Rusi vytiahli Potemkinovské bombardéry. Dúfajú, že Ukrajincov to zmätie

  • Lietadlá maľujú na pristávacích dráhach, aby poskytli klamlivé informácie ukrajinským dronom
  • Danú informáciu potvrdzujú aj satelitné snímky
Namaľované ruské lietadlo
Lietadlá namaľované na zemi môžu slúžiť ako obranný trik, Reprofoto: X/Clash Report
  • Lietadlá maľujú na pristávacích dráhach, aby poskytli klamlivé informácie ukrajinským dronom
  • Danú informáciu potvrdzujú aj satelitné snímky

Lietadlá, ktoré sa podľa aktuálnych satelitných snímok nachádzajú na pristávacích dráhach ruských vojenských letísk, nie sú skutočné. Podľa analytikov ide o obranný trik zo strany Ruska. Ten môže spôsobiť dezinformácie ukrajinských dronom monitorujúcim situáciu.

Spomínané satelitné snímky poukazujú na vojenské letisko Engels v ruskej Saratovskej oblasti, kam umiestňujú bombardéry Tu-95MS. 

 

The Drive uvádza, že základňa sa za posledný rok stala terčom opakovaného útoku. Keďže sa ukrajinské zbrojné schopnosti rýchlo vyvíjajú, rýchlo sa vyvíjajú aj jej schopnosti zasiahnuť hlboko v Rusku pomocou miestnych sabotážnych a dronových útočných tímov. 

Satelitné snímky Planet Labs zhotovili 29. septembra. Zobrazujú dvojrozmerné návnady zdobené na Engelsovom asfalte. Rozhodne stojí za zmienku, že môže ísť aj o nejaký druh látky alebo plátna s nízkym profilom, alebo dokonca inú návnadu, ale má malý až žiadny vertikálny rozmer, takže najpravdepodobnejšia ide skutočne o farbu.

„Odborníci, ktorí analyzovali tieto fotografie, sa domnievajú, že ruská armáda začala používať inštrumentálne návnady. Maľujú siluety bombardérov na asfaltovú plochu svojej leteckej základne,“ informoval taktiež portál BulgarianMilitary.com

Zdôrazňujú však, že takáto taktika pravdepodobne nepovedie k omylu vesmírnych satelitov s ich vynikajúcimi schopnosťami sledovania. 

Nová obranná stratégia ruskej armády taktiež zahŕňa používanie automobilových pneumatík na ochranu lietadiel. Tieto pneumatiky umiestňujú na trup a krídla. Poskytujú tak dodatočnú vrstvu ochrany pred útokmi ukrajinských dronov. 

Lietadlá namaľované na zemi predstavujú nový krycí manéver

Maľované návnady môžu mať množstvo ľubovoľných cieľov. Primárny pravdepodobne oklame satelity. V skutočnosti však naruší akékoľvek ukrajinské úderné operácie ešte predtým, než budú vykonané, a to tým, že poskytnú chybné údaje o zacielení.

To však zjavne nebude fungovať, pretože aj obmedzené komerčné satelitné snímky s vysokým rozlíšením dokážu jasne rozlíšiť medzi siluetami a skutočnými lietadlami. Použitie viacerých spravodajských zdrojov, ako sú satelitné snímky radaru so syntetickou apertúrou (SAR), by objasnilo, že cieľ nie je trojrozmerný objekt.

Najnovšie snímky poukazujú aj na nové ruské hangáre postavené na ochranu lietadiel pred potenciálnymi útokmi dronov. Lietadlá uskladnené v týchto provizórnych hangároch zvyčajne predstavujú modely ruských stíhačiek alebo vyradených lietadiel. 

Rad kovových stĺpov prebieha pozdĺž rozpätia krídel lietadiel, pričom ďalšie stĺpy sú zosilnené v 45-stupňovom sklone. Infúzia kovových trámov ich opevňuje a stĺpy napokon prechádzajú pod 45-stupňovým uhlom cez každú stranu hangáru. 

Hangáre majú taktiež aj viditeľnú krížovú sieť, ktorá poskytuje lietadlu primárny štít proti útokom dronov. Zdá sa, že túto taktiku inšpirovali skoré vojnové postupy zabaľovania ťažkých pozemných bojových vozidiel ochrannými kovovými mrežami alebo podomácky vyrobenými klietkami. 

Kvôli nájazdom ukrajinských bezpilotných lietadiel muselo ruské velenie premiestniť strategické lietadlá hlboko do krajiny, ďaleko mimo dosahu dronov vypustených z ukrajinského územia. Potenciálna hrozba raketových útokov však objasňuje, prečo sa žiadne obranné opatrenie nepovažuje za nadbytočné.

Zdroje: The Drive, BulgarianMilitary.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá