Rukami mi prešlo množstvo smarthome zariadení, no tieto sú suverénne najlepšie

  • Téma smarthome nie je na stole prvý deň. Viacerí tech nadšenci už niekoľko rokov netrpezlivo čakali, kým sa skončí obdobie „konceptov“, kedy sme neustále počúvali o výsledkoch testov a predpokladaných ďalších produktoch.
smarthome-telekom-1-nahlad
instagram/ultralivingspace/autor
  • Téma smarthome nie je na stole prvý deň. Viacerí tech nadšenci už niekoľko rokov netrpezlivo čakali, kým sa skončí obdobie „konceptov“, kedy sme neustále počúvali o výsledkoch testov a predpokladaných ďalších produktoch.

Očakávania postupne prenikli aj k mainstreamovému publiku a už bolo len otázkou času, kto prvý vo veľkom využije tento priestor na trhu. Toho sa aktuálne chopil práve Telekom, s jeho novým programom Magenta SmartHome. Prinášame ti prehľad najlepších smarthome zariadení, nie len od Telekomu.

Philips Hue

Možno si povieš, že inteligentné žiarovky sú stále pre mnohých nadbytočným luxusom. No práve tento pre niekoho neprijateľný výdavok peňazí definuje inteligentné žiarovky Phillips Hue, ako skvelý základ do modernej domácnosti. Zober si napríklad takúto situáciu. Máš v obývačke jednu lampu, ktorá je ale na druhej strane izby a ty ju musíš neustále manuálne zapínať. Namiesto toho, aby si opäť vstal a vypol ju, jediné, čo musíš urobiť, je otvoriť aplikáciu v smartfóne a jedným rýchlym kliknutím to okamžite vyriešiš. Praktické a hlavne veľmi intuitívne, čo povieš?

Taktiež rozmanité farebné variácie či scény dokážu vytvoriť aj u teba doma slušnú párty. Občas predsa treba vypustiť „paru“, no nie? Inteligentné žiarovky sú tak bezpochyby základom do každej modernej domácnosti a svoju počiatočnú plejádu zariadení môžeš navyše neskôr rozširovať o ďalšie kúsky, a to vďaka prítomnosti Hue Bridge, ktorý je pomyselným mozgom týchto inteligentných svetiel.

smarthome

foto: fontech.startitup.sk

LED pásik Philips Hue

Z rodiny Hue pochádza aj tento šikovný LED pásik, ktorý ponúka za málo peňazí naozaj veľa muziky. Osobne som si ho namontoval na zadnú stranu pracovného stola a neuveríte, ako veľmi sa tým zmenil môj celkový pocit pri práci.

zdroj fotografie: Philips

Fakt, že som si mohol meniť farby, intenzitu osvetlenia v závislosti od nálady či typu práce, vo mne zanechalo naozaj skvelý dojem. Necháp ma však zle. Tento LED pásik má totiž naozaj široké možnosti využitia aj na iných miestach v dome či byte. Medze sa tak tvojej fantázii určite nekladú.

Smart zásuvka  

Ak máš aj ty doma nejaké staršie zariadenia, počnúc rádiom, audio sústavou či DVD prehrávačom, no, žiaľ, svojou výbavou sú už dávno za zenitom, toto bude gadget, ktorý ti prinesie hneď niekoľko praktických vymožeností. Čokoľvek teda pripojíš do tejto zásuvky sa premení na plnohodnotné smart zariadenie s možnosťou ovládania skrz aplikáciu.

smarthome

foto: fontech.startitup.sk

Čerešničkou na torte je prehľad o spotrebe, čo sa v dnešnej dobe hodí najmä pri nie práve šetrných deťoch, ktoré veľmi radi navyšujú spotrebu elektrickej energie do závratných výšin. Minimálne po tejto stránke by si sa mal teda vážne zamyslieť nad kúpou, ktorá bude rozhodne stáť za to!

Čistička vzduchu

Pri ďalšom zariadení sa dostaneme do trochu inej ligy a nemám namysli len samotné rozmery. Čínska spoločnosť Xiaomi sa predviedla exkluzivitou v podobe plnohodnotnej čističky vzduchu. Tá je, ako už určite tušíš, ovládaná vďaka aplikácii skrz smartfón a veľmi ľahko dokáže vstrebať tie najmenšie baktérie či mikróby.

zdroj fotografie: Xiaomi

Moderný a elegantný vzhľad zaručí, že sa hodí do akejkoľvek domácnosti a poskytne skutočne perfektný doplnok s praktickými funkciami navyše.

Bezpečnostné senzory

Z časti automatizovanú domácnosť dosiahneš v dnešnej dobe už za pár drobných. V tomto smere sa mi najviac osvedčili rôzne pohybové senzory, senzory na dvere, okná alebo dymový senzor, ktorý istým spôsobom plní aj bezpečnostnú funkciu. Všetky tieto zariadenia sú vždy prepojené s hlavnou centrálou, ktorá následne komunikuje s aplikáciou v smartfóne.

foto: fontech.startitup.sk

Ak jeden zo senzorov napríklad zaznamená, že sú hlavné dvere otvorené, automaticky zapne svetlá v pracovni. Ak pri vetraní zas klesne teplota pod nastavenú hodnotu, do smartfónu príde notifikácia. Všetko tieto drobnosti prispeli k tomu, že tieto šikovné senzory sa stali okamžite mojimi favoritmi aj pri navrhovaní moderných bytov pre známych, ktorí už taktiež podľahli vábeniu inteligentnej domácnosti.

smarthome

foto: fontech.startitup.sk

Nest  

Inteligentný termostat Nest patrí k najužitočnejším gadgetom, ktoré aktuálne technologický priemysel produkuje. Väčšina obyvateľov rodinných domov si inštaluje len obyčajné termostaty s nevkusným plastovým dizajnom a úbohou funkčnou výbavou. Čo by si však povedal na to, keby sa dala táto časť tvojej domácnosti rovnako povýšiť na úplne iný level?

zdroj fotografie: Nest

Práve na tento účel je tak pripravený dizajnovo vyšperkovaný termostat spoločnosti Nest, ktorý hýri inteligentnými funkciami. V západných krajinách je toto zariadenie jedno z najpredávanejších a naozaj nevidím dôvod v tom, aby sa nedokázalo skvelo uchytiť aj na našom progresívnom trhu plného vášnivých nadšencov technológií.

zdroj fotografie: Shutterstock.com

Smarthome je téma, ktorú všetci už niekoľko rokov registrujeme. Do dnes sme však čakali, kým sa téma stane viac mainstream, kým sa nájde na trhu hráč s potenciálom priniesť ju spotrebiteľom za dostupné peniaze. Preto považujeme za zlomový práve Telekom, s ktorým môžeš mať všetky jeho produkty u seba doma aj ty. Dáš za ne menej než 30 eur mesačne.

zdroj: fontech.startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK