Ružinov bude zelenší. Vyrastie tu unikátny jedlý park či mestské včelíny

  • Ružinov dostane novú tvár v podobe moderného "zeleného" projektu. Nejde pritom len o obyčajný park so zopár stromami, ale oveľa viac.
dcqacqa
OZ Zelená Bratislava
  • Ružinov dostane novú tvár v podobe moderného "zeleného" projektu. Nejde pritom len o obyčajný park so zopár stromami, ale oveľa viac.

Niežeby sme v Bratislave mali dostatok parkov. Tých pekných a udržiavaných je skutočne ako šafranu. Zmeniť to má práve tento projekt, ktorý v obľúbenej časti Bratislavy vytvorí ukážkový eko areál. Na rohu Tomášikovej a Ružinovskej ulice by mala vzniknúť obrovská zelená plocha s vybudovaným ekosystémom zadržiavania dažďovej vody a dažďovou záhradou, včelíny pre mestské včely a taktiež biotop pre vtáctvo.

V tomto prípade už nejde len o utópiu, ako to často z podobných návrhov a vizualizácií poznáme. Projekt s názvom Park Ružinov, ktorý je prvou etapou Ružinovského bulváru, je už v plnom prúde a prebieha architektonická štúdia a plánovanie realizácie. Prvé včelie úle by mali osadiť na streche tunajšej Paneurópskej vysokej školy už v najbližších dňoch a nové stromy by tu mali začať sadiť v máji, informoval portál Ružinovské echo.

Foto: OZ Zelená Bratislava

Nevyužívanú zelenú plochu pre Paneurópskou univerzitou dnes využívajú prevažne psíčkari. Pre nich tu po novom vybudujú samostatný oddelený výbeh pre psy. Predíde sa tak večnému sporu o to, či pes patrí do parku alebo len znečisťuje prostredie, v ktorom sa hrajú deti. Pre deti, ale aj pre psov, tu budú k dispozícii moderné ihriská, zrejme z prírodných materiálov, a pre celé rodiny miesta vyhradené na grilovanie.

Hovorí sa aj o jedlom parku. Prečo? Budú tu totiž rásť jedlé bylinky a ovocné stromy, z ktorých si obyvatelia budú môcť kedykoľvek odrhnúť plody a vychutnať si tak desiatu v podobe jablka či čerešní. Unikátom bude aj jazierko a ZENová relaxačná časť. Ide o projekt, ktorý v Bratislave nemá obdoby a jeho výsledkom by mal byť ten najkrajší park v šírom okolí, alebo podľa slov iniciátorov: „Jedlý, multifunkčný, esteticky pôsobivý a vytvárajúci ideálne podmienky pre budovanie sociálnych vzťahov“.

Foto: Google Street View

Za projektom stoja iniciatívy OZ Zelená Bratislava a OZ Kreatívna brána, ktoré vyzvali obyvateľov Ružinova a ďalších Bratislavčanov, aby rozhodli, či by chceli namiesto nových budov v tejto lokalite zelený park. Obyvatelia s nápadom takmer jednohlasne súhlasili a pridali sa aj poslanci. Tí na projekt prispeli formou poslaneckých priorít celkovo sumou 190-tisíc eur, čo je viac ako polovica z odhadovanej sumy za realizáciu, ktorú bude mať na starosti mestská firma GIB.

Na lukratívnom pozemku pred Paneurópskou vysokou školou, na ktorom je plánovaná výstavba parku, mal pôvodne stáť developersky projekt. Namiesto toho tu vyrastie malý mestský raj, ktorý prinesie čistejší vzduch, priestor pre oddych a relax a únik z betónovej džungle.

Foto: OZ Zelená Bratislava

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech