Si zarytým zástancom pitia vody z vodovodu? Odborníci vysvetlili, prečo by si mal siahnuť aj po minerálkach

  • Slovensko sa vo svete môže pochváliť výnimočnou zásobou pitnej vody
  • Zatiaľ, čo niekto si nevie deň predstaviť bez pohára minerálky, iný by pokojne aj roky pil výlučne vodu z vodovodu
  • Hromadia sa názory, načo si kupovať balenú minerálku, keď nám z kohútikov tečie dobrá voda
  • Dôvodov prečo by sme nemali balené minerálne vody zatracovať je pritom hneď niekoľko
tap
Budiš, Unsplash
  • Slovensko sa vo svete môže pochváliť výnimočnou zásobou pitnej vody
  • Zatiaľ, čo niekto si nevie deň predstaviť bez pohára minerálky, iný by pokojne aj roky pil výlučne vodu z vodovodu
  • Hromadia sa názory, načo si kupovať balenú minerálku, keď nám z kohútikov tečie dobrá voda
  • Dôvodov prečo by sme nemali balené minerálne vody zatracovať je pritom hneď niekoľko

Slovensko je krajinou minerálnych prameňov

Slovensko je síce malou krajinou, no aj tak sme svetovou veľmocou prírodných minerálnych vôd. V porovnaní s okolitými krajinami máme k dispozícii skutočné bohatstvo v podobe takmer 1900 minerálnych a termálnych prameňov. 25 minerálnych zdrojov sa plní aj do fliaš ako prírodná minerálna voda. Kým sa táto voda dostane až k tebe do pohára, približne tri roky sa skúmajú jej vlastnosti, osobité a stabilné zloženie.

Mnoho ľudí netuší, že predajcovia minerálnych vôd majú v našej krajine prísny zákaz akýmkoľvek chemickým spôsobom minerálky upravovať či dezinfikovať.

zdroj: Pixabay

Práve v tomto smere môže „obyčajná“ voda z kohútika trochu zaostávať. Voda z vodovodu môže pochádzať z podzemného alebo povrchového zdroja a musí sa upravovať aby bola zdravotne nezávadná. Na začiatku sa voda chemicky prečistí, následne prefiltruje a pridá sa do nej chlór, ktorý ju vydezinfikuje. Niekedy ho vo vode cítiť viac, čo vie pokaziť výslednú chuť.

„Balené vody sú pod pravidelnou internou ako aj externou akreditovanou laboratórnou kontrolou od zdroja, cez ich plnenie až po koniec trvanlivosti na trhu, podľa legislatívnych požiadaviek Slovenskej republiky. Pramenité a minerálne vody, sú mikrobiologicky bezchybné podzemné vody a je zakázané ich akýmkoľvek spôsobom dezinfikovať. Povolené sú len úpravy súvisiace s odstraňovaním nestabilných zložiek ako železo, mangán a podobne. Zároveň však platí, že sa nesmú zmeniť fyzikálne vlastnosti a chemické zloženie ich základných zložiek,“ objasnilo pre Startitup oddelenie kvality balených vôd BUDIŠ a. s.

zdroj: Pixabay

„Kvalitatívne parametre každej naplnenej šarže kontrolujeme prostredníctvom analýz v externom akreditovanom laboratóriu.  Našu Mitickú upravujeme metódou povolenou MZ SR, oddeľovaním oxidovaných nestabilných zložiek prostredníctvom kyslíka a viacstupňovej filtrácie,“  hovorí Marcel Ondrejička, výrobný riaditeľ značky Mitická.

Pitie minerálnych vôd vyzdvihujú doktori

Vedel si, že minerálky sú najefektívnejším zdrojom živín, ktoré potrebujeme nielen pre fyzické zdravie ale aj celkovú duševnú pohodu? Ak by sme pili len vodu bez obsahu minerálov, mohli by sme sa podľa odborníkov dostať až do stavu hypomineralizácie – nedostatočnej výživy minerálmi.

„Pitie vody bez minerálnych látok vedie k ich závažnému nedostatku, predovšetkým vápnika, horčíka a k poruchám hospodárenia s vodou v organizme. Na základe štúdií bolo zistené, že nedostatkom minerálnych látok sa môžu u človeka vyskytnúť kardiovaskulárne choroby, osteoporóza, rednutie kostí, chudokrvnosť či komplikácie v tehotenstve,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ. 

voda
zdroj: Pexels/Daria Shevtsova

Podľa MUDr. Borisa Bajera majú minerálne a pramenité vody svoje miesto v našej zdravej životospráve: „Pramenité a minerálne vody vo všeobecnosti podporujú správne fungovanie nášho organizmu – viaceré funkcie, ako aj individuálne potreby. Každý človek by mal vo svojom pitnom režime zvážiť ich správne množstvo a skladbu podľa zdravotného stavu či aktuálnej potreby.“

Ak patríš k ľuďom, ktorých trápi únava, vyčerpanie, či svalové kŕče, siahni v prvom rade po minerálke s obsahom magnézia, nie tabletke proti bolesti. Minerálna voda je totižto najprirodzenejšia cesta ako si potrebné látky doplniť, bez zaťaženia žalúdka.

Kremíkové minerálne vody zase podporujú dôležité funkcie ľudského organizmu, ktoré majú priamy vzťah k biosyntéze kolagénu. Priaznivo pôsobia na prekrvenie pokožky, pričom spomaľujú tvorbu vrások a napomáhajú k lepšej pružnosti vlasov.

Minerálky a životné prostredie

Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti Budiš, sa Slováci začínajú pri kúpe balených vôd rozhodovať aj na základe ekologických argumentov. Pre 64 % je dôležité, aby obal balenej vody bol 100 % recyklovateľný. Pre 56 % je zasa dôležité, aby bol obal už vyrobený z recyklovaného materiálu.

„Našou ambíciou je neustále znižovanie hmotnosti fliaš a zvyšovanie podielu recyklovaného materiálu v nich. V nepodslednom rade je dôležité povedať, že Budiš je jedna z mála minerálnych vôd, ktorá je v retailovej sieti dostupná v sklenených obaloch,“ objasňuje oddelenie kvality balených vôd BUDIŠ a. s.

— ZÁLOHOVANIE SCHVÁLENÉParlament dnes schválil zálohovanie jednorazových obalov na nápoje. Tomuto rozhodnutiu…

Gepostet von Inštitút environmentálnej politiky – IEP am Mittwoch, 11. September 2019

 

Podľa marketingovej manažérky značky Mitická Moniky Mišíkovej, spoločnosť environmentálnu problematiku aktívne vníma a robí kroky na zníženie dopadu na životné prostredie.

„Vždy sme  patrili k výrobcom s najnižšou gramážou predliskov, čiže máme jednu z najľahších fliaš na trhu (ľahká fľaša = menej plastu). Naše fľaše, vrátane etikety a uzáveru, sú 100 % recyklovateľné a bez BPA. Ako najlepšie riešenie v momentálne situácii vidíme separovanie odpadu, nakoľko PET fľaše je možné opätovne použiť,“ hovorí Mišíková a dopĺňa, že Mitická plne podporuje podporuje iniciatívu zálohovania plastových fliaš na Slovensku.

Prečo Slováci pijú minerálky?

Zaujímavým faktom je, že Slováci vypijú ročne stovky miliónov litrov minerálnej vody. Pitie minerálnych a pramenitých vôd je u Slovákov podporené viacerými názormi a dôvodmi. Vyplýva to z prieskumu značky Budiš. Až 86 % sa pre ne rozhodne, pretože sú presvedčení o ich blahodarnom vplyve na zdravie i organizmus. Pre 75 % Slovákov sú dôležité ich minerály a rovnako ich pijú tiež preto, že sú čisté a prírodné. Pre 61 % opýtaných sú pramenité a minerálne vody zdrojom energie a 59 % Slovákov ich pije aj kvôli pretráveniu.

Na Slovensku máme to šťastie, že si pitný režim naozaj môžeme vyskladať podľa potreby a vlastných preferencií. Nezabúdaj však, že voda z rôznych zdrojov má odlišné vlastnosti, a tak si správny zdroj treba precízne vyberať.

Pitie akej vody preferuješ ty?

Zdroje: AVNM, Budiš, Mitická

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá