Rusi majú čeliť finančnej apokalypse. „Čaká sa kolaps rubľa,“ tvrdí analytik

  • Rusi vo veľkom vyberali hotovosť
  • Informovali o tom viaceré médiá aj ukrajinsko-americký analytik
  • Novinár žijúci v Rusku to tak nevidí
rusko sankcie
Ilustračný obrázok, Screenshot videa na portáli X Reprofoto:TASR/AP/Dmitri Lovetsky, X/@igorsushko
  • Rusi vo veľkom vyberali hotovosť
  • Informovali o tom viaceré médiá aj ukrajinsko-americký analytik
  • Novinár žijúci v Rusku to tak nevidí

Rusi v húfom vyberajú z bankomatov hotovosť, zemou sa šíri panika. Môžu za to americké sankcie voči ruskému rubľu, ten má klesnúť na úplné minimum. Túto správu uverejnilo množstvo zahraničných médií. Podľa informácii CNN Prima NEWS to však nie je úplne tak. Zatiaľ čo sa niektoré zmenárne dostali do problémov, samotní ruskí obyvatelia majú pokojné hlavy. 

V Rusku zavládla panika?

Američania v stredu 12. júna uvalili nové sankcie na moskovskú burzu MOEX, informuje portál CNN Prima NEWS. Tento krok prinútil burzu zastaviť obchodovanie v dolároch a eurách. Medzitým rubeľ klesol na medzibankovom trhu voči americkým dolárom na mesačné minimum.

„Sankcie namierené proti kľúčovým inštitúciám ruského finančného trhu sú najvážnejšie za posledný rok a pol od zavedenia ropného embarga a cenového stropu na ruskú ropu,“ cituje portál CNN Prima NEWS vyjadrenie analytikov  zo spoločnosti BCS World of Investments. Rusko čelí americkým a západným sankciám kvôli svojej invázii na Ukrajinu. Tá trvá už tretí rok. 

Po týchto udalostiach sa v krátkom čase objavili v rôznych médiách informácie, že Rusov prepadla panika. Vo veľkom vraj začali vyberať hotovosť z bánk a bankomatov. Na sociálnej sieti X o tom informoval ukrajinsko-americký analytik Igor Suško: „Nastáva panika, čaká sa kolaps rubľa. Niekoľko bánk v Rusku pozastavilo výbery a online platby.“ 

 

Banky v Rusku sa pokúšali celú situáciu upokojiť. Banky vyhlásili, že vklady do určitej výšky sú poistené. „Vyhlásenie bánk o poistení vkladov príliš nezaberá, pretože sa v Rusku údajne tvoria pred bankami dlhé rady,“ opísal pre českú tlačovú agentúru ČTK Petr Lajsek, analytik spoločnosti Purple Trading.

O finančnej apokalypse čítala aj Amerika

O panike v obyvateľov Ruska informovala ja americká stanica CNN Business v článku. „Vzhľadom na zavedenie reštriktívnych opatrení Spojených štátov voči Moskovskej burze je pozastavené obchodovanie na burze a vyrovnanie doručiteľných nástrojov v amerických dolároch a eurách,“ znie vyjadrenie centrálnej banky. 

Americká stanica CNN Business taktiež citovala vyjadrenie banky, v ktorom sa píše, že spoločnosti a jednotlivci môžu naďalej nakupovať a predávať americké doláre a eurá prostredníctvom ruských bánk. „Všetky finančné prostriedky v amerických dolároch a eurách na účtoch a vklady občanov a spoločností zostávajú v bezpečí,“ cituje CNN Business.

Americká stanica taktiež spomenula, že Rusi si držia úspory v dolároch či eurách. Dôvodom je to, aby mali k dispozícii istejšiu zahraničnú menu. Stanica taktiež v článku cituje vyjadrenie anonymnej osoby z veľkého, nesankcionovaného ruského vývozcu komodít pre agentúru Reuters. „Je nám to jedno, máme jüany. Získať doláre a eurá v Rusku je prakticky nemožné,“ vyjadril sa anonym.

Rusi majú doláre vo vankúšoch

K celej situácii sa taktiež vyjadril spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just, ktorý žije v Moskve. Ako informuje portál, s informáciami o panike nesúhlasí. „Rusi rozhodne neboli v žiadnej panike. Nemali strach, že by prišli o svoje vklady v bankách, alebo že by nastala nejaká finančná apokalypsa,“ komentoval Just pre CNN Prima NEWS.

Podľa Justa sa však vyskytli problémy v niektorých konkrétnych zmenárňach, dokonca aj priamo v Moskve. Aj napriek tomu, že sám žiadne zatvorené zmenárne nevidel, jeho známi v Moskve áno. „Ľudia sa obávali, že sa prudko zdvihne kurz dolára a eura voči rubľu, tak si chceli na poslednú chvíľu kúpiť valutu. Avšak, malo to isté konsekvencie. Napríklad včera zmenárne nepredávali väčšie množstvo práve dolárov a eur kvôli tomu, že si neboli isté, ako sa bude ďalej vyvíjať kurz,“ vysvetlil spolupracovník redakcie. 

„Rusi sú naučení na rôznych krízach, že je najlepšie mať vo vrecku alebo pod vankúšom doláre či eurá,“ informoval Just s tým. Dodal, že zvyk pochádza ešte z 90. rokov. Český novinár dodal, že pre Rusov navyše nastáva obdobie dovoleniek a tak je pre nich výhodné mať západnú menu doma. V destináciách, kde smú dovolenkovať, napríklad Turecko, totiž nemôžu platiť vlastnými platobnými kartami.

„Rusi si na sankčné obmedzenia už viac-menej zvykli. Vzhľadom na to, že centrálna banka garantuje, že sa s dolárovými a eurovými vkladmi u bežných klientov bánk nič nestane, tak je mnoho ľudí upokojených,“ uviedol novinár s dodatkom, že v prípade firiem a investorov je to však inak.

Zdroje: CNN Prima News , CNN Business

Najnovšie videá

Trendové videá