S touto technikou som skrátil svoj pracovný čas o viac ako polovicu!

Martin Bohunický / 6. októbra 2015 / Lifehacking

Zvykol som pracovať fakt veľa – 60,80, ale aj 100 hodín týždenne. Moja práca bola z veľkej časti to, čo ma definuje. Aspoň som si to myslel.

 

Bol som na seba ohromne pyšný a chválil som sa ľuďom, ako strašne som zaneprázdnený a ako veľa mám toho urobiť.

Znie ti to povedomo?

 

 

Keď sa obzriem späť, uvedomujem si, že som v sebe snažil len vyplniť určitú prázdnotu. Mohol som pracovať aj nonstop, no zdalo sa, že to prázdno nikdy nezaplním. Vlastne som sa cítil horšie. 

 

Povedal som si dosť.

 

Zastavil som sa a prehodnotil svoj život. Premýšľal som nad tým, čo vlastne chcem. Zistil som, že práca bola pre mňa dôležitá, pretože som sa chcel cítiť produktívne. Rozhodol som sa urobiť zmenu.

 

Odkedy pracujem, snažím sa pracovať inteligentnejšie, nie tvrdšie. Snažím sa urobiť čo najviac pri najmenšom časovom vyťažení. Sú zadania, ktoré ma napĺňajú a sú zadania, ktoré ma ničia. No vďaka svojmu plánu mám viac času na všetko, čo mám rád – priateľov, rodinu, šport, knihy. Špeciálne knihy.

 

 

Snažím sa čítať také, ktoré ma niekam posunú. Čítal som snáď všetko na tému efektívnej práce. Niektoré techniky som aplikoval úspešne, iné boli fiaskom. No postupom času som si zo všetkého skladal puzzle a vyvinul systém ako na mieru pre mňa.

 

Tu je môj systém. Môžeš ho nasledovať, ale ideálne sa len inšpiruj a zostav si ty presne to, čo ti vyhovuje.

1. Vyberiem si úlohu

2. Nastavím časovač na 25 minút

3. Pracujem dovtedy, kým časovač nezačne zvoniť, alebo nedokončím úlohu

4. Dám si 5 minút pauzu

5. Opakujem krok 1-4 trikrát, potom si dám 15 minút pauzu.

Vyzerá to totálne jednoducho, však? Možno si myslíš, že 25 minút práce je nič. Ale rozprávame sa o 25 minútach sústredenej práce na jedinú úlohu. Žiadny multitasking, žiadne maily, žiadne telefonáty, žiaden facebook. Nič!

 

Chcelo to zvyknúť si. Týchto 5 vecí mi pomohlo.

– Kuchynský časovač

– Airplane mode na mobile

– Miesto na prácu a kvalitné slúchadlá Marshall

– 10 minút každé ráno na naplánovanie dňa

– 30 minút každú nedeľu večer na zhodnotenie týždňa a naplánovanie ďalšieho.

 

Teraz si predstav, že si takýchto 25-minútových cyklov dáš denne 8. Cez pracovný týždeň je to 1000 minút práce. A to je približne 16,7 hodín práce týždenne. Tak čo, ideš do toho so mnou?

 

zdroj: medium.com

Pridať komentár (0)