Rusi odhalili dátum, kedy chcú oficiálne anektovať ukrajinské územia

  • Rusko nebude čakať s anektovaním ukrajinského územia, potvrdil Dmitrij Peskov
  • K Ruskej federácii by sa územia mohli pripojiť už v piatok
refrendum ukrajina
Žena drží hlasovací lístok v pseudo referendách na Ukrajine, SITA/AP
  • Rusko nebude čakať s anektovaním ukrajinského územia, potvrdil Dmitrij Peskov
  • K Ruskej federácii by sa územia mohli pripojiť už v piatok

Ruské médiá tvrdia, že Kremeľ nebude s anexiou Ukrajiny čakať a uskutoční ju hneď po skončení pochybných referend. Rusi môžu anektovať Luhanskú, Doneckú, Chersonskú a Záporožskú oblasť už v piatok. Tvrdia to ruské médiá, ktoré sa odvolávajú na štátnych predstaviteľov.

„Procedúra vstupu oblastí do Ruska sa môže uskutočniť 30. septembra,“ napísala štátna agentúra TASS na Telegrame.

Urýchlené prijatie oblastí do Ruskej federácie potvrdil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, uvádza News.ru na sociálnej sieti. 

Ruské médiá tvrdia, že po sčítaní hlasov bude do dumy predložený návrh na ich pripojenie k Rusku, ktorý následne zákonodarcovia odhlasujú. Počíta sa, že pred dumou bude mať ruský prezident Vladimir Putin prejav.

Ľudové hlasovania porušujú ruské i ukrajinské zákony

Referendá, ktoré Západ označil ako „podvod“, sa majú konať až päť dní od 23. septembra. Oblasť, na ktorej sa hlasovanie odohráva, predstavuje okolo 15 percent ukrajinského územia.

Predstavitelia Západu uviedli, že referendá sú nezákonné a Západ ich neuzná. Americký prezident Joe Biden označil referendá za „falošné“. Uviedol, že zo strany Ruska ide „o falošnú zámienku na pokus o násilnú anexiu časti Ukrajiny, čo je zjavné porušenie medzinárodného práva vrátane Charty Organizácie Spojených národov.“ Biden avizoval, že so spojencami bude pracovať na ďalších sankciách voči Rusku.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Ruskojazyčná BBC pripomína, že referendum porušuje ruské i ukrajinské zákony. V Rusku je možné iniciovať a organizovať referendum, lehota na jeho prípravu je však štyri mesiace. Čo sa týka ukrajinských právnych predpisov, článok 73 ukrajinskej ústavy stanovuje, že o otázke zmeny územia krajiny možno rozhodnúť len v celoukrajinskom referende.

Za „správne“ hlasovanie úplatok 

Podľa Ukrajiny boli spozorované podvody, hlasovať mali ľudia, ktorí sú nezvestní alebo sú na fronte. Hlásené boli aj zapojenia sa do referenda bez toho, aby mali hlasujúcu potrebné doklady. Ďalší mali hlasovať viackrát.

Ruskojazyčná verzia Rádia slobodná Európa priniesla svedectvo obyvateľa Chersonskej oblasti, ktorý tvrdí, že obyvateľom bol ponúkaný úplatok, ak hlasovali za pripojenie k Rusku. „Odmena“ mala predstavovať 40 000 rubľov, čo je zhruba 713 eur.

Obyvatelia tiež majú zažívať „návštevy“, ktoré ich vyzývajú, aby hlasovali v referende.

Očakáva sa, že referendá dopadnú v prospech pripojenia sa k Rusku.

„Polovica obyvateľstva utiekla z Doneckej oblasti kvôli ruskému teroru a neustálemu ostreľovaniu, tí hlasovali proti Rusku svojimi nohami a druhá polovica bola podvedená a vystrašená,“ povedal pre Euronews guvernér Donecka Pavlo Kyrylenko. Kyjev oznámil, že referendá neuzná a situáciu nezmenia.

Územia chcú od administratívnych hraníc napriek tomu, že ich ani len neovládajú 

Proruských lídrov podporovaných Kremľom, ktorí organizujú referendá, netrápi ani fakt, že ani jedno územie neovládajú celé. Napríklad v Záporožskej oblasti ruské jednotky nekontrolujú viac ako polovicu regiónu a ani jeho hlavného mesta Záporožia.

Okupačné orgány regiónov Cherson aj Záporožie zároveň vyhlásili, že po referende sa tieto regióny stanú súčasťou Ruska v rámci svojich administratívnych hraníc.

Rusko tvrdí, že na obranu anektovaných území môže použiť aj zbrane hromadného ničenia. Na anektované územia sa bude sťahovať ruská jadrová doktrína.

Strela Iskander
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Al Jazeera pripomína, že v prípade, ak by sa anektované územia stali súčasťou Ruskej federácie, hrozilo by, že Rusi budú vnímať útok na ne ako na útok na Rusko.

Ruská jadrová doktrína umožňuje použitie takýchto zbraní, ak je napadnutý jadrovými alebo inými zbraňami hromadného ničenia, alebo ak ruský štát čelí existenčnej hrozbe konvenčnými zbraňami.

Spojené štáty už varovali Rusko pred použitím jadrových zbraní. K varovaniam malo dôjsť aj súkromne, potvrdil Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

„Ak Rusko prekročí medze, bude to pre neho mať katastrofálne následky. Spojené štáty odpovedia rázne,“ uviedol Sullivan pre televíziu NBC News.

Zdroje: The White House, BBC, Rádio slobodná Európa, Euronews, Al Jazeera, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá