Rusi sa môžu uchýliť ku krutému útoku. Atómovú zbraň nevytiahnu, je to ešte zákernejšie

  • Administratíva USA varuje pred ďalšími ruskými krokmi
  • Tie môžu zahŕňať chemické zbrane na Ukrajine
  • Rusko však tvrdí, že takéto vybavenie v arzenáli nemá
Zbrane smerujúce na Ukrajinu, Vladimir Putin
TASR/AP, Johnson Lai, Vladimir Smirnov
  • Administratíva USA varuje pred ďalšími ruskými krokmi
  • Tie môžu zahŕňať chemické zbrane na Ukrajine
  • Rusko však tvrdí, že takéto vybavenie v arzenáli nemá

V kruhoch administratívy USA existujú obavy z možného použitia chemických zbraní vo vojne na Ukrajine. Rusi by sa podľa predstaviteľov mohli uchýliť k tomuto kroku v prípade, že ich jednotky budú i naďalej prehrávať na frontoch. Agentúra TASR o tom informuje na základe rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá cituje spravodajský časopis Politico.

Vo svojom článku sa Politico odvoláva na šiestich nemenovaných predstaviteľov administratívy prezidenta USA Joea Bidena a ministerstva obrany USA.

Washington sa podľa týchto zdrojov domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin sa môže uchýliť k zbraniam chemickým – a nie k jadrovým, pred ktorých nasadením do vojny na Ukrajine ho už predtým americkí predstavitelia varovali.

Spojené štáty údajne diskutujú so spojencami o potrebe pripraviť sa na takýto vývoj a mobilizovať zdroje a investície do výroby systémov na detegovanie použitia nebezpečných chemických látok.

Politico však zároveň zdôrazňuje, že americká rozviedka nateraz nemá poznatky o príprave chemického útoku zo strany Ruska.

Americká Národná bezpečnostná rada (NSC) odmietla tvrdenia magazínu Politico komentovať.

V prípade, že by sa Rusko predsa len rozhodlo použiť chemické zbrane, podľa predstaviteľov USA s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o ich otvorené a demonštratívne použitie – môžu byť použité látky, ktoré sa v následnej analýze ťažko dokazujú.

Rusko tvrdí, že chemické zbrane nemá

RFE/RL súčasne pripomenula, že Rusko popiera, že má chemické zbrane.

Nezávislí vyšetrovatelia a západné krajiny však tvrdia, že ruské tajné služby – zrejme na príkaz kremeľského vedenia – použili nervovoparalytickú látku typu novičok pri niekoľkých pokusoch o atentát na „nepohodlné osoby“ vrátane opozičného politika Alexeja Navaľného. Ruské úrady tieto tvrdenia popierajú.

Politico poznamenal, že Rusko je spájané aj s použitím chemických zbraní v Sýrii: USA svojho času obvinili Moskvu, že pomáha sýrskej vláde zahladiť dôkazy o používaní zakázanej munície počas občianskej vojny v Sýrii.

Moskva zasa opakovane obvinila Ukrajinu a západné krajiny z prípravy provokácií s použitím zbraní hromadného ničenia – takzvanej špinavej bomby a chemických či biologických zbraní. Pre tieto svoje tvrdenia však Rusko dôkazy neposkytlo.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Politico pripomína, že Pentagón tento rok na jeseň vyslal do krajín východnej Európy tímy, aby preverili pripravenosť na implementáciu štandardných postupov v prípade chemickej alebo biologickej hrozby.

Medzitým Spojené štáty v rámci bezpečnostnej pomoci poskytli Kyjevu chemické, biologické a jadrové ochranné prostriedky v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Predstavitelia americkej administratívy tiež presadzujú prepracovanie prístupu USA k prevencii a reakcii na potenciálne útoky chemickými zbraňami zo strany rôznych aktérov vrátane Ruska.

V anektovaných oblastiach rozdávajú pasy

Rusko vydalo obyvateľom štyroch ukrajinských oblastí, ktoré boli v októbri anektované po predchádzajúcich „referendách“, viac ako 80 000 cestovných pasov. Vo štvrtok o tom informovalo ruské ministerstvo vnútra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Od pripojenia štyroch (ukrajinských) regiónov k Ruskej federácii a v súlade s platnou legislatívou získalo viac ako 80 000 ľudí ruské pasy,“ uviedla Valentina Kazakovová, ktorá má na ruskom ministerstve vnútra na starosti problematiku migrácie.

Rusko v septembri uskutočnilo v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti pseudoreferendá o pripojení týchto regiónov k Rusku, čo tamojší obyvatelia podľa oficiálnych výsledkov schválili.

Ruský prezident Vladimir Putin následne na základe výsledkov referend začiatkom októbra podpísal zákony a pripojení týchto štyroch ukrajinských oblastí k Ruskej federácii.

Tento „pokus o nelegálnu anexiu“ odsúdila Organizácia Spojených národov a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby neuznalo zmeny hraníc ohlásené Ruskom.

Agentúra AFP pripomína, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára Kremeľ uľahčil obyvateľom Ukrajiny získanie ruského občianstva a povolil držiteľom ukrajinských pasov pracovať a neobmedzene sa zdržiavať na území Ruska.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá