Rusko vidí za vyhostením 18 diplomatov z Česka „americkú stopu“. Pomsta už prišla, 20 českých diplomatov v Rusku končí

  • Rusko na bezprecedentný krok Česka odpovedá, vidí za ním americkú stopu
  • České orgány v tejto súvislosti dokonca prekonali svojich pánov zo zámoria, uvádzajú Rusi
ruská ambasáda rusko putin
Policajt kráča okolo posteru, ktorí umiestnili demonštranti na bráne ruského veľvyslanectva v Prahe 16. apríla 2021. Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb., TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Rusko na bezprecedentný krok Česka odpovedá, vidí za ním americkú stopu
  • České orgány v tejto súvislosti dokonca prekonali svojich pánov zo zámoria, uvádzajú Rusi

Rusko dôrazne protestuje voči postupu českých orgánov, ktoré sa v sobotu rozhodli vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, identifikovaných ako dôstojníci tajných služieb.

Moskva prijme „odvetné opatrenia, vďaka ktorým si autori tejto provokácie uvedomia svoju plnú zodpovednosť za zničenie základov normálneho rozvoja vzťahov medzi našimi krajinami,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku ruského ministerstva zahraničných vecí zverejnenom na jeho webovej stránke, uvádza TASR.

Česko vyhosťuje ruských diplomatov a hovorí o terorizme. Rusi sa nás snažia destabilizovať, naznačuje Korčok

Prichádza pomsta

Rozhodnutie českej vlády považuje rezort ruskej diplomacie za bezprecedentné. Dôvody vypovedať 18 zamestnancov ruského veľvyslanectva, ktorým má byť podiel ruských tajných služieb na výbuchu vo vojenských skladoch v obci Vrbětice v roku 2014, označil za „neopodstatnené“ a „pritiahnuté za vlasy“. „Je to o to absurdnejšie, že česká vláda už predtým pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili,“ konštatuje sa vo vyhlásení ministerstva.

Tento nepriateľský krok je podľa neho pokračovaním série protiruských opatrení, ktoré Česká republika podnikla v posledných rokoch. „Nemožno prehliadnuť ani americkú stopu. V snahe ulahodiť USA v súvislosti s nedávnymi americkými sankciami uvalenými na Rusku české orgány v tejto súvislosti dokonca prekonali svojich pánov zo zámoria,“ píše sa v stanovisku.

20 českých diplomatov končí

Rusko vyhostí 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve, ako odvetu za sobotňajšie vypovedanie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe. Oznámil to v nedeľu český vicepremiér Jan Hamáček, ktorého citoval český Deník N.

Rozhodnutie o vypovedaní 20 zamestnancov českého veľvyslanectva bolo tlmočené v nedeľu večer veľvyslancovi v Moskve Vítězslavovi Pivoňkovi, ktorého si predvolali na ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Veľvyslanec Pivoňka sa vrátil z ruského ministerstva zahraničných vecí. Informovali ho, že ruská strana vyhosťuje 20 pracovníkov českej ambasády v Moskve. Termín na opustenie Ruskej federácie bol stanovený do zajtrajšej polnoci,“ uviedol pre web Blesk Zprávy Hamáček, ktorý je aj ministrom vnútra a dočasne vedie i rezort diplomacie ČR.

Podľa Hamáčka v pondelok zasadne krízový štáb ministerstva zahraničných vecí ČR, ktorý by mal vyslať do Moskvy letecký špeciál, aby dopravil vyhostených českých občanov naspäť do vlasti.

Vyhostenie pracovníkov ruskej ambasády, ktorí boli identifikovaní ako agenti tajných služieb, súviselo s vyšetrovaním výbuchov muničných skladov v obci Vrbětice z roku 2014. Podľa českého premiéra Andreja Babiša existuje dôvodné do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení dôstojníci ruskej GRU. Rusko označilo tieto tvrdenia za absurdné a avizovalo, že na krok českej strany náležite zareaguje.

Česko podporili aj proruskí politici

Viacerí možno očakávali, aká bude reakcia napríklad českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý je celkom známy svojimi proruskými krokmi a vyjadreniami. Ten však po informovaní vyhostenie ruských diplomatov podporil. „Prezident nám vyjadril absolútnu podporu,“ oznámil Andrej Babiš. Politická scéna je, zdá sa, v tomto jednotná.

Niektorí českí politici pripomenuli, že tieto podozrenia sa objavili už predtým. Niektorí doslova hovoria o terorizme, jasnom útoku či nepredstaviteľnom zásahu do suverénneho štátu, a reakcia vyhostiť 18 ruských diplomatov je podľa opýtaných politikov adekvátna. „Je potrebné tieto obvinenia predložiť v Poslaneckej snemovni, ak by sa potvrdili, je to jasný teroristický útok,“ prehlásil napríklad šéf SPD Tomio Okamura, aj u nás známy svojimi viacerými, napríklad proti-migračnými vyjadreniami.

Babiš chce svetu ukázať, čo je Rusko zač

Česká vláda v pondelok prerokuje správu tajných služieb, ktorá obsahuje informácie o účasti agentov ruskej rozviedky GRU na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014. V nedeľu to oznámil premiér Andrej Babiš s tým, že požiadal o odtajnenie dokumentu pre verejnosť. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz, uvádza agentúra SITA.

Predseda českej vlády uviedol, že dokument dostal v piatok o 16:45 ako „definitívnu správu“ Bezpečnostnej informačnej služby (BIS). Okamžite podľa svojich slov informoval „okolie prezidenta“ Miloša Zemana, s ktorým sa v sobotu popoludní aj s vicepremiérom Janom Hamáčkom stretli v Lánoch. Večer Babiš s Hamáčkom oznámili reakciu českej strany, a teda vyhostenie 18 ruských diplomatov, ktorých české služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb. Samotný Zeman sa k informáciám vyjadrí až budúcu nedeľu

Na rokovaní vlády sa ministri oboznámia s daným materiálom. Pozvanie na stretnutie dostal aj šéf BIS Michal Koudelka.

Medzičasom sa pred veľvyslanectvom Ruskej federácie v pražskom Bubenči zišlo na proteste niekoľko desiatok ľudí. Podľa Noviniek ich okolo 15:00 bolo zhruba sto. Na stretnutie vyzval predseda hnutia Milion chvilek Benjamin Roll. Účastníci mali transparenty s nápismi ako „Zeman je zradca“, „Putin je vrah. Nič sa nemení“ alebo „Za ohňostroj sa platí“. Podľa TV Nova museli zasiahnuť aj ťažkoodení policajti, demonštrácia však bola hlavne pokojná.

Protesty sa pritom pred veľvyslanectvom začali už v noci. Okolo druhej hodiny zhruba desiatka ľudí vyliala na stenu u vstupnej brány vedrá kečupu, ktorý má symbolizovať krv dvoch obetí výbuchu. Policajti odviezli na stanicu sedem ľudí, aby podali vysvetlenie, uvádza portál TN.cz.

Zdroje: TASR, SITA, Novinky.cz, TVNova

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech