Dizajnérka Dasha navrhuje lode pre miliardárov: Medzi jej TOP projekty patrí jachta za 340 miliónov eur

  • Dasha je rodáčka z Česka, ktorá patrí medzi svetovo uznávané interiérové dizajnérky
  • Jej najväčšou vášňou je dizajnovanie jácht. Lode, lietadlá či domy však navrhuje len pre tých najbohatších
Dasha Moranova a luxusná jachta
archív Dasha Moranova
  • Dasha je rodáčka z Česka, ktorá patrí medzi svetovo uznávané interiérové dizajnérky
  • Jej najväčšou vášňou je dizajnovanie jácht. Lode, lietadlá či domy však navrhuje len pre tých najbohatších

Rodáčka z Českej republiky Dasha Moranova sa pohybuje v sférach interiérového dizajnu viac ako 15 rokov. Pracovala v tých najlepších dizajnérskych štúdiách, kde si svoje lode, lietadlá či paláce nechávali navrhovať najbohatší ľudia.

Podpísaná je aj pod superjachtou Eclipse, ktorá patrí ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi. Ide o jednu z najdrahších súkromných lodí na svete.

Interiérový námorný dizajn si podľa Dashy vyžaduje použitie nevšedných materiálov, správnych detailov a precíznosť. Hovorí, že dizajnovať interiér lodí je prekrásna práca, pre ktorú je všetko vyrobené presne na mieru.

„Moja vášeň pre jachting sa zrodila počas pobytu na Malorke, kde som navrhovala obrovskú vilu pri mori s veľkým bazénom v dome i na záhrade. Nechýbal ani krásny wellness, domáce kino a domček pre služobníctvo. Bol to vysnený projekt. Krátko na to som dostala príležitosť pracovať na, v tom čase, najväčšej súkromnej superjachte, aká bola kedy postavená, približuje Dasha, ktorej dizajnérska cesta začala už počas štúdia na vysokej škole, keď si ako odbor zvolila práve dizajn.

„Vtedy som sa úplne nadchla pre štúdium produktového dizajnu. Mojím profesorom na univerzite bol Slovák František Burian, ktorý má určite zásluhu na mojom rozvoji a prvotnom pohľade na dizajn. Okrem toho som počas štúdia pracovala pre časopis Marianne bydlení, kde som robila s úžasnými ľuďmi. Presne tam som sa začala viac venovať interiérovému dizajnu, než len samotným produktom,“ dodáva dizajnérka.

Dasha Moranova
zdroj: archív Dasha Moranova

Počas kariéry sa jej podarilo vybudovať si pevné vzťahy s rôznymi dodávateľmi námornými architektmi, zástupcami vlastníkov, lodenicami a výrobcami nábytku s cieľom vytvoriť vynikajúce interiéry. V nich rada používa prírodné materiály, nové technológie či nečakané kombinácie a rozhodne nesmie chýbať prvok prekvapenia.

Dasha žila a pracovala v mnohých krásnych mestách po celej Európe, ako je Londýn, Hamburg, Barcelona, ​​Palma de Mallorca a Praha. Každý kút sveta ju pri jej práci nesmierne inšpiroval. Dnes ju však nájdeme v Amsterdame, kde žije spoločne so svojou osemročnou dcérou Hettie.

  • Čím je dnešný luxus iný, než bol kedysi
  • Na čom pracovala v Česku a na Slovensku
  • Čo bolo jej úlohou pri projekte superjachty Eclipse
  • Ktoré doplnky sú pre majiteľov na ich lodiach najdôležitejšie
  • Ako Dasha oddychuje, keď práve nepracuje

Vo svojej tvorbe sa zaoberáš najmä luxusným dizajnom. Čo je dnes, podľa teba, považované za luxus?

Osobne si myslím, že dnešné poňatie luxusu je už úplne iné ako kedysi. Dávnejšie bolo luxusom najmä veľké množstvo zlata, krištáľu a lesku v interiéri. Dnes je viac zameraný na well-being.

Samozrejme, stále ide o použitie najlepších prírodných materiálov, drahých kameňov a hodvábnych kobercov, ale do veľkej miery dbá aj na to, ako sa o seba staráme my sami. K čomu vedie vybudovanie domu s wellnessom, saunou, bazénom, masážnou miestnosťou či telocvičňou. Práve to dnes predstavuje základné prvky luxusu.

Čím sa naše slovenské či české poňatie interiérového dizajnu líši od iných krajín?

Česko-Slovensko si prešlo komunizmom, čo na ľuďoch zanechalo iné vnímanie. A taktiež iný pohľad na vec, na „krásno“ ako také. No aj vďaka tomu dnes dokážeme byť v rovnakej línii, alebo dokonca vynikať medzi ostatnými štátmi. Sme veľmi pracovitý a cieľavedomý národ. Je veľa úžasných českých a taktiež aj slovenských dizajnérov. Všetkým veľmi fandím.

Ako by si zhodnotila podmienky pre interiérových dizajnérov na českej a holandskej scéne?

Čo sa týka podmienok štúdia pre začínajúcich dizajnérov, myslím, že naše školy sú na veľmi dobrej úrovni, hoci je stále čo dolaďovať. Vďaka študijnému programu Socrates na Vysokej škole umelecko-priemyselnej som mala možnosť študovať aj v Holandsku na Design Academy v Eindhovene, a po tom aj v Budapešti. Môžem s istotou povedať, že prístup a vybavenie, ktoré ponúkajú holandské školy, sú na naozaj vysokej úrovni.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá