Sfalšoval Covidpas a zo strachu zrejme zabil rodinu. Iný muž strieľal po tom, ako ho vyzvali, aby si dal rúško

  • Muž sfalšoval Covidpas a bál sa väzenia, následne zrejme vraždil
  • Strelec zabil dvoch ľudí v centre verejných služieb, zadržali ho
TASR/AP/Artem Taranenko
  • Muž sfalšoval Covidpas a bál sa väzenia, následne zrejme vraždil
  • Strelec zabil dvoch ľudí v centre verejných služieb, zadržali ho

Muž v Nemecku, ktorý je podozrivý z toho, že zavraždil svoju manželku a tri malé deti a následne spáchal samovraždu, sfalšoval Covidpas pre svoju manželku a obával sa, že im preto úrady vezmú deti. V utorok to oznámila nemecká prokuratúra, ktorú citovala agentúra Reuters.

Polícia našla telá dvoch 40-ročných ľudí a troch detí vo veku štyri, osem a desať rokov v sobotu v rodinnom dome v meste Königs Wusterhausenn, ktoré sa nachádza v blízkosti Berlína. Všetci členovia rodiny zomreli v dôsledku strelných poranení.

V rozlúčkovom liste, ktorý zanechal otec rodiny a ktorý neskôr našla polícia, sa uvádza, že muž sfalšoval očkovací certifikát svojej manželky. Jej zamestnávateľ si však všimol, že certifikát nie je pravý, čo vyvolalo u manželského páru obavy, že budú zatknutí a prídu o svoje deti, uviedol prokurátor Gernot Bantleon.

Agentúra AP uvádza, že vyšetrovatelia majú podozrenie, že tento muž zavraždil svoju rodinu a následne spáchal samovraždu. Doteraz totiž nenašli žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že v dome bol v čase vraždy prítomný niekto iný ako členovia rodiny. V dome sa tiež našla zbraň, aj keď zatiaľ nebolo potvrdené, či bol touto zbraňou skutok spáchaný.

K činu pritom prišlo v čase, keď Nemecko v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu pristúpilo k zavedeniu prísnejších opatrení, pričom od minulého mesiaca sa všetci zamestnanci musia v práci preukázať potvrdením o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívnym testom, píše Reuters.

Nemecké úrady tiež minulý týždeň súhlasili s tým, že nezaočkovaným obyvateľom krajiny povolia vstup iba do esenciálnych obchodov, akými sú potraviny, lekárne alebo pekárne, a tiež plánujú zaviesť povinné očkovanie pre niektoré profesie.

Situácia v spoločnosti je napätá

Dvoch ľudí v utorok zabil a troch ďalších zranil strelec, ktorý spustil paľbu v úrade pre poskytovanie verejných služieb v ruskom hlavnom meste Moskva. Informovali o tom mestské orgány a agentúra Interfax, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Výsledkom streľby neznámeho človeka sú dvaja zabití, traja zranení. Vraha zadržali. Vyjadrujem úprimnú sústrasť zraneným a rodinám obetí,“ napísal na Twitteri starosta Moskvy Sergej Sobianin.

Lekári sa zo všetkých síl snažia pomôcť zraneným,“ dodal. Úrady oznámili, že medzi zranenými je aj desaťročné dievča.

Podľa námestníčky moskovského primátora Anastasije Rakovovej došlo k incidentu o 15.00 h miestneho času na recepcii budovy multifunkčného centra verejných služieb v Moskve.

Útočníkom bol podľa nej muž, ktorý prišiel na úrad vybaviť si pas. Podľa zdroja agentúry Interfax začal muž po ľuďoch strieľať po tom, ako ho ochrankár požiadal, aby si nasadil rúško.

Podľa Rakovovej pri streľbe zahynul ochrankár a jeden úradník. Zranenia utrpeli jeden muž a jedna žena a spomínané desaťročné dievča, pričom všetci sú vo vážnom stave.

Ruské ministerstvo vnútra oznámilo, že útočníkom bol 45-ročný obyvateľ Moskvy a po streľbe sa pokúšal ukryť. Už ho odviedli na policajnú stanicu a podstúpi psychiatrické vyšetrenie. 

Príslušníkovi polície, ktorý bol na mieste činu, „sa podarilo útočníka chytiť a neutralizovať“, doplnilo ministerstvo. Niekoľko agentúr zároveň informovalo, že útočníkom bol bývalý vojak. Totožnosť strelca ešte nezverejnili.

Vyšetrovanie prípadu spustil Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, ktorý sa zaoberá závažnými zločinmi. Podľa agentúry AFP sa zločin stal na juhovýchodnom predmestí Moskvy v Riazanskom okrese vo vládnej budove, kde sídli Centrum verejných služieb, v ktorom si občania vybavujú širokú škálu úradných záležitostí.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie