia pre začínajúcich dizajnérov, myslím, že naše školy sú na veľmi dobrej úrovni, hoci je stále čo dolaďovať. Vďaka študijnému programu Socrates na Vysokej škole umelecko-priemyselnej som mala možnosť študovať aj v Holandsku na Design Academy v Eindhovene, a po tom aj v Budapešti. Môžem s istotou povedať, že prístup a vybavenie, ktoré ponúkajú holandské školy, sú na naozaj vysokej úrovni.

Je to takmer 20 rokov späť, čo som tam bola ako študent. No čo mi na škole rozhodne chýbalo, bola prax na „reálny život“. Učiť sa nielen produkt, budovu alebo interiér navrhovať, ale hlavne ako ten náš nápad predať. Základom všetkého je psychológia a to, ako  jednať s klientom a ako sa dobre prezentovať. To nás nikto neučil. Myslím si, že táto príprava je veľmi dôležitá.

Dasha Moranova
zdroj: archív Dasha Moranova

Ako je vnímaná tvoja práca v Česku?

Aby som pravdu povedala, ani veľmi neviem. Ale rada by som získala viac českých alebo slovenských klientov.

Mala si teda nejaké zákazky v Česku, či dokonca na Slovensku?

V Prahe mám jednu úžasnú rodinku, ktorá sa ku mne vracia pri každej kúpe novej nehnuteľnosti. Okrem toho som sa podpísala aj pod klenotníctvo Halada, ktoré má svoj obchod v Bratislave a dva ďalšie v Česku.

Na starosti to mal Marcel Wandersan, svetovo známy dizajnér z Amsterdamu, ktorý bol oslovený majiteľom Halady. Ja som bola v pozícii leading designer.

Aktuálne pôsobíš v Amsterdame, kam si sa v roku 2016 presťahovala z Londýna. Sídli tam aj tvoje vlastné štúdio.

V Amsterdame žijem už piaty rok. To mesto som si úplne zamilovala. Pracujem tu však veľmi voľne, len pre toho, kto si ma najme. Mám svojich klientov a vlastné zákazky, ale veľmi rada zaujmem pozíciu konzultanta alebo leading designera u inej dizajnérskej firmy.

Momentálne mám opäť zákazku na Malorke, vo Francúzsku a jeden rezidenčný projekt v Amsterdame.

zdroj: archív Dasha Moranova

Medzi tvoje projekty sa radí aj superjachta Eclipse Romana Abramoviča. Ide o najdrahšiu súkromnú jachtu na svete a jej cena je odhadovaná na 340 miliónov eur. Čo bolo tvojou hlavnou úlohou pri tomto projekte?

Áno, je to jeden z mojich najluxusnejších projektov. Mala som možnosť byť súčasťou veľmi špeciálneho tímu. Veľmi rada na čas v Hamburgu spomínam. Bola to moja prvá práca na jachte. A zrovna hneď na tej najväčšej na svete.

Zastávala som pozíciu interiérového manažéra pre spoločnosť, ktorá zastupovala klienta. Pracovala som medzi lodenicami a dizajnérskym štúdiom Terence Disdale, ktoré navrhlo interiér aj exteriér Eclipse.

Moja práca spočívala v neustálej kontrole stavby interiéru, kvality vykonaní a celkovej komunikácii. Každý mesiac som pripravovala report pre Mr. A. Tak sme v kancelárii hovorili majiteľovi. Všetko bolo prísne tajné a o projekte sa až do ukončenia nesmelo nikde hovoriť.

Na lodi pracovali len tie najlepšie firmy. Ďalšou časťou mojej práce bol výber a objednanie všetkých doplnkov, dekorácii, príborového a jedálenského setu a všetkého, čo si luxusný interiér a exteriér zaslúži. Pracovala som vo veľmi úzkom tíme s veľmi talentovanými kolegami a súčasne sme zostavili dve superjachty pre rovnakého majiteľa. Dodnes som so všetkými v kontakte.

Aký najdrahší kúsok tvorí spomínanú jachtu?

To je ťažké povedať. Na lodi sa nachádzajú exkluzívne kusy nábytku a množstvo umenia. Všetko je z prvotriednych materiálov. Od palisandru, slonoviny, kože, perlete či mramoru. Všeobecne je na lodiach považovaný za veľmi dôležitý jedálenský stôl a osvetlenie.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá