Šafárikovo námestie v Bratislave zaplnili bicykle

  • Podujatie „Na bajku do mesta“ pripravilo v rámci Európskeho týždňa mobility kultúrno-športový zážitok.
collagebajk
  • Podujatie „Na bajku do mesta“ pripravilo v rámci Európskeho týždňa mobility kultúrno-športový zážitok.

Špeciálne poschodové bicykle, cyklojoga, jazda na nákladných bicykloch či výroba cukrovej vaty, ktorú si treba odšliapať na pedáloch. To všetko mohli zažiť návštevníci udalosti „Na bajku do mesta“ v sobotu 17. septembra na Šafárikovom námestí v Bratislave.

na-bajku-do-mesta_01-copy

Akcia symbolicky ukončila letnú sezónu s mobilnou aplikáciou „Všetci na bajk“, vďaka ktorej môžu športovci a nadšenci cyklistiky plánovať svoje výlety.

Vyžrebovali sme výhercov troch hodnotných bicyklov od slovenského výrobcu a ďalších cien ako dresy, športové doplnky či cyklozájazdy. Výhry získali aj jazdci, ktorí navštívili cez našu aplikáciu najviac miest, a to buď za celé leto alebo za osem hodinový pretek,“ vysvetľuje organizátorka podujatia a manažérka projektu „Všetci na bajk“ Daniela Kollárová.

na-bajku-do-mesta_10-copy

Dôležitou súčasťou bola aj diskusia o budúcnosti mestskej cyklistiky s predstaviteľmi Cyklokoalície a kuriérskej spoločnosti Švihaj Šuhaj.

Kým v zahraničí navrhujú komplexné riešenia ulíc, u nás stále veríme, že automobilová doprava ponúka riešenie. My ho však vidíme v kvalitnej sieti cyklotrás, fungujúcej mestskej hromadnej doprave, rešpektovaní autobusových pruhov a kvalitných verejných priestoroch pre peších,“ vykresľuje situáciu aktivista Tomáš Peciar z Cyklokoalície.

na-bajku-do-mesta_05-copy

K podpore zelenej dopravy sa pridáva aj rodinné vydavateľstvo Dajama, ktoré stojí za aplikáciou „Všetci na bajk“ i akciou „Na bajku do mesta“. „Impulzom k vytvoreniu pomôcky pre smartfóny, je vzťah našej rodiny k životnému prostrediu a zvýšený záujem o mapy a publikácie pre cyklistov,“ hovorí organizátorka podujatia a zástupkyňa vydavateľstva Daniela Kollárová.

Tí, ktorí si aplikáciu stiahli, mohli s ňou súťažiť od 6. júla do 31. augusta. Novinka je aj po skončení súťaže bezplatne dostupná na App Store a Google Play obchodoch.

na-bajku-do-mesta_08-copy

Do dnešného dňa si ju stiahlo približne 2-tisíc ľudí a v lete vďaka nej najazdili viac než 2276 hodín na bicykli. Budúci rok plánujú jej realizátori rozšírenie na celé Slovensko.

zdroj článku, fotografií a titulnej fotografie: archív Ela Dekánková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK