SCUBSTER – miniponorka pre každého!

Lukáš Timko / 20. septembra 2015 / Tech a inovácie

Najprv to mal byť bicykel, potom loď s pedálmi, následne pedálmi poháňané lietadlo a teraz, vďaka tímu francúzskych inžinierov pod vedením Stephana Roussona, má svet pedálmi poháňanú ponorku. Táto pedálová miniponorka, s prezývkou „Scubster“, je plne poháňaná ľudskou silou a navrhnutá tak, že potápačovi stačí na pohyb pod vodou iba pedálovať.

 

Plavidlo používa systém dvoch vrtulí, roztáčaných reťazou, ktorá ich spája s pedálmi. Podľa kondície potápača dokáže Scubster dosiahnuť rýchlosť až 8km za hodinu pri ponore 6 metrov. Tieto limity ju robia perfektným plavidlom na podmorské potápanie pri koráloch a vychutnávanie si podmorského sveta.

 

 

Vzhľadom na to, že kokpit Scubstera nie je vodotesný, musí mať pilot oblečenú celú potápačskú výstroj a teda čas strávený pod hladinou je závislý iba na zásobe kyslíka. Počas testovania v stredozemnom mori bol priemerný čas pod hladinou jedna hodina.

 

Hoci 3,5 m dlhá jednomiestna ponorka skôr pripomína vozidlo preferované nepriateľmi Jamesna Bonda, dizajnér Stephane Rousson verí, že týmto dizajnom zaujme vlastníkov jácht. Hoci táto ponorka je fantastický vynález pre bez-emisné podvodné bádanie, myslíme si, že Scubster bude len ďalšia hračka pre bohatých a slávnych.

 

 

Rousson neostal len pri pedáloch a ľudskom pohone. V dobe elektrických vozidiel posunul projekt Scubstera o pár levelov vyššie. Prednedávnom sa na Kickstartery objavila kampaň na financovanie vývoja Scubstera s elektrickým motorom. Cieľom kampane je do 6. októbra vyzbierať 15 000 eur, ktoré sa použijú na vylepšenie prototypu a financovanie produkcie. Batériami poháňaná miniponorka sľubuje lepšiu manévrovateľnosť a vyššiu rýchlosť najmä vďaka dvom na sebe nezávislým vrtuľám. Podľa Roussona bude elektrický Scubster vhodný pre podmorských archeológov, morských vedcov a pobrežnú stráž.

 

Stephan Rousson je známy aj inými vynálezmi a činmi. V roku 2008 sa tento dizajnér a dobrodruh chcel stať prvým človekov, ktorý prekročí Lamanšský prieliv v pedálmi poháňanej vzducholodi. V polovici cesty však musel svoj pokus vzdať a tak Lamanšský prieliv ostal ním nepokorený. Tento dizajnér, dobrodruh a vynálezca je príkladom vytrvalosti a poučenia sa z neúspechu. Veríme, že jeho kampaň na Kickstartery bude úspešná a projekt elektrického Scubstera bude odrazovým mostíkom k ďalším prelomovým vynálezom.

 

Zdroj: inhabitat.com, gizmag.com, rousson.org

Pridať komentár (0)