Vedľajšie účinky sú pri podaní vakcíny bežné. Tieto skupiny ľudí ale potrápia najviac

  • Vedľajšie účinky vakcíny na COVID-19 sa môžu líšiť v závislosti od veku, pohlavia alebo zdravotného stavu človeka
  • Ženy a mladší dospelí majú zvyčajne viac vedľajších účinkov ako muži alebo starší dospelí
očkovanie
TASR/AP, Mary Altaffer, Rolf Vennenbernd
  • Vedľajšie účinky vakcíny na COVID-19 sa môžu líšiť v závislosti od veku, pohlavia alebo zdravotného stavu človeka
  • Ženy a mladší dospelí majú zvyčajne viac vedľajších účinkov ako muži alebo starší dospelí

Očkovanie na Slovensku je v plnom prúde. Úlohou vakcíny je v organizme vyvolať odpoveď imunitného systému, ktorou sa naučí rozpoznávať škodlivého pôvodcu infekčného ochorenia a brániť sa mu.

Tak, ako všetky lieky, aj vakcíny môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Väčšina z nich je mierna a krátkodobá a nie u každého sa vyvinú. Aj keď lekári nemôžu presne vedieť, ako bude náš organizmus reagovať na vakcínu proti koronavírusu, vytvorili niekoľko štúdií (rozdelené sú podľa veku, pohlavia či zdravotného stavu), ktoré sa zamerali na príznaky po očkovaní.

Bolesť po vpichu je bežná

Mnohé klinické štúdie naznačujú, že vedľajšie účinky sú všeobecne výraznejšie u žien a mladších dospelých, a to najmä po druhej dávke vakcíny. Podľa portálu Science Alert má druhá dávka vakcíny zvyčajne závažnejšie vedľajšie účinky.

Najbežnejším vedľajším účinkom u všetkých troch povolených vakcín v Spojených štátoch (Moderna, Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson) je bolesť alebo opuch v mieste vpichu. Pri Moderne to uviedlo 92 % účastníkov, pri Pfizeri 84 % a 49 % pri Johnson & Johnson.

zdroj: TASR - Martin Baumann

Medzi ďalšie časté vedľajšie účinky patria únava, bolesti hlavy a tela alebo svalov. V štúdiách spoločností Pfizer a Moderna bol tento vedľajší účinok zaznamenaný až u 65 % respondentov a 38 % v štúdii Johnson & Johnson. U ľudí, ktorí neprekonali COVID-19, bývajú vedľajšie účinky po druhej dávke početnejšie a závažnejšie.

Pamäťové bunky

Science Alert píše, že zimnicu a bolesti kĺbov malo po druhej dávke zhruba dvakrát toľko účastníkov štúdie Pfizer ako po prvej. V štúdii Moderna došlo pri druhej dávke k tomuto príznaku až u päťkrát väčšieho počtu účastníkov ako po prvej. V oboch výskumoch sa však ukázalo, že horúčky boli častejšie po podaní druhej dávky.

Menšia štúdia z Icahnovej lekárskej fakulty na vrchu Sinaj zistila, že vedľajšie účinky vakcín, ako sú únava, bolesti hlavy a zimnica sú častejšie u ľudí s už existujúcou imunitou voči koronavírusu ako u ľudí, ktorí nikdy predtým neboli infikovaní.

Dočkali sme sa. Vakcína, ktorá účinkuje u teenagerov na 100 %. Návrat do škôl je možno blízko

Pri podaní prvej dávky vakcíny Pfizer alebo Moderna sa vedľajšie účinky ukázali u 73 % ľudí, ktorí COVID-19 prekonali, a to v porovnaní so 66 % očkovanými, ktorí COVID-19 nemali.

„Ak ste už prekonali COVID-19, tak sa vám vyvinuli tzv. pamäťové bunky tohto ochorenia,“ povedal pre Insider Vivek Cherian, lekár interného lekárstva v Baltimore.

Mladší majú viac vedľajších účinkov

Mladší dospelí sa môžu po očkovaní cítiť paradoxne viac vyčerpaní ako starší ľudia. „Mladší jedinci majú oveľa energickejšiu imunitnú odpoveď, takže by malo mať zmysel, že by mali aj viac vedľajších účinkov,“ uviedol Cherian. Náš imunitný systém sa s pribúdajúcim vekom postupne zhoršuje, čo znamená, že telá starších ľudí nepracujú tak dobre.

Po prvej dávke vakcíny Moderna sa u 57 % ľudí mladších ako 65 rokov vyskytli vedľajšie účinky, a to v porovnaní so 48 % osôb starších ako 65 rokov. Po druhej dávke sa takmer u 82 % ľudí v mladšej skupine vyskytli vedľajšie účinky v porovnaní s takmer 72 % ľudí, ktorí patrili do staršej skupiny.

zdroj: TASR/DPAMohssen Assanimoghaddam

Spoločnosť Pfizer rozdelila svoje údaje takto: približne 47 % ľudí vo veku 18 až 55 rokov pocítilo po prvej dávke vakcíny únavu, zatiaľ čo u ľudí vo veku 56 a viac rokov únavu pocítilo únavu len 34 %. Po druhej dávke sa čísla zvýšili v prvom prípade na 59 %, v druhom na 51 %.

Po jednorazovej vakcíne spoločnosti Johnson & Johnson sa u takmer 62 % ľudí vo veku od 18 do 59 rokov vyskytli vedľajšie účinky v porovnaní so skupinou od 60 rokov, kde sa vyskytli u 45 %.

Ženy môžu všeobecne očakávať viac vedľajších účinkov

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb analyzovali reakcie Američanov na takmer 14 miliónov dávok vakcín Pfizer a Moderna od decembra do januára. Výsledky ukázali, že zhruba 79 % prípadov nežiaducich účinkov mali ženy.

Cherian uviedol, že ženy majú tendenciu reagovať silnejšie aj na vakcíny proti obrne, chrípke, osýpkam a príušniciam. „Všetky tieto vakcíny majú vo všeobecnosti viac vedľajších účinkov u žien. Sú ešte početnejšie u žien pred menopauzou.“

Vedci majú podozrenie, že to súvisí s hladinou estrogénu. „Testosterón má tendenciu byť imunosupresívnym hormónom a estrogén má tendenciu byť stimulátorom imunity,“ uviedol Cherian pre Insider.

Vakcíny by mali ľuďom s oslabenou imunitou poskytnúť aspoň určitú ochranu pred závažným ochorením COVID-19, aj keď účinnosť môže byť nižšia ako u bežného človeka. Cherian uviedol, že u ľudí s autoimunitnými ochoreniami vedľajšie účinky pravdepodobne nebudú o nič horšie ako u ľudí s priemerným zdravotným stavom. 

Zdroje: Science Alert, Medrxiv, Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá