Skúsil som v Bratislave prežiť deň bez hotovosti. Ako to dopadlo?

  • Malý experiment, ktorý mi spestril deň a ponúkol odpovede na niekoľko nezodpovedaných otázok.
collagecash
  • Malý experiment, ktorý mi spestril deň a ponúkol odpovede na niekoľko nezodpovedaných otázok.

Po víkende strávenom v Londýne ma znova chytila chuť porovnávať. Samozrejme, Bratislavu a Londýn od seba delí priam nekonečná priepasť, no predsa len som sa rozhodol preniesť kúsok londýnskeho života aj na Slovensko. V tej mase ľudí mávajúcich kreditnými kartami či opakujúcich čarovné slová „Apple Pay“, som si totiž vôbec nevšimol jednu vec – hotovosť.

Apple-Pay-London-Underground

foto: iphonehacks.com

To, že sa človek v Londýne zaobíde bez hotovosti, nie je žiadnym prekvapením. Snáď každé veľkomesto v dnešnej dobe ponúka pokročilé možnosti platby, ktoré ľudí odbremeňujú od neustáleho nosenia hotovosti pri sebe. Alebo nie úplne každé? Ako je na tom Bratislava – mesto, ktoré zavádza najviac technológií a inovácií do bežného života na Slovensku?

To som sa rozhodol zistiť. Môj deň bez hotovosti v našom hlavnom meste vyzeral asi takto: Ranné vstávanie nebola žiadna zábava, keďže som poriadne zaspal a hneď ráno ma čakalo pracovné stretnutie. Dobre, lenže, ako sa dostať cez celú Bratislavu za 20 minút o 9:15 ráno, neminúť na to celú výplatu a ešte k tomu platiť bezhotovostne? Už automaticky som zapínal mobil a prostredníctvom Uberu si volal odvoz. „To bolo jednoduché,“ ešte si pamätám, ako som si v zozname vecí, ktoré sa u nás dajú platiť bezhotovostne, s úsmevom zaškrtol odvoz.

Man-using-Uber-mobile-Cell-Phone-app-in-New-York-City-©-Erica-Schroeder-Dreamstime-40335730-e1427231097872-1000x399

foto: www.trazeetravel.com

Zvyšok dňa však nebol taký ružový – nefungovalo všetko ako po masle, prvý problém prišiel už na doobedňajšom stretnutí v kantíne pod našim kanclom. „Dá sa u vás platiť kartou?“ Čašníčka s naivným úsmevom pokrútila hlavou. To bol prvý moment, kedy som oľutoval, že som si nezobral hotovosť. Cappuccino a croissant, ktoré som si tam objednal, nakoniec musela zaplatiť žena, s ktorou som chcel dohodnúť jeden naozaj veľký projekt. Poviem k tomu len toľkoto – veľmi mi to v mojich plánoch nepomohlo.

Nasledovalo približne 2 a pol hodiny práce v office, poslal som pár faktúr, napísal nejaký ten článok, odpovedal na zopár nedočkavých mailov, zaklopil počítač a rozmýšľal nad obedom. Cez bistro.sk som si bez problémov objednal obed, zaplatil online a dúfal, že dostanem porciu podobnú tej na obrázku.

maple-app-food-1024x1024

foto: bonappetit.com

Poobede ma čakala stretávka so spolužiakmi zo strednej, na ktorú som sa tešil celý mesiac. Cieľ mal byť nejaký zašitý podnik v centre mesta, vodná fajka a vyvaľovanie sa na gaučoch. Skvelá atmosféra a super partia znamenali výborne strávené poobedie – pri platení však prišlo k rovnakému problému, ako na rannom stretnutí.

Tu ma zachránil kamarát, ktorý celý účet zaplatil. Našťastie som si ale vtedy uvedomil, že mu to môžem ľahko vrátiť, kedže mi Vubka (moja banka) umožňuje poslať peniaze jednoducho na kamošovo číslo mobilu. Cez appku VUB Mobile Banking som si vytvoril VIAMO profil a následne jednoducho, priamo cez základnú aplikáciu banky, vyriešil celý problém. Kamošovi sa týmto spôsobom nakoniec na účet vyskladala celá partia.

platba_na_telefon_mobil - k+-pia

foto: vub.sk

Zvyšný program môjho dňa tvorili dve položky: Ešte nejaká práca v kancelárií a večerný koncert s kamarátom. Mal som trochu viac času, tak som sa chcel do officu vrátiť za pomoci MHD – busom. Prišiel som na zastávku a zistil som, že si nemám ako v automate kúpiť lístok. Tak som skúsil kúpiť lístok cez SMS, poslal som správu, nastúpil do busu a, ako sa hovorí, sfleku dostal pokutu.

Nepočkal som, kým mi príde potvrdzujúca SMS od Dopravného podniku. Sakra. Mobil mi začal pípať až keď si revízor opísal všetky údaje z môjho občianskeho. Keby som tak mal hotovosť…

Večerný koncert bol už potom len akousi čerešničkou na torte. Teda vlastne nebol, pretože sme na žiadnom koncerte neboli. Prečo? Išlo o koncert nie až tak známej bratislavskej indie kapely v jednom urbánnom podniku. Zostali sme stáť pri slečne, ktorá vyberala vstup – samozrejme sa nedalo platiť kartou.

uaks a

foto: ellenoffner.com

Čo viac k tomu dodať? Samozrejme, nevyužil som všetky bezhotovostné služby, ktoré sú pre Slováka dostupné, no chcel som prežiť celkom klasický deň. Chcel som vidieť, či je aj v Bratislave možné fungovať ako v Londýne, a tak som to skrátka vyskúšal. Zistil som ale, že na úplne bežné fungovanie mi len karta a mobil nestačia, hoci stále existujú možnosti, vďaka ktorým si v množstve situácií poradím aj bez nej. Môj deň sa ale v Bratislave bez hotovosti nezaobíde. A čo tvoj?

zdroj: the918dotorg.files.wordpress.com/Christian Transfers

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech