„Rôzni aktéri“ zohrávajú na Slovensku veľkú úlohu, tvrdia experti na hybridné hrozby z Naďovho rezortu

Jaroslav Naď a kód
TASR/Martin Baumann, Unsplash/Markus Spiske

Peter Ihnatišin a Tomáš Graňák pôsobia na odbore hybridných hrozieb a strategickej komunikácie na ministerstve obrany.

Zatiaľ čo za našou východnou hranicou prebieha vojna Ruska proti Ukrajine, my na západe si užívame relatívny mier. Nepriateľské autoritárske režimy dlhodobo využívajú širokú plejádu nástrojov hybridného pôsobenia s cieľom manipulovať ľudí dezinformáciami.

Erózia princípov právneho štátu

Tieto podprahové nástroje mäkkého vplyvu majú za cieľ meniť myslenie a správanie ľudí a následne oslabiť ich rozhodovacie procesy. Sú koordinované cudzími mocnosťami a namierené proti bezpečnostným a iným záujmom Slovenskej republiky. V konečnom výsledku sa ich úspech odzrkadľuje v nálade spoločnosti. Čím sú operácie nepriateľa úspešnejšie, tým je boj proti nim ťažší.

Nepriateľ týmito nástrojmi získava na svoju stranu časť polarizovanej spoločnosti, ktorá aktívne prezentuje svoju nedôveru voči štátu, jeho inštitúciám a demokratickému usporiadaniu. Dochádza k erózii princípov právneho štátu, jeho funkčnosti a v posledných štádiách k ohrozeniu ľudských práv a slobôd. Po informačnom a psychologickom rozložení protivníka nastupujú vojenské operácie.

Toto je zjednodušený príklad, ako vyhrať vojnu alebo získať geopolitický vplyv. Na príklade Ukrajiny je vidieť, aké dôležité je zvládnuť prvú fázu útoku, a tiež investovať do budovania obrany štátu v čase mieru – špeciálne proti hybridnému pôsobeniu.

Aktívny prístup

Slovenská republika pristupuje k boju proti hybridným hrozbám aktívne. V informačnej vojne je dôležitá najmä znalosť informačného prostredia, rýchla reakcia a spolupráca. Reakčný čas na predtým nepovšimnuté incidenty sa v dôsledku digitalizácie výrazne skracuje. Získané poznatky pomáhajú v procese plánovania opatrení proti týmto hrozbám.

Zamestnanci v oblasti boja proti hybridným hrozbám na Ministerstve obrany SR pravidelne mapujú a analyzujú hybridné pôsobenie na Slovensku a jeho aktérov, ktorí zámerne a koordinovane manipulujú naše informačné prostredie. Spôsobilosti Ministerstve obrany SR sa výrazne zdokonalili aj vďaka sofistikovaným nástrojom, ktoré čerpajú údaje z otvorených zdrojov, ako aj z medzirezortnej a medzinárodnej výmeny informácií.

Aká je úloha tzv. „užitočných aktérov“?

V informačnom ekosystéme sa dezinformácie nepriateľa zvyčajne šíria v dvoch prúdoch. Hlavný prúd ide zhora na základe pokynov cudzej moci. Dezinformácie sú následne legitimizované a amplifikované na diplomatickej úrovni, krížovým zverejňovaním na rôznych online alebo offline platformách, v diskusiách, ktoré pôsobia pre bežného občana hodnoverne.

Tieto dezinformácie môžu byť zároveň podporované aj, ľudovo povedané, trolmi z fariem. Podporný vedľajší prúd ide zdola, kedy hlavné strategické zámery nepriateľa podporujú individuálne kroky aktivistov, tzv. „rôznych aktérov“, ktorí vytvárajú a šíria dezinformácie na lokálnej úrovni vo svoj politický alebo ekonomický prospech.

Emócie namiesto faktov

Dezinformácie sú väčšinou šírené vo forme obrázkov, videí či blogov, pretože ich produkcia a distribúcia je lacná a jednoduchá. Tieto dezinformácie obsahujú emócie namiesto faktov.

V konečnom dôsledku sú to emócie, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie ľudí. Ak chcete presvedčiť ľudí, je jednoduchšie „hrať na city“ a využiť faktory strachu, nenávisti, paniky, vášne či chuti po pomste namiesto argumentov a reálnych faktov. Toto sú základné a triviálne princípy manipulátorov pri tvorbe lží, ktoré následne podsúvajú zraniteľnému publiku.

Dôležité investície

Aby sme sa úspešne bránili voči hybridným hrozbám, potrebujeme investovať do obrany štátu, vrátane budovania odolnosti obyvateľstva voči dezinformáciám. Máme k dispozícii širokú paletu úspešných príkladov z praxe. To v sebe zahŕňa okrem iného tvorbu legislatívnych opatrení, vzdelávanie a budovanie moderného vlastenectva či zvyšovanie záujmu o obranu štátu.

Bez týchto investícií budeme zraniteľní, a tým lákavou obeťou pre agresora, ktorý si už na nás brúsi zuby. Zatiaľ čo Ukrajinci bojujú s našou podporou za slobodu, my na Západe sme získali určitý čas na prípravu voči agresorovi.

Ruská okupácia a jej zverstvo zanechá na Ukrajincoch hlboké fyzické a psychické rany. Máme v rukách stále cenné, no krehké hodnoty, ktoré si aj napriek tomu, čo sa deje v tesnej blízkosti za hranicami, nevážime. Málo si vážime, že Slovensko je bezpečná, slobodná a demokratická krajina so správnym geopolitickým ukotvením v rámci EÚ a NATO.

Toto je výsledok správnych a zodpovedných rozhodnutí počas 30-ročného vývoja našej krajiny. Aby sme sa úspešne bránili manipuláciám, ktoré sa snažia rozbiť naše hodnoty, stačí začať od seba samého a budovať si kritické myslenie.

Príspevok bol vypracovaný zamestnancami Ministerstva obrany SR.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá