Škola prešla na vegetariánsku stravu, zaznemanáva veľké úspechy!

Alexandra Dulaková / 25. septembra 2015 / Lifehacking

Americké základné a stredné školy sú známe pre svoje alarmujúco nezdravé jedálne lístky. Hamburgery, hotdogy, pizza, kopa bieleho pečiva, červeného mäsa a takmer žiadna zelenina či ovocie. Jedna verejná škola v newyorskom Queense sa ale rozhodla radikálne zmeniť k lepšiemu a zaviedla striktne vegetariánsky jedálniček. Dnes je vidieť pozitívne dôsledky.

 

Obezita je vrámci Spojených štátov obrovský problém, čo platí ešte dvojnásobne pre veľmi rozšírenú detskú obezitu. Nezdravé stravovacie návyky spojené so zníženou telesnou aktivitou a takmer žiadnou osvetou v oblasti zdravého životného štýlu majú na svedomí samé zlé následky. Nábeh na závažné srdcové ochorenia, zvýšený cholesterol, znížená imunita, cukrovka, jednoducho katastrofa – a to ani nehovoriac o psychickým následkoch obézneho života. Človek je odrezaný od veľkého množstva aktivít, ľudia sa k nemu správajú bez rešpektu a dokonca nadváha znevýhodňuje aj profesionálny život. Zmeny ale musia začať od základov. Preto sa 244. verejná škola v Queense rozhodla urobiť presne to.

 

 

v roku 2013 zaviedla do svojej školskej jedálne čisto vegetariánsky jedálniček. Mäso vystriedalo tofu, biely chleba napríklad wrapy, pridalo sa k nim veľké množstvo zeleniny, zdravých nenasýtených kyselín, ovocia a tekutín. Nešlo teda len o prechod z mäsitej stravy na stravu mezmäsitú. Škola rozpútala revolúciu v prístupe k zdravému životnému štýlu. Každý týždeň sa žiaci zúčastňujú na lekciách zdravého životného štýlu, kde im vysvetľujú, aké sú výhody zdravšieho stravovania a prečo by sme ich všetci mali telu dopriať. Dokonca ak sa nejaký žiak cíti počas vyučovania ospalo, môže na minútku vstať, ponaťahovať sa, alebo sa jednoduchou fyzickou aktivitou prebrať naspäť k životu. 

 

Projekt je o to zaujímavejší, že ide o verejnú školu a nie o súkromnú vzdelávaciu inštitúciu, kde by niečo podobné nebolo vôbec tak výnimočné. Lenže zdravý žuvotný štýl by nemal byť výsosťou vyšších spoločesnkých vrstiev, aj keď tomu tak dnes bohužiaľ je – nezdravé jedlo je oveľa lacnejšie ako zdravé potraviny. Chudobnejší ľudia sú teda nútení stravovať sa podstatne menej zdravo ako tí, ktorí si zdravšie alternatívy jednoducho môžu dovoliť, poprípade im ich má kto pripraviť. 

 

 

Aj keď je zvykom, že sa deti na zdravé jedlo začnú sťažovať a oveľa radšej by sa vrátili k sladkostiam a hamburgerom, škola to nevzdala a napriek prípadným sťažnostiam zotrvala pri zdravom jedálničku. Samozrejme, vždy je tu možnosť nosiť si jedlo do školy sám a pribaliť si doň aj nejaké to mäsko. Zatiaľ to však robí len 10 percent celkového počtu študentov, takže sa zdá, že im (alebo ich rodičom) táto zmena nie je až tak proti srsti. A výsledky sú skutočne motivujúce. Škola hlási, že študenti sa oveľa lepšie sústredia, dosahujú lepšie výsledky a majú viac energie. Bodaj by podobná zmena neostala vrámci Spojených štátov raritou. 

 

Je to skvelá iniciatíva, ktorú by mohli prebrať aj naše školy, aj keď na tom s nezdravou stravou nie sme ani zďaleka tak zle ako Amerika. Nemusela by byť nevyhnutne vegetariánska, ale zdrava obohatená o zeleninu, ovocie, vlákniny, zdravé tuky a tmavé pečivo by určite prospela aj našim školám a študentom. 

 

Zdroj: Inhabitots
Pridať komentár (0)