Šéfovi sa 4-dňový týždeň nepozdával, skúsil 9-dňový model. Výsledky si nevie vynachváliť

  • 9-dňový pracovný model má podobné výhody ako 4-dňový pracovný týždeň
  • Voľných dní je menej, no benefity podobné
práca, kancelária
freepik
  • 9-dňový pracovný model má podobné výhody ako 4-dňový pracovný týždeň
  • Voľných dní je menej, no benefity podobné

O štvordňovom pracovnom týždni si už zrejme počul. V skratke, pracuješ len 4 dni každý týždeň, no mzda sa ti nemení. Ide o koncept, do ktorého sa počas roku 2022 rozhodlo zapojilo 100 rôznych spoločností v Spojenom kráľovstve a celkovo si ho tak skúsilo 2 600 zamestnancov, písali sme.

Zdá sa, že výsledky sú skutočne skvelé a túto formu práce už vyskúšala aj Slovenská sporiteľňa. Svet však akosi neprikladá veľkú pozornosť ďalšiemu inovatívnemu konceptu, ktorým je takzvaný „9-day fortnight“. V preklade ide o 9-dňový pracovný model a v princípe by malo ísť o 9-dňový dvoj-týždeň.

Ako upozornil portál Kariéra info, v danom modeli teda pracuješ 9 zo 14 kalendárnych dní.

Začiatkom marca tohto roku sa vo Veľkej Británii ukončilo 6-mesačné testovanie konceptu 4-dňového týždňa. Spoločnosti u zamestnancov zaznamenali zvýšenú produktivitu a väčší záujem zo strany potenciálnych zamestnancov.

Samotní pracujúci uvádzajú, že sa im zlepšila kvalita života, píše CNBC

Obavy

Avšak napriek pozitívnym výsledkom testovania pretrvávajú obavy z faktorov ako zisk spoločnosti či zvýšený tlak na pracovníkov v dôsledku vyššieho denného pracovného zaťaženia.

Napríklad Sam Franklin, generálny riaditeľ technologickej spoločnosti Otta, podotýka, že udeľovanie jedného celého voľného dňa navyše sa mu zdalo ako priveľký krok. Pracovný čas sa tak totiž skracuje o 20 percent.

A práve 9-dňový pracovný model by mohol byť v tomto prípade akousi strednou cestou.

Výhody

V praxi tento model funguje tak, že počas 14 kalendárnych dní zamestnanec odpracuje deväť pracovných dní a päť dní má voľno. Ide teda len o jeden pracovný deň voľna navyše, ktorý dostávaš každý druhý týždeň.

Niektoré spoločnosti požadujú od zamestnancov, aby počas klasických pracovných dní odrobili viac hodín a nadrobili si tak na deň voľna, no iné tvrdia, že to pre nich nie je dôležité, pokiaľ výkon zamestnanca ostáva konzistentný.

Podľa webu Personio má zavedenie 9-dňového pracovného modelu viacero výhod. Medzi tie najväčšie patria:

  • Zamestnanci majú každý druhý týždeň o jeden voľný deň naviac. V rozpätí roka to znamená, že zamestnanci získajú k ročnej dovolenke ďalších 26 voľných dní.
  • Zvýšené úrovne produktivity – väčšina spoločností, ktoré koncept odskúšali, uvádzajú, že zaznamenali celkový nárast produktivity.
  • Lepšie duševné zdravie – implementácia 9-dňového pracovného modelu výrazne zlepšuje duševné zdravie a pohodu zamestnanca.
  • Posilnenie značky zamestnávateľa. Deväťdňový pracovný model môže udržať spoločnosť konkurencieschopnú a prilákať nových ľudí.

Nevýhody

Avšak nie je to všetko také ružové a ako uvádza Kariéra info, 9-dňový pracovný model má aj určité nevýhody. Medzi ne najčastejšie patria práve vyšší počet odpracovaných hodín počas pracovných dní, ale aj:

  • nižšia produktivita práce počas „nadčasových“ hodín,
  • nedostatok interakcie v pracovnom kolektíve pre menší počet spoločne stráveného času,
  • komplikácie pri plánovaní pracovných harmonogramov a služieb,
  • nie je to vhodný pracovný model pre všetky odvetvia.

Zváž, či to nestojí za to

Napriek existujúcim nevýhodám však Personio odporúča, aby si spoločnosti tento koncept vyskúšali. Viaceré firmy po jeho zavedení hlásia skvelé výsledky.

Podľa CNBC to vyskúšala aj spomínaná spoločnosť Otta, ktorej riaditeľovi sa nepozdával 4-dňový týždeň. Mnohé z výhod sú podľa tých, ktorí to testovali, podobné štvordňovému týždňu.

To zahŕňa produktivitu, spokojnosť zamestnancov, lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a pocit pohody. Franklin si tiež všimol, že táto téma sa objavovala počas procesu prijímania do zamestnania. Mnohých záujemcov pritiahlo práve zavedenie nového konceptu.

Zdroje: Kariéra info, Personio, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá