Skupina Slovákov môže ušetriť na odvodoch: Na splnenie jednej povinnosti ostáva menej ako týždeň

  • Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne kleslo odvodové zaťaženie
  • Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka
peniaze, euro, bankovky
Ilustračný obrázok, TASR/DPA
  • Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne kleslo odvodové zaťaženie
  • Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka

Sociálna poisťovňa pripomína subjektom, ktoré si uplatňujú odvodovú úľavu pre potravinárov, že vyhlásenie k poskytnutiu štátnej pomoci za december tohto roka a január budúceho roka je potrebné zaslať do 10. decembra. Po schválení štátnej pomoci zamestnávateľ-potravinár zaplatí za december a január znížené poistné. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Poisťovňa poskytuje štátnu pomoc zamestnávateľom-potravinárom vo forme odvodovej úľavy za obdobie od 1. augusta tohto roka do 31. januára budúceho roka. Zamestnávateľ-potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, predloží elektronicky prostredníctvom eSlužieb Sociálnej poisťovni „Vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci“.

Formulár vyhlásenia je po prihlásení zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne. Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne, v určených lehotách.

Sociálna poisťovňa, po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci, oznámi zamestnávateľovi prostredníctvom eSlužieb schválenie alebo neschválenie štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie.

Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je, že zamestnávateľ-potravinár, predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

V čom spočíva odvodová úľava?

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne kleslo odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov. Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov.

Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá