Sfalšovaná štúdia z minulosti spôsobuje, že ľudia sa odmietajú očkovať. Ako vznikol fenomén antivaxu?

  • Choroby zabíjajú dokopy viac ľudí ako všetky vojny na svete, porazili ich až vakcíny
  • Napriek tomu ich viacerí ľudia už od ich počiatku odmietali a šírili o nich dezinformácie a hoaxy
  • Ľudstvo sa nepoučilo ani dnes a mnohí autizmus pripisujú vakcínam, a to na základe 22-ročnej, dávno vyvrátenej a sfalšovanej štúdie
vakcína
Unsplash/CDC TASR/LaPresse via AP/Cecilia Faboiano
  • Choroby zabíjajú dokopy viac ľudí ako všetky vojny na svete, porazili ich až vakcíny
  • Napriek tomu ich viacerí ľudia už od ich počiatku odmietali a šírili o nich dezinformácie a hoaxy
  • Ľudstvo sa nepoučilo ani dnes a mnohí autizmus pripisujú vakcínam, a to na základe 22-ročnej, dávno vyvrátenej a sfalšovanej štúdie

Vakcíny sú dodnes považované za jeden  najväčších úspechov minulého tisícročia. Zachránili milióny životov, vyhubili najsmrteľnejšie choroby, ale aj napriek tomu sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí ich používanie spochybňujú.

Nejde pritom o žiadny fenomén novej doby, kde sa dezinformácie a hoaxy tešia nesmiernej popularite. Strach z očkovania a následné konšpiračné teórie, ktoré o vakcinácii vznikali, môžeme sledovať už od ich úplného začiatku.

Napriek smrteľnosti kiahní, očkovať sa mnohí odmietli

Za otca vakcinácie považujeme anglického lekára Edwarda Jennera, ktorý v 18. storočí začal s očkovaním proti dovtedy najsmrteľnejšej chorobe – pravým kiahňam. Jenner zistil, že pacienti, ktorí predtým prekonali kravské kiahne, sa už nenakazia kiahňami pravými.

KVÍZ: Epidémie boli vždy zabijakom, ľudstvo sa nepoučilo. Vyznáš sa v histórii tak, aby sa nemusela opakovať?

Túto vedomosť sa rozhodol využiť tak, že malému chlapcovi narezal rameno, naočkoval vírus z pľuzgiera zapríčineného kravskými kiahňami, a tak potvrdil následnú imunitu na pravé kiahne. Koncom storočia tak bola vyvinutá prvá vakcína na svete. 

Aj keď tieto metódy zachránili tisíce životov, už zo začiatku sa našli jej odporcovia. Medzi základný argument proti očkovaniu patrilo to, že celá metóda je protikresťanská, pretože pochádzala zo zvieraťa.

Vakcinácia sa postupne uplatňovala čoraz častejšie, voči čomu sa začalo búriť viac ľudí s tým, že očkovanie porušuje ich osobnú slobodu. Napätie sa ešte viac zhoršovalo, keď vláda Veľkej Británie zaviedla povinné očkovanie.

K antivaxerom sa pridávali aj známe osobnosti

V polovici 19. storočia sa museli zaočkovať všetky batoľatá do troch mesiacov. V roku 1867 sa tento vek zvýšil na 14 rokov a odmietnutie očkovania sa trestalo pokutou.

Tieto zákony sa stretli s takmer okamžitým odporom. Rodičia vyžadovali právo na kontrolu zdravia ich detí, a tak vznikali spolky a ligy proti očkovaniu. Usporadúvali sa dokonca aj protesty.

Medzi jeden z najväčších patrí ten z roku 1885, kedy sa malo v meste Leicester stretnúť až 100-tisíc ľudí s transparentmi, detskou rakvou a figurínou predstavujúcou Jennera.

Zaznamená sú aj prípady, kedy sa matka dala radšej zavrieť do väzenia, miesto toho, aby boli zadržané a zaočkované jej deti.

Antivaxeri si postupne vydobyli svoje, a tak koncom 19. storočia boli pokuty pre rodičov, ktorí sa rozhodnú nezaočkovať svoje deti, definitívne zrušené.

zdroj: Wikipedia/James Gillray/Library of Congress

Medzi najnákladnejšie argumenty odmietačov očkovania patrilo napríklad tvrdenie, že vakcíny sú vlastne to, čo ľudí robí chorými, keďže je človeku po nich zle.

Vinili doktorov, že za vakcináciou ich ženie len vlastná túžba po zisku, spochybňovali účinnosť Jennerovej vakcíny a presadzovali alternatívny spôsob liečby ako bylinkárstvo, homeopatiká a podobne. Rovnako vydávali vlastnú literatúru, kde sa snažili odstrašiť ľudí od očkovania.

Antivaxerské hnutia ešte viac silneli, ak sa k nim pridávali aj známi ľudia a dobové celebrity. Medzi ne patril napríklad aj dramatik a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru George Bernard Shaw, ktorý presadzoval homeopatiu a eugeniku.

Doktor odmietač, ktorý bol sám očkovaný

Odmietanie očkovania malo svoju popularitu aj medzi doktormi. Jedným zo známych predstaviteľov sa stal kanadský lekár Alexandre Ross, ktorý vydal antivakcinačný pamflet počas epidémie kiahní v roku 1885 v Montreale, kedy sa úrady snažili zaočkovať čo najväčšiu časť populácie.

Podobne ako mnohí odmietači dnes, aj on sa označoval za hrdinu, ktorý sa rozhodol povstať a bojovať proti ,,fetišu“ očkovania.

Rovnako používal argument, s ktorým sa môžeme stretnúť aj dnes – choroba nie je až taká nebezpečná, a pre ľudstvo je menej škodlivá ako vakcína. Až na to, že kiahne vtedy mali 30 – 40 % úmrtnosť.

Ako sa neskôr ukázalo, sám Ross bol v dobe svojej najväčšej kampane zaočkovaný, a odpor využil iba na získanie autority a osobnej slávy.

Vakcína na koronavírus prichádza a šíritelia hoaxov sú už v plnej zbroji

Netreba samozrejme tvrdiť, že samotné vakcíny proti pravým kiahňam boli úplne bezproblémové. Keďže medicína nebola na rovnakej úrovni ako dnes, vyskytovali sa prípady sekundárneho prenosu chorôb v dôsledku nesprávneho postupu pri očkovaní.

Nedostatočná sterilizácia, používanie tých istých pomôcok na očkovanie celého radu ľudí či priameho odberu z hovädzieho dobytka po očkovanie človeka boli čiastočným katalyzátorom na vznik antivaxerských hnutí.

Napriek tomu, vakcínu proti kiahňam môžeme považovať za jeden z najväčších vynálezov ľudstva, vďaka ktorej túto chorobu považujeme od roku 1979 za vyhubenú.

Štúdia vykonaná na 12 deťoch vs. 23 miliónov detí

Nové vakcíny boli už potom akosi automaticky sprevádzané aj paralelným vznikom antivaxerských hnutí. Samozrejme vakcíny, tak ako každé liečivo, so sebou prinášajú aj vedľajšie účinky, čo bolo zvyčajne dôvodom, ktorý vznik týchto hnutí podporil.

Mnohé z nich sa však ukázali časom ako nafúknuté alebo zapríčinené ľudským zlyhaním, iným faktorom a nie samotnou vakcínou. Akonáhle ale bola správa vypustená do sveta, už iba ťažko sa dalo zastaviť jej šírenie.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Najväčší ativaxerský boom vznikol na prelome milénií v roku 1998, kedy doktor Andrew Wakefield publikoval v prestížnom vedeckom časopise The Lancet štúdiu, podľa ktorej očkovanie MRR, čiže detskou vakcínou proti osýpkam, mumpsu a rubeole, spôsobuje autizmus. Štúdia bola realizovaná iba na 12 deťoch.

 Ako sa ukázalo, Wakefield sám sfalšoval viaceré dáta, aby to vyzeralo tak, že deti mali problémy, ktoré spôsobila vakcína. Štúdia bola neskôr stiahnutá a doktor stratil svoju licenciu.

zdroj: Unsplash/CDC

Už desiatky rokov sa toto tvrdenie pokúšajú vyvracať niekoľkí odborníci a doteraz sa ani raz nepodarilo nájsť spojenie medzi autizmom a očkovaním. Kvôli jednej sfalšovanej štúdii sa tak vedci a lekári doteraz snažia ľudí presvedčiť o bezpečnosti vakcín.

Medzi najnovšie patrí napríklad štúdia z roku 2019 vykonaná na 650- tisíc deťoch, kde dánsky tím opäť raz negoval spojitosť očkovania a autizmu. Tento rok dokonca tento istý výsledok vedci potvrdili na vzorke 23 miliónov detí.

Bojovníci proti očkovaniu dostali na frak, prepojenie medzi vakcínou a autizmom sa nepotvrdilo u 23 000 000 detí

Stále tie isté argumenty

Napriek vyspelej medicíne sa doteraz nepodarilo zistiť, čo presne autizmus spôsobuje. Keďže pre rodičov takýchto detí to je stále veľká trauma, prirodzene sa snažia nájsť vinníka, ktorý by sa ich utrpenie niesol zodpovednosť.

Keďže autizmus sa prejavuje približne v rovnakom období, ako je u batoliat podaná vakcína MMR, ešte stále sa nájdu silné hlasy, ktoré za vinníka označia práve očkovanie.

To má však za následok, že iné ochorenie – konkrétne osýpky, sa po vlne antivaxerských hnutí znova rozširujú. Konšpiračné teórie sa napriek tomu tešia veľkej obľube, dnes už však nielen v kruhu mamičiek, ale celej populácie.

Naprieč storočiam, antivaxeri stále s obľubou používajú rovnaké argumenty ako napríklad spochybnenie samotného ochorenia.

Pichli mu vodu, vitamín C, ihla bola falošná. Začalo sa očkovanie a konšpirátori majú žatvu

Naďalej však ostáva faktom, že vakcíny zachránili miliardy životov, a momentálne sú jediným riešením, ktoré môžu ukončiť súčasnú pandémiu, rovnako ako to spravili s ochoreniami predtým. 

Zdroje: History of Vaccines, Immune , The Conversation, Verywell Health, ACP Journals

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech