SKVELÁ SPRÁVA: Výrobca jednej z vakcín vyvíja aj vakcínu na HIV. Do cieľa na jej vynájdenie je už len krok

  • Na Slovensku bolo ku koncu roka zaevidovaných 1 059 občanov s vírusom HIV
  • Až 97 % ľudí, ktorí dostali reálnu vakcínu, mali správnu imunitnú reakciu na infekciu HIV
  • Vedci nadviazali na partnerstvo s biotechnologickou spoločnosťou Moderna, ktorý vyvinula vakcínu na COVID-19
laboratórium
Unplash/ Emin Baycan, Loius Reed
  • Na Slovensku bolo ku koncu roka zaevidovaných 1 059 občanov s vírusom HIV
  • Až 97 % ľudí, ktorí dostali reálnu vakcínu, mali správnu imunitnú reakciu na infekciu HIV
  • Vedci nadviazali na partnerstvo s biotechnologickou spoločnosťou Moderna, ktorý vyvinula vakcínu na COVID-19

AIDS je ochorenie zapríčinené vírusom HIV, ktorý napáda ľudský imunitný systém. Liek neexistuje, aj keď pomocou antiretrovirotík v sebe človek dokáže vírus kontrolovať. Nikdy sa však nevylieči. Už desiatky rokov sa vedci snažia vynájsť liečbu, ktorá by nadobro vírus zneškodnila. Konečne prichádzajú s dobrými správami. Onedlho sa možno AIDS stane liečiteľnou chorobou.

Medzinárodná iniciatíva pre AIDS vakcínu (IAVI) a výskumný inštitút Scripps Research v San Diegu nedávno zverejnili výsledky prvej fázy klinických testov novej vakcíny.

Portál IFL Science informuje, že vedci testovali nové vakcíny určené na prevenciu infekcií HIV stimuláciou produkcie vzácnych imunitných buniek. Tieto bunky sú potrebné na vytvorenie správnych protilátok na boj proti HIV.

Úspešnosť na 97 %

Do testovania sa zapojilo 48 účastníkov rozdelených do dvoch skupín. V dvojmesačných dávkach jedna skupina dostala placebo a druhá vakcínu. Až 97 % ľudí, ktorí dostali reálnu vakcínu, mali správnu imunitnú reakciu na infekciu HIV.

„Táto štúdia demonštruje zásadné dôkazy pre vytvorenie nového konceptu vakcín proti HIV, ktorý by sa dal aplikovať aj na iné patogény,“ uviedol to vo svojom vyhlásení pre Neutralizing Antibody Center profesor a imunológ v spoločnosti Scripps Research William Schief.

zdroj: ubnplash/ National Cancer Institute

 „S mnohými spolupracovníkmi sme ukázali, že vakcíny je možné navrhnúť tak, aby stimulovali vzácne imunitné bunky so špecifickými vlastnosťami, a táto cielená stimulácia môže byť u ľudí veľmi efektívna. Veríme, že tento prístup bude kľúčom k výrobe vakcíny proti HIV a bude pravdepodobne dôležitý pre výrobu vakcín proti iným patogénom,“ dodáva.

Spolupracovali s Modernou

Výsledky boli prezentované vo februári na virtuálnej konferencii Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS – výskum HIV pre prevenciu (HIVR4P). Tím sa snažil stimulovať telo k tvorbe všeobecne neutralizujúcich protilátok alebo bnAB, špecializovaných krvných proteínov.

„My a ďalší sme pred mnohými rokmi predpokladali, že na vyvolanie bnAbs musíte proces spustiť spustením správnych B buniek –

SKVELÁ SPRÁVA: Výrobca jednej z vakcín vyvíja aj vakcínu na HIV. Do cieľa na jej vynájdenie je už len krok

buniek, ktoré majú špeciálne vlastnosti, ktoré im dávajú potenciál vyvinúť sa do buniek vylučujúcich bnAb. Dáta z tohto testu potvrdzujú, že očkovací imunogén to dokáže,“ vysvetlil Schief. Výsledok klinických testov považujú za fantastický.

Vedci nadviazali na partnerstvo s biotechnologickou spoločnosťou Moderna, ktorý vyvinula vakcínu na COVID-19 pri vývoji a testovaní vakcíny na báze mRNA.

Vedľajšie účinky sú pri podaní vakcíny bežné. Tieto skupiny ľudí ale potrápia najviac

Nárast HIV na Slovensku

Podľa portálu Webnoviny HIV postihuje viac ako 38 miliónov ľudí po celom svete. Doteraz sa ho nepodarilo zastaviť, pretože má veľmi vysokú mieru mutácie. To znamená, že sa dokáže veľmi rýchlo prispôsobiť nášmu imunitnému systému a tradičným metódam liečby.

Portál ďalej informuje, že Úrad verejného zdravotníctva SR vo svojej najnovšej správe píše, že k 31. decembru 2020 zaevidoval na Slovensku 1 059 občanov s vírusom HIV. Vlani zároveň zaznamenali historicky najvyšší nárast nových prípadov za rok.

Ďalej uvádzajú, že celkovo to bolo 110 prípadov, z toho 25 % tvorili cudzinci, ktorým HIV diagnostikovali na Slovensku. U našich občanov za uplynulý rok diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 83 nových prípadov HIV infekcie (78 u mužov a päť u žien).

Zdroje: IAVI,  Scripps Research, IFL Science, Neutralizing Antibody Center, HIVR4P, Webnoviny, ÚVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK