Ruské taktiky sú na smiech: Ikonický bombardér chránia pomocou bežných pneumatík (FOTO)

  • Ukrajinské drony vstupujú do vzdušného priestoru Ruska
  • Dochádza k útokom na armádnu logistiku a Rusko sa snaží chrániť pneumatikami
  • Pokrýva nimi lietadlá
Ruský bombardér Tupolev Tu-95, na ktorý Rusi dávajú pneumatiky
Wikimedia Commons/RAF/MOD
  • Ukrajinské drony vstupujú do vzdušného priestoru Ruska
  • Dochádza k útokom na armádnu logistiku a Rusko sa snaží chrániť pneumatikami
  • Pokrýva nimi lietadlá

Rusi sa od začiatku ich súčasnej invázie na Ukrajinu viackrát objavili vo svetle otáznych taktík. Evidovali sme neúspešné snahy o prekročenie rieky Donec, pri ktorej stratili celý prápor, alebo výrazné straty spôsobené 15-ročným chlapcom. No tentokrát sa pokúsili objaviť novú metódu na obranu svojich lietadiel proti dronom.

Portál Newsweek totiž poukázal na satelitné snímky, ktoré kolujú na sociálnych sieťach. Tie ukazujú ruský strategický bombardér Tu-95. Na jeho krídlach si však môžeme všimnúť neobvyklý dizajnérsky doplnok. Má ich pokryté pneumatikami z áut.

Ide o snímku z 1. septembra, ktorá sa na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, objavila v nedeľu (3. 9.). Uverejnil ju profil Tatarigami_UA. Ten sa vo svojom popise označuje za ukrajinského vojenského dôstojníka v zálohe.

„Pripravte sa, pretože Rusi opäť predviedli bezkonkurenčnú inováciu. To, na čo sa pozeráte, je satelitná snímka so strategickým bombardérom TU-95 pokrytým pneumatikami. Tie majú podľa nich (Rusov) chrániť strategické bombardéry pred dronmi,“ píše profil.

Zároveň poskytol ďalšiu fotografiu odlišného lietadla s rovnakými inovatívnymi prvkami. Uviedol, že ruské sily túto taktiku nasadzujú na vojenskom letisku v Engels. To sa nachádza vyše 800 kilometrov juhovýchodne od Moskvy. Má ísť teda o pokusy odradiť Ukrajincov od útokov pomocou bezpilotných lietadiel.

Pneumatiky by vraj mohli mať za úlohu zmiasť rozpoznávacie systémy bezpilotných lietadiel. Menia totiž ich tvar či farbu, čo môže predstavovať problémy pre AI, ktorou drony disponujú.

Prečo sa brániť?

Newsweek pripomína, že Ukrajinci v posledných týždňoch podnikajú dronové nálety na ruskú armádnu logistiku. O ukrajinských akciách sme ťa informovali v tomto článku.

Koncom augusta takto došlo k zničeniu štyroch ruských vojenských dopravných lietadiel Ilušin-76 umiestnených na letisku v meste Pskov na západe Ruska. Útok spôsobil aj mohutný požiar, obete si však nevyžiadal a úrady medzičasom hlásili, že požiar dostali pod kontrolu.

Ukrajina za tieto útoky neprijala zodpovednosť, čo je v súlade s politikou Kyjeva dištancovať sa od útokov na ruskej pôde.

Ďalšie taktiky

Z predchádzajúcich analýz vyplýva, že Rusko sa už pokúšalo brániť pomocou „inovatívnych taktík“ viackrát. V júni napríklad web Open-Source Intelligence (OSINT) a námorný analytik H. I. Sutton uviedli, že Moskva sa pokúša zamaskovať svoju čiernomorskú flotilu pomocou maskovacích taktík podobných tým, ktoré sa používali počas druhej svetovej vojny, pripomína Newsweek.

V skratke, ruské námorníctvo namaľovalo provu a kormu jednej zo svojich dvoch fregát triedy Admirál Grigorovič. Tá sa nachádza v Čiernom mori. Podľa experta Suttona šlo taktiež o pokus brániť sa proti ukrajinským dronom.  

Pri tejto taktike ide zrejme o snahu „zmiasť (ukrajinských) prevádzkovateľov dronov tak, aby si plavidlá pomýlili s menej hodnotným cieľom“, napísal Sutton.

Poznamenal, že počas druhej svetovej vojny rovnakú taktiku používalo nemecké námorníctvo. Konkrétne medzi rokmi 1935 a 1945 maľovalo svoju bojovú loď K.M.S. Bismarck podobným spôsobom v snahe zmiasť pozorovateľov. Nemci sa tak pokúšali tajiť či už veľkosť alebo identitu svojho plavidla.

Zdroje: Newsweek, Twitter/Tatarigami_UA, Archív SIU, Newsweek, Twitter/MT Anderson

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá