Skvelé recepty Alberta Einsteina na riešenie problémov

  • ,,Nemôžeme vyriešiť problémy s rovnakým spôsobom myslenia, aký sme použili, keď sme ich vytvorili,” povedal A.E.
ae
  • ,,Nemôžeme vyriešiť problémy s rovnakým spôsobom myslenia, aký sme použili, keď sme ich vytvorili,” povedal A.E.

V každodennom živote nás stretáva mnoho problémov, no všetko sa dá vyriešiť:

 

Pomenuj problém

Keď hlavný manažér Toyoty požiadal svojich zamestnancov, aby prišli na spôsoby, ako zvýšiť ich produktivitu práce, nedostal žiadne odpovede. Len ticho. Potom znova definoval úlohu: ,,Nájdite spôsoby, ako urobiť vašu prácu menej náročnú,” povedal sa a dostal záplavu zaujímavých návrhov. Výber správnych slov hrá dôležitú úlohu pri posudzovaní problému.

 

Pozri sa na problém z vtáčej perspektívy

Ťažký nákladný automobil raz uviazol pod nízkym mostom. Hasiči, polícia a ďalšie záchranné služby vyskúšali aj nemožné, aby vozidlo vyslobodili, no bezvýsledne. Počas záchrannej akcie okolo nich prechádzal školák a prišiel s úplne jednoduchým riešením: ,,Prečo nevypustíte trochu vzduchu z pneumatík?” Takže, nabudúce sa pokúste zaujať všeobecnejší pohľad na váš problém.

 

image

foto: kitchener.ctvnews.ca

Študuj problém zvnútra

Pokús sa rozdeliť problém na menšie úlohy, každú z nich bližšie a špecifickejšie. To ti pomôže získať jasnejšie pochopenie situácie. Snaž sa tiež premýšľať o spôsoboch, ktorými sa môže situácia a problém vyvinúť. Než začneš riešiť problém, uisti sa, že si myslel na všetky spôsoby, ktorými by sa situácia mohla vyvíjať. Pokúšať sa predvídať rozličné výsledky problémových situácií vytvára skvelú príležitosť k nachádzaniu nových riešení .

 

Vytvorenie pozitívnej motivácie

Afirmatívne (presvedčujúce, uisťovacie) vety majú vyššiu motivačný silu a vizualizáciu výhody, je rozdiel, keď si niekto, kto chce prestať fajčiť povie: Idem prestať fajčiť a keď si povie: Moja hladina energie sa zvyšuje alebo Predĺžim si svoj ​​život.

DSC_0083

foto: royaltyfreelinks.com

Urob problém fascinujúcim

Neber novú úlohu ako problém, ale ako niečo, čo ťa obohatí. Problémov môže byť mnoho, no po ich porazení vždy nastáva pocit víťazstva! Preto treba zmeniť svoj pohľad na danú vec a snažiť sa ju brať ako niečo, čo ti prinesie ovocie.

 

Najhorší koniec

Užitočný trik je tiež predstaviť si to najhoršie, čo sa môže stať, ak sa ti nepodarí problém správne vyriešiť. Ak chceš vyhrať, musíš sa najprv naučiť vizualizovať možnú porážku a jej pravdepodobné príčiny. Potom už nezopakuješ tie isté chyby v reálnom živote.

albert-einstein

foto: racontemoilhistoire.com

Zbieraj užitočné poznatky

Spoznaj príčiny a okolnosti, ktoré viedli k vytvoreniu problému. Ak sa problém týka príliš veľa nezodpovedaných otázok, zisťovanie skutočností môže ukázať riešenie. Napríklad, ak ťa partner neustále obviňuje z ignorovania (,,Nikdy ma nepočúvaš,”), premýšľaj o riešení a pýtaj sa, povedz partnerovi, nech je konkrétnejší a danú vec vysvetlí (,,Keď hovorím, nikdy sa mi nepozeráš do očí!”) a ty už presne vieš, kde je problém a čo treba robiť. A takto to platí vo všetkom.

 

vedeliSteZe_banner (1)

zdroj: vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK